İsminiz ile Tipiniz Arasında Nasıl Bir Bağlantı Olduğunu Biliyor musunuz?

Asla yeni tanıştığınız birinin adını öğrendikten sonrasında ona “Sende o isme uygun bir tip yok” dediğiniz oldu mu? Bunun sebebi şu garip şekillerde gizli saklı olabilir.

Nesnelere verdiğimiz adları ta en başlangıcında iyi mi ve neye nazaran seçtiğimizi asla merak ettiniz mi?

Ya da birine “Sende Hasan tipi var”, “Sende asla İdil tipi yok” dendiğinde bunun neye dayanarak söylendiğini?

Hepsinin altında yatan bir niçin var. Adı da Bouba/Kiki Tesiri.

TESADÜF DEĞİL


Bu tesir, sesler ve şekiller arasındaki bağlantının tesadüfi olmadığını gösteriyor.

Bunu ilk fark eden ise Wolfgang Köhler adlı psikolog. Wolfgang, 1929 senesinde İspanya’da yapmış olduğu bir deneyde katılımcılara yukarıdaki fotoğrafı gösterip bu garip ve normalde malum hiçbir nesneye benzemeyen şekillerden birinin adının “takete”, ötekinin ise “baluba” bulunduğunu söylemiş oldu ve bu şekillerin isimlerini ne işe yaradığını tahmin etmelerini istedi.

Gelen cevaplar şaşırtıcıydı. Iştirakçilerin büyük çoğunluğu keskin köşeli olan ilk şekle takete, yuvarlak köşeli olan ikinci şekle ise baluba yanıtını verdi.

TEKRAR EDİLDİ, SONUÇLAR AYNI ÇIKTI

Aynı gözlem 2001 senesinde yine edildi. Vilayanur S. Ramachandran ve Edward Hubbard adlı iki psikolog bu kere “kiki” ve “bouba” kelimelerini kullanarak deneklere aynı suali yöneltti.

Bu kere fazlaca başka iki kültüre, Hindistan’da Tamilce konuşanlar ile ABD’deki öğrencilere gösterilen şekillere verilen cevaplar gene aynı oldu.

Iştirakçilerin ortalama yüzde 95’i ilk sivri köşeli şekle “kiki”, öteki yuvarlak olana “bouba” demeyi tercih etti.

BEBEKLERDE DE AYNI

Aslolan garip olan ise aynı deneyin hemen hemen okuma yazma bilmeyen, 2 yaş civarı ufaklıklara uygulandığında da benzer sonuçlar alınmasıydı.

Geçtiğimiz günlerde bir Twitter kullanıcısının aynı şekiller için gene tamamen uydurma olan “maluma” ve “takete” isimlerini seçerek yapmış olduğu ankette de yüzde 85’e yüzde 15 şeklinde bir oran ortaya çıktı.

BEYNİMİZ ŞEKİLLER VE SESLER ARASI BAĞLANTI KURUYOR

Normalde bu oranın yüzde 50’ye 50 olması ya da küçük sadece sapmalarla yakın çıkması gerekirken bu şekilde belirgin farklar çıkması durumun rastlantı ile açıklanamacağını gösteriyor.

Deneyin neticeleri gösterdi ki insan beyni şekiller ve sesler içinde tutarlı bağlantılar kuruyor.

Köşeli cisimlere sert seslerden oluşan adlar yakıştırılırken, yuvarlak cisimlere daha yumuşak seslerden oluşan adlar veriliyor.

YÜZLERE İSİM YAKIŞTIRMANIN SEBEBİ BU

İşte tamamen buna benzer sebeplerle insanoğlu, “Bob, Lue” ya da “Osman, Sevda” şeklinde yuvarlak harfler içeren isimlere haiz insanlara yuvarlak yüzleri yakıştırırken, daha köşeli harflere haiz isimlere daha uzun ya da kemikli yüz ifadelerini yakıştırıyorlar.

Bir başka görüş ise bunun sebebi olarak bu kelimeler söylenirken ağzın almış olduğu şekli gösteriyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE