Torununun Mezuniyetinde Dans Etmek İçin 3 Bin Kilometre Yürüdü

Aborijin yerlisi yaşlı adam, yatılı okuyan torununun mezuniyet töreni için bulunmuş olduğu adadan yola çıkıp 3 bin kilometreye yakın yol yürüdü.

Törende geleneksel dansını icra eden Aborijin, “oldukça gururlu” bulunduğunu söylemiş oldu.

Gali Yalkarriwuy Gurruwiwi isminde bir Aborijin yerlisi, torununun mezuniyeti için ortalama 3 bin km. yolu yürüyerek kat etti.

TORUNUYLA GURUR DUYUYOR

Avustralya’nın Arnhem Land bölgesindeki bir adada yaşayan yaşlı adam, torununun Victoria şehrindeki mezuniyet töreni için tek başına yollara düştü.

Mezuniyet töreninde geleneksel bir dans gösterisi gerçekleştirmek için tüm yolu yürüyerek aşan yaşlı adam, oldukça mutluydu.

Eşi Jane Garrutju, “Torunlarıyla dans etmek onun rüyasıydı” diyor.

Kuzeydoğu Arnhem Toprakları’ndaki Elcho Adası’ndan yola çıkan adam, iki buçuk senedir Melbourne’de yatılı olarak okuyan torunu için binlerce kilometre yürümeyi göze aldı.

Gurruwiwi, iyi bir eğitim alıp için torunuyla gurur duyduğunu söylüyor.

YAŞINI BİLMİYOR

Kendi yaşını bilmeyen Aborijin yerlisi adam, merasim sabahı kendini pek iyi hissetmese de şimal rüzgarı anlamına gelen Lunggurrma isminde dans törenini gerçekleştirmiş oldu.

“BU DEFA BENZERSİZDİ”

Torun Sasha, “Ziyaretçiler Elcho Adası’na vardığında dedem daima tüm torunlarıyla beraber dans eder.” diyor. Daima dedesiyle dans etmekten hoşlandığını ifade eden Sasha, “Sadece bu benzersizdi” diye de ekliyor.

Sasha’nın kendi kültürüyle kuvvetli bir bağları var ve bu yatılı okumuş olduğu dönemde daha da güçlenmiş.

Avlanmayı, istiridye ve mangrove solucanları aramayı, balık tutmayı, dans etmeyi ve kamp ateşi çevresinde anlatılan hikayeleri oldukça sevdiğini söyleyen Sasha, üç yerli dili konuşabiliyor.

Torunlarının yokluğunun zor bulunduğunu sadece geleneksel olanın yanında Batı kültürünü de öğrenip bu tarz şeyleri dengelemesini istediklerini söyleyen aile, “uzakta olup okusalar da gene de kim olduklarını ve nereden geldiklerini bilmeliler” diyor.

Sasha hemşire olmak ve geldiği yerdeki hanımefendilere rol model olarak ve onların da bir şeyler yapabileceklerini göstermek istediğini söylüyor.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE