Sivas’ta ‘Epilepsi’ Sempozyumunda Yorgunluğuna Yenik Düşen Öğrenciler Uyuyakaldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde epilepsi hastalığıyla ilgili düzenlenen sempozyumda yorgunluğuna yenik düşen öğrencilerin uyuması garip görüntüler oluşturdu.

Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafınca kronik sıhhat problemi olan ‘Epilepsi’ hastalığı hakkında bilimsel toplantı düzenlendi. Bitkin düşen öğrenciler salonda uyukladı.

EPİLEPSİ SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

CÜ Kültür Merkezi Konuşma Salonu’nda düzenlenen sempozyuma Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Sıhhat Müdürü Dr. Adil Kaya, CÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili İlhan Çetin, akademisyenler ve tıp fakültesi ile hemşirelik kısmı öğrencileri katıldı. Sempozyumda CÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili İlhan Çetin, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Hatice Tel Aydın ile Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı ve Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr. Ertuğrul Bolayır, ‘Epilepsi Hastalığına Genel Bakış’ ile ‘Epilepsi’de Semptom Yönetimi ve Hastalığa Uyum’ mevzuları hakkında katılımcılara data verdi.


“KIRSAL KESİMDE EPİLEPSİ ORANI FAZLA”

‘Epilepsi Hastalığına Genel Bakış’ mevzusu hakkında katılımcılara data veren Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı ve Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ertuğrul Bolayır, “Epilepsi’de en büyük risk enfeksiyondur.

Rahat bir idrar yolu enfeksiyonu, diş çürüğü şeklinde enfeksiyonlar epileptik hastada, ya da epilepsi talibi hastalarda zemini kötüleştirebilir, epilepsiye döndürebilir.

Dünyaya bakacak olursak kırsal kesimde epilepsi oranı daha fazladır.

Epilepsi oranının fazla olmasında beslenme, bakım şeklinde koşullardan tutun da bir yaygın enfeksiyon, parazit şeklinde durumlar tetikleyici olabilir.

Biz bizlere gelen hastalarda bu tarz şeyleri sorguluyoruz” dedi.


“EPİLEPSİDE DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI ÖNEMLİ”

‘Epilepsi’de Semptom Yönetimi ve Hastalığa Uyum’ mevzusunda data veren Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Hatice Tel Aydın, epilepsili bireylerin hastalığa uyumuna değinerek, “Epilepsi bireylerle çalışırken ferdin mevcud güçlerini ve yaşamış olduğu zorlukları iyi dengelemeye çalışmamız gerekmektedir.

Bunu başarabildiğimiz süre uyumuna katkıyı elde etmiş olacağız.

Epilepsili bireylerin hastalığa uyumlarında mühim bir parametre de ilaç tedavisini tertipli ve tavsiye edilen şekilde sürdürebilmeleridir. Yüzde 70 oranında hastanın ilaç tedavisi ile epileptik nöbetlerden özgür, rahat bir yaşam geçirme şansı vardır.

İlaç tedavisinin temel amacı da nöbetin gerçekleşmesini ortadan kaldırmaktır.

İlaç tedavisinde hedeflenen şey nöbetlerin tekrarlanmasını önlemektir” diye konuştu.


ÖĞRENCİLER UYUKLADI

Ortalama 2 saat devam eden sempozyumun ilk oturumunda sabah erken saatlerden itibaren konuşma salonuna gelen öğrencilerin bitkin düştükleri gözlendi.

Sıhhat Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Kısmı öğrencilerinin bir çoğunun salonda uyukladığı görüldü.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE