Çernobil Nükleer Santral Kazasından Etkilenen Hayalet Şehir ”Pripyat”

Pripyat; Çernobil’in 10 kilometrekarelik çekince çemberi olarak adlandırılan bölgesinde bulunan, Çernobil faciası yaşandığı gece 49 bin kişinin bir gecede tahliye edilmiş olduğu, günümüzde değil şehre girmek yaklaşmanın dahi yasak olduğu ve ortalama 900 yıl daha içinde kimsenin yaşayamayacağı hayalet kent.

Pripyat Ukrayna’nın kuzeyinde yer edinen Çernobil kazasına maruz kalmış olduğu için içinde yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığı terkedilmiş bir kent.

Şehrin oldukça yakınında yer edinen Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986 gecesi saat 01:00 sularında 4 numaralı reaktörde tasarım hataları ve güvenlik sisteminin dönem dışı bırakılması sebebiyle bir patlama meydana gelmiştir.

20. yüzyılın ilk en büyük nükleer patlaması olan Çernobil kazası sonrası insanları hızla yayılan nükleer sızıntıdan koruyabilmek için çevre şehirlerden gelen ortalama 20 km’lik bir otobüs konvoyu ile kent ortalama 30 saatte boşaltılmıştır.

Fakat bu süratli tahliye işlemi bile radyasyonun insanoğlu yıkıcı etkilerinin önüne geçemedi. O şekilde ki resmi kayıtlara bakılırsa 3 milyondan fazla şahıs bu yıkımdan direkt olarak etkilendi.

Erişkin insanların troid kanserine yakalanma oranı kazadan sonrasında 10 kat arttı ve sakat doğumlar %200 civarında bir artış gösterdi. 7 milyon insanoğlunun gelecekte ciddi sıhhat problemleri yaşayacağı öngörülmekte.

Ortalama 2,5 milyon hektar ziraat alanı kullanılamaz oldu. Toprağın radyoaktif etkilerden arınması binlerce yıl sürecek.

Meydana getirilen incelemelere bakılırsa 900 yıl daha bu bölgede asla kimse yaşayamayacak ve tüm radyoaktif etkilerin tam olarak kaybolması 48 bin yıl sürecek. Doğrusu Pripyat şehri 26 Nisan saat 00:59’da ki temiz günlerine dönebilmek için 48 bin yıl bekleyecek…

Pripyat şehrini 360 aşama gezebilmek ve tüm gerçekliği ile faciayı görmek isteyenler Yandex Harita uygulaması ile bu deneyimi yaşayabilirler.

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zaman içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre hekim muayenesinin yerini alamaz, hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum meydana getiren kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Gülünç isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE