Her Şeyin İlacı! Her Gün Bir Fincan Kahve İçmeniz İçin 10 Sebep

Kahvenin yararları saymakla bitmiyor. Bilhassa çeşitli kanser türleri üstündeki pozitif tesiri yadsınamaz düzeyde. Dailymail kahvenin sağlığımız için faydalarını sıralamış

Kahve, leziz olmasıyla birlikte sağlığımız için de yararlı. Beslenme uzmanı olan Fiona Hunter, kahvenin sağlığımıza olan yararlarını 10 maddede sıralamış.

1- EGZERSİZ SONRASI DAHA AZ AĞRI DUYMANIZI SAĞLAR

Araştırmalar, egzersizden 1 saat ilkin 1 fincan kahve içen kişilerin daha uzun süre egzersiz yapabildiklerini gösteriyor. Beslenme uzmanı Fiona Hunter, “Kafeinin, kasları egzersiz esnasında bitkin ve rahatsız edici hale getiren kimyasal maddeleri engelleyebileceği düşünülüyor” diyor.

Kafeinin, beyin ve omurilikte ağrı işleme sürecinde yer edinen bir sistem üstünde çalmış olduğu da ifade ediliyor.

2- ÖMRÜNÜZÜ UZATIR

İngiliz uzmanlar, günde üç fincan kahve içmenin hayatınızı uzatmaya destek olabileceğini söylüyor.

Başka bir bağımsız araştırma da kahvenin, erken ölüm riskini azalttığını söylüyor.

Internal Medicine dergisinde gösterilen makaleler kahvenin karaciğer hastalıkların riskini azalttığını, dolaşım sorunları ve sindirim sistemiyle bağlantılı hastalıklar mevzusunda destek bulunduğunu söylüyor.

3- AĞIZ KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR

Günde dört fincan kahve içmek, bir kişinin sigara içip içmediğine bakılmaksızın, ölümcül ağız kanseri riskini yarı yarıya azaltmaktadır. Amerikan Kanser Derneği araştırmacıları, içeceği her gün yudumlamanın, ağızda ve boğazda oluşan tümörlere karşı kuvvetli bir koruyucu tesiri bulunduğunu ifade ediyor.

Bilim adamları kafeini alınmış kahvenin de riski azalttığını, sadece çay içmenin hastalığı önlemek mevzusunda hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

4- KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR

Kahve, metabolizmanızı etkileyebilen birkaç madde ihtiva eder.

Bunlara, uyarıcı olan kafein ve karbonhidratların yavaş emilimine destek olabilecek, klorojenik asit adında olan ve organik olarak oluşan bir bileşik de dahildir.

Bir araştırma, kızartılmış kahve çekirdeklerinden yapılmış yeşil kahvenin, bağırsaktan emilen şeker miktarını ve vücudun yağ yakma hızını azaltarak zayıflamaya destek olabileceğini gösterdi.

5- TUVALETE ÇIKMANIZA YARDIMCI OLUR

Günül ilk bardağı wc ihtiyacınız olan şeyi tetikler bu sebeple kafein bağırsaklardaki kasılmaları uyarıp artırır.

6- DOĞAL BİR AĞRI KESİCİDİR

Londra’daki Goldsmiths College’daki araştırmacılar, bir çift espressoya karşılık gelen 250 mg kafein verilen gönüllülerin, kahve içmeden ilkin olduğundan daha yüksek bir ağrı eşiğine haiz bulunduğunu keşfettiler.

7- BAŞ AĞRISINA İYİ GELİR

Araştırmalar, tek başına kullanılan aspirin ile karşılaştırıldığında aspirin ve kafein kombinasyonunun ağrıyı geçirmede daha etkili olduğunbu gösteriyor. Kafein bir oldukca ağrı kesicinin emilimini artırıyor.

Emekler kafein eklendiğinde çeşitli ilaçların etkinliğinin yüzde 40’a kadar arttığını gösteriyor.

8- ASTIM BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Kafein, astımlıların daha kolay nefes almasına destek olabilecek bronşiyal genleştirici şeklinde davranıyor. Akciğerlerdeki hava yollarını açmaya ve bu sayede hırıltılı soluma, öksürme ve nefes darlığı şeklinde astım semptomlarını hafifletmekte yardımcıdır.

9- DEMANS RİSKİNİ AZALTIR

Araştırmalar, kahve içilmesinin erkeklerde ve hanımlarda bilişsel düşüşü azaltmaya destek bulunduğunu gösteriyor. Yakın tarihindeki bir araştırmaya nazaran, ılımlı kahve tüketimi, Alzheimer hastalığının riskini yüzde 20’ye kadar düşürebiliyor.

Emek verme, günde üç ila beş bardak içen kişilerin demans geliştirme olasılıklarının yüzde 20 daha düşük bulunduğunu tespit etti.

10- KARACİĞERİNİZİ KORUR

Geçtiğimiz Mayıs ayında gösterilen bir çalışmaya nazaran, daha çok kahve içmek karaciğer kanserini önlemeye destek olmaktadır. Araştırmacılar günde yalnızca bir fincan kahve içen kişilerin karaciğer kanserine yakalanma ihtimalinin yüzde 20 azaldığını keşfetti. Araştırmaya nazaran, günde iki fincan kahve içmek riskini yüzde 35 düşürürken, beş fincan karaciğer kanseri riskini yarıya düşürüyor. Araştırma, kafeinsiz kahvenin bile koruyucu bir tesiri olabileceğini gösteriyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE