1 Sene Önceden Planladığı Sıra Dışı İntiharıyla Ülkesini Şok Eden Yazar

Geçtiğimiz yüzyılın en büyük Japon yazarlarından kabul edilen Yukio Mişima, kim bilir intihar şekliyle sanatçılar içinde en sıradışı ölümlerden birine de imza atmış durumda.

Bir ihtimal tarihin en garip sanatçılarından biri. Hem eserleri hem yaşamı da hem de ölüm şekliyle…

12 YAŞINA KADAR AİLESİNİ GÖRMEMİŞ

Oldukça başarı göstermiş bir yazar olan Yukio Mişima’nın kökenleri asil bir samuray ailesine dayanıyor.

O yüzden Mişima geleneksel değerlere oldukça bağlı biri olarak yetiştirilmiş.

12 yaşına kadar büyükannesinin yanında yaşayan yazar, ailesinin yanına sadece bu yaştan sonrasında görebilmiş.

AŞIRI SAĞCI BİR ÖRGÜT KURMUŞ

Japonya’nın moderleşmesine karşı olan Mişima, Tate no Kai (Kalkan Cemiyeti) isminde aşırı milliytetçi bir örgütün de başkanlığını yapmış. Ölümüne giden süreçte başrol oyanayan da gene bu fikirleri ve bu teşkilat olmuş.

ÖLÜMÜNÜ 1 SENE ÖNCE PLANLAMIŞ

3 kere Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ve Japonya’nın 20. yüzyılda çıkardığı en büyük yazarlardan biri kabul edilen Mişima, ölümünü de bir yıl evvelde planlamış ve kaybı tüm ülkede büyük bir şok yaratmış.

Japon İmparatoru’na olan bağlılığı ile sanata olan düşkünlüğü birleşip üstüne büyükannesinin onu yalnız kız evlatları ve bebeklerle oynamaya zorlaması ve asosyal yetiştirmesiyle harmanlanınca ortaya oldukça garip bir karakter çıkmış.

GARNİZONU BASIP KONUŞMA YAPAR

Yukio Mişima; bir faşist, eşcinsel, sanatçı ve kamikaze. Tüm bu sıfatları tek bedende harmanlayan usta isim hayatına ve inandıklarına ilişik adeta büyük ve etkisinde bırakan bir final yapmak istemiş ve planını incelikle işlemiş.

17. yy’dan kalma, meşhur bir ustanın elinden çıkmış kıymetli bir kılıcı bir generale teslim etmek için garnizondan buluşma almış. İçeri girdikten sonrasında generali rehin alan Kalkan Cemiyeti üyeleri, liderlerinin tüm askerlerin aşağıda toplanmasını istediğini, Mişima’nın onlara sesleneceğini söylerler. Aksi taktirde generali öldüreceklerdir.

KARNINI DEŞMİŞ

Mişima, toplanan yüzlerce askere seslenmeye adım atar. Askerden yönetimi devralmasını ister.

İmparator saygınlığını geri kazanmalı, Japonya modernleşmeyi bir kenara bırakıp kadim ruhunu canlandırmalıdır.
Konuşmasını bitiren 45 yaşındaki meşhur yazar içeri girer ve “seppuku” yapar.

SEPPUKU

Öteki adı harakiri olan seppuku; kişinin dizlerinin üstüne çökerek kendi karnını kılıçla deştiği ve iç organlarını dışarı çıkardığı geleneksel bir Japon intihar yöntemidir.

Seppuku meydana getiren şahıs fazlaca fazla acı çekmiş olduğu için en yakın arkadaşlarından birine bu işlemden sonrasında intihar eden kişinin kafasını kesme görevi verilir.

ARKADAŞI KAFASINI KESMEYE ÇALIŞMIŞ AMA BECEREMEMİŞ

Mişima kanlar içinde can çekişirken arkadaşı da kılıçla kafasını uçarmak ister fakat bir kaç vuruş yapmasına karşın bunu başaramaz. Bunun üstüne o da dizlerinin üstüne çöküp seppuku yapar ve bir başka arkadaşları ikisinin de kafasını kılıçla tek hamlede keser.

“ONUN İÇİN ÜZÜLMEYİN”

Yukio Mişima’nın ölümü tüm ülkede büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaratsa anası, “Onun için üzülmeyin” der. Onun, hayatında ilk kere yapmayı fazlaca istediği bir şeyi sonunda başardığını söyler.

Eserlerinde son aşama incelikli olan, titiz, detaycı ve dakik Mişima, ölümünü de son bir başyapıt şeklinde planlamış ve savunduğu değerler adına ölmeyi seçmiştir.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE