Hem Kendi Hem de Hikayesi Çok İlginç! Eni Sadece 1 Metre Olan Dünyanın En İnce Binası

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan ve kıskanç bir kardeşin elinden çıkan binanın eni bir tek 1 metre. Bu haliyle dünyanın yaşanabilir en ince yapısı olan binanın hikayesi de minimum görüntüsü kadar ilgi çekici.

Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta bulunan ve adına “Garez adı verilen binanın genişliği 1 metreden birazcık daha azca. Binanın hikayesi ise minimum kendisi kadar garip.

KARDEŞLERİN ANLAŞMAZLIĞI

Zamanında anlaşmazlığa düşen iki kardeş bu garip binanın ortaya çıkmasına sebep olmuş. 1954 senesinde inşa edilen Garez, içinde yaşayan kimse olmasa da bugün hala ayakta.

YAŞANABİLİR EN İNCE BİNA

14 metre yüksekliğe haiz bina bir zamanlar dünyanın yaşanabilir en ince binasıymış sadece uzun süredir kaderine terk edilmiş durumda.

KISKANÇLIKLA BİNAYI DİKMİŞ

Zamanında iki kardeşe bölgeden yan yana birer arsa miras kalmış. Arsalardan birine yol için devlet tarafınca kısmen el konulduğu için hem küçülmüş hem de haliyle kıymeti azalmış. İki kardeş bu durumda geride kalan parselleri iyi mi geliştirecekleri mevzusunda bir görüş birliğine varamamış. Arsası küçülen kardeş, ötekini kıskandığı için kendisine yar olmayan miras öbürüne de yar olmasın diye onun arsasının önüne bir bina dikmeye karar vermiş. Böylece kardeşinin arsasının önü kapanacak, deniz manzarası da yok olacakmış. Kıskanç adam, kardeşinin arsasının kıymeti düşsün diye önüne işte bu dünyanın en ince binasını dikmiş.

ÖYLECE BIRAKMAK DAHA KARLI

Garez adı verilen binanın, şehrin mevcut bina ve bayındır kanunları kapsamında geliştirilmesi mümkün değil. Kanunlara nazaran, bina yıkılsa bile yerine yeni bir yapı inşa edilemez zira arsa, üstüne inşaat yapılmasına izin verilenden daha minik bir boyuta haiz. Bu sebeple binayı olduğu şeklinde bırakmak, arsayı satmak ya da binayı genişletmek mümkün olmadığı için yıkmaktan daha karlı durumda. Ya da en azından daha masrafsız.

Binanın adı de bu sebeple İngilizce’de kin, garez, hınç şeklinde anlamara gelen Grudge koyulmuş ve bina garip hikayesi ve görünümüyle bugün dahi büyük bir ilgi uyandırmaya devam ediyor.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE