Mısır Piramitleriyle İlgili Bir Gizem Daha Çözüldü! 170 Bin Ton Taş, Sandallarla Taşınmış

Piramitlerin yapımında mesuliyet alan Mısırlının günlükleri gizemi çözdü.

Piramitler için taşınan 170 bin ton kayanın, insan yapımı bir kanal üstünden sandallarla getirilmiş olduğu ortaya çıktı.

Bugüne dek türlü teorilere mevzu olsa da bir türlü çözülemeyen ‘piramitler iyi mi yapılabildi’ sorusu sonunda cevap buldu. Tam 170 bin ton kayanın Nil Nehri’nde, insan yapımı bir kanal üstünden sandallarla taşındığı ortaya çıktı.

MISIRLILARIN GÜNLÜKLERİNDE ORTAYA ÇIKTI

Bilim adamları, Mısır’daki en büyük piramit olan Keops Piramidi’nin yapımında taşların iyi mi taşındığına dair yeni bilgilere ulaştı. Bugüne dek bu gizemle ilgili ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek fazlaca kuram ortaya atılsa da, ‘gerçek detaylar’, piramitlerin yapımında üst düzey mesuliyet almış ‘Merer’ adlı bir Mısırlının günlüklerinde ortaya çıktı.

TAŞLAR 800 KİLOMETREDEN GETİRİLDİ

Ortalama 3 bin senelik bu günlüklere bakılırsa, tam 2 buçuk tonluk dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üstünden tahta sandallarla piramidin yapıldığı bölgeye taşındı.

Sandallar iplerle birbirine bağlanırken, eski Mısırlı mühendisler de geçiş için Nil kıyısındaki bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtı.

BİNLERCE İŞÇİ GÖREV ALDI

Dev taşlar bu sayede 800 km öteden su üstünde getirildi.

Bunda binlerce işçi vazife alırken, toplam 170 bin ton kaya taşınmış oldu. Kazıbilimci Mark Lehner, söz mevzusu kanalın taslağını çıkardıklarını söyledi.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE