En Küçük Boşluklarda Süzülebilen Yılan Robot Hayat Kurtaracak

ABD’deki Stanford Üniversitesinde bir grup araştırmacı, zelzele şeklinde afet anlarında yıkıntı içinde kalanlara erişebilmek için yılan benzeri bir robot geliştirdi.

Standford Üniversitesinden araştırmacılar zor erişilen bölgelere erişebilmek için bir asma yaprağı şeklinde büyüyüp uzayabilen yılan benzeri bir robot geliştirdi. Bir arama-kurtarma aracı şeklinde çalışacak olan robot minik açıklıklar içinde ilerleyecek ve normalde ulaşılması mümkün olmayana bölgelere girebilecek.

DEPREMLERDE KULLANILACAK

Robotun aslolan amacı, zelzele şeklinde durumlarda kazazedelere ulaşıp su ve yiyecek şeklinde şeyleri onlara taşıyabilmek. Bir ucunda kamera bulunan, öteki ucundaki pompa yardımıyla şişerek ilerleyen robot, sıkıntılı köşeleri dönebiliyor, fazlaca küçük aralıklardan ilerleyebiliyor, çivilerin ya da başka keskin şeylerin arasından kolaylıkla süzülebiliyor.

100 KİLOYU KALDIRABİLİYOR

Robot 100 kilogram’lık ağırlığı yerinden kaldırabiliyor, kendi çapının ondan biri kadar boşluklardan kolaylıkla geçebiliyor. Afet durumlarında oldukça yararlı olacağı kabul edilen yılan robotun şimdilik ucuz plastikten üretildiği, sonraki aşamada ise kevlar isminde olan, fazlaca hafifçe karbon kökenli fazlaca sağlam liflerden oluşan bir malzemeden yeni bir model tasarlanacağı ifade edildi.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE