Galler’de Onlarca Ahtapot Bir Anda Sahili Bastı

Galler’de yaşanmış olan garip vakada, onlarca ahtapot aniden sahile çıktı.

Geçtiğimiz Cuma gecesi, Galler’in Newquay şehrinde onlarca ahtapot sahile çıktı.

ÇOĞU ÖLDÜ

SeaMor Yunus İzleme Turlarının sahibi Brett Stones, ortalama 20 tane ahtapotun denizden sahile çıktıklarını söylemiş oldu. Sahile çıkan ahtapotları denize geri göndermeye çalışan Stones, birçoğunun denize ulaşamadan öldüğünü söylemiş oldu.

DALGA VE FIRTINA YÜZÜNDEN OLABİLİR

Stones mahalli basına yapmış olduğu açıklamada, “Denizden çıkıp sürünerek sahilde ilerliyorlardı. Daha ilkin asla bu tarz bir olay görmedim. Bu duruma neyin sebep bulunduğunu bilmiyoruz; sadece, son günlerde deniz oldukça dalgalı, bu yüzden kıyıya çıkmış olabilirler” dedi.

Bazı uzmanlar ahtapotların kıyıya çıkma sebeplerinin İrlanda Denizi’ndeki fırtınalar olabileceğini söylüyor. Ulusal Denizcilik Akvaryumu küratörü James Wright mevzuyla ilgili mahalli basına yapmış olduğu açıklamada, kıyıya çıkan ahtapot sayılarının “oldukça acayip” bulunduğunu ve ahtapotların bir problemi olabileceğini söylemiş oldu.

Wright, “Ahtapotların bu garip davranışları sergilediği bölgeler, Ophelia ve Brian fırtınalarının en şiddetli olduğu yerlerle aynı. Fırtınalar, ahtapotları etkilemiş olabilir” dedi.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE