Tecavüz Etmeye Çalışan Bile Oldu! Sırp Sanatçının Vücuduyla Sergilediği Şok Edici Performans

Meşhur Sırp performans sanatçısı Marina Abramovic, 1979 senesinde Rhythm 0 adını verdiği bir gosteri sergiledi. Rhythm 0, hem gosteri esnasında olanlar hem de sonuçlarının gösterdikleri yardımıyla sanat tarihinin en sarsıcı performanslarından biri oldu.

Sırf performans sanatçısı Marina Abramovic, 1960’larda ortaya çıkan ve body art şu demek oluyor ki vücut sanatı adında olan akımın mühim temsilcilerinden birisi. Abramovic sanat için pek oldukça acı verici deneyimi tecrübelemiş, vücudunu kullanarak ürettiği performanslar ile oldukça ilgi çekici işlere imza atmıştır.

71 yaşındaki sanatçının 1979 senesinde, hemen hemen daha 30’larının başındayken sergilediği bir gosteri ise hem oldukça garip hem de neticeleri açısında son aşama garip. OweN adlı bir kullanıcı, sırp sanatçının bu en büyük işlerinden birini Twitter’da detaylıca söyledi.

Kullanıcı, Marina Abramovic’in bu deli gösterisini şu şekilde konu alıyor:

TEK YAPTIĞI OLDUĞU YERDE SABİT DURMAK

“1979 senesinde o zamanlar hemen hemen pek tanınmamış olan performans sanatçısı Marina Abramovic, gosteri sanatları tarihinin en unutulmaz, en konuşulan ve kim bilir en korkulu gösterilerinden birini gerçekleştirmiş oldu. Rhythm 0 adını verdiği bu gösteride, yapmış olduğu şey aslına bakarsak oldukça basitti: Olduğu yerde durağan(durgun) durmak. Bunun yanı sıra gösteriyi izlemeye gelenlerin seçimine bırakılmış şekilde, bir masa üstüne birçok değişik eşya ve materyal yerleştirdi. Bu masada çiçekten çikolatalı keke, zincirden bıçağa kadar her türlü rastgele eşya bulunuyordu.”

MASADA SİLAH DA VARDI

“Hatta masada bir mermi ve tabanca bile mevcuttu. Doğrusu ziyaretçilerin iyiyle fena içinde seçim yapma şansı vardı. Bu objeleri tüm ziyaretçiler istedikleri şeklinde kullanabileceklerdi.”

HAYATININ EN KÖTÜ GÜNÜ OLDU

“Tüm gosteri süresince hanım, tıpkı cansız bir obje şeklinde eylemsiz kalacaktı. Amacı aslına bakarsak kendini yaşayan bir sanat eseri olarak empoze etmekti. Sadece 6 saat sürecek bu performans denemesinin yaşamının en korkulu günlerinden birine dönüşeceğinden haberdar değildi.”

BAŞTA HER ŞEY İYİ GİTTİ

“İlk başlangıçta seyirciler oldukça nazik ve iyi niyetliydi. Kimisi masadaki gülleri kadının eline veriyor, kimi ona kek yediriyor bazıları ise saçlarını okşuyor onunla tokalaşıyordu. Sadece aradan vakit geçtikçe ve performans uzadıkça işin rengi değişmeye başladı.”

BİR TOKAT İLE BAŞLADI

“İlk olarak izleyicilerden biri hanıma hafifçe bir tokat attı. Abramovic’in hakikaten de hiçbir tepki vermediğini far keden topluluktan bazıları hanıma daha sert bir halde vurmaya başladı. Azca ilkin kadının elini sıkan, ona gül uzatan insanoğlu karşılarında hakikaten savunmasız birinin bulunduğunu kavradıklarında sertlik eğilimi göstermeye başladılar. Sadece vakalar böyle de sınırla kalmadı.”

ARKASINDAN CİNSEL TACİZLER GELDİ

“Kalabalıktan bir şahıs silahı alıp kadının alnına dayadı. Sonrasında kadının vererek silahı boynuna dayamasını sağlayacak bir halde yerleştirdi. Bazıları kalemlerle kadının alnına boynuna yazılar yazmaya başladılar. Bunların peşinden cinsel tacizler başladı.”

ÇIRILÇIPLAK BIRAKTILAR

“Bazıları kadının kalçalarını, göğüslerini sıkıştırıyor, kimi onu öpüyor kimi ise yalayarak tükürüyordu! Sonunda kalabalık, kadının üstündeki eşyaları makaslarla parçalayarak onu çırılçıplak bıraktı. Sadece böyle de yetinmediler. Kalabalıktan biri kadının karnını bıçakla çizdi ve ötekiler de bundan cesaret alarak onu takip etti. Elbiselerini parçaladıktan sonrasında, kadının her tarafını bıçaklarla çizmeye ve bayanı belli belirsiz bıçaklamaya başladılar.”

TECAVÜZ ETMEYE ÇALIŞAN OLDU

“Boyun kısmına çizik atarak kanamasını sağladıktan sonrasında burada kan emenler bile oldu. Bunun peşinden bayanı sağa sola cansız manken şeklinde taşıdılar bu esnada onlarca defa rahatsızlık ettikleri hanıma, kalabalıktan bir adam masa üstüne yatırıp saldırı etmeye çalıştı!”

GÖZYAŞLARI İÇİNDE KALDI AMA DEVAM ETTİ

“Sonrasında sağduyulu birkaç kişinin önlemesiyle kalabalık bu fikirden vazgeçti ve kadının çıplak fotoğraflarını çekmeye, bazılarını da eline tutuşturmaya başladılar. Bu esnada hanım gözyaşları içindeydi sadece kalabalık onu bir obje olarak değerlendirme mevzusunda ısrarcıydı…”

BİR KADIN MÜDAHALE ETTİ

“Vahşileşen çoğunluğa karşın kalabalık içinde bulunan bir grup insan bu durumdan hastalık duymaya başladı. Sadece cesaret edip bir eylemde bulunamadılar. Ta ki kalabalıktan çıkan bir bayan, Abramovic’in gözyaşlarını silip ona sarılana kadar… Kadının peş peşe, sanatçıya yapılanlardan rahatsız olan azınlık grup, onu adeta bir koruma çemberine alarak, giysilerini geri giydirdi, boynundaki yarayı kapattı, vücudundaki öteki kanayan kısımları bantla kapattı ve hanıma sigara ikram ettiler.”

SONUÇLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ

“Bir performans sanatından daha oldukça toplumsal bir deneye dönüşen bu vaka, çoğunluğun birbirinden cesaret alarak içindeki kötülüğü kolayca ortaya çıkarabilmesine rağmen, bu durumdan rahatsız olan iyi niyetli kişilerin aynı dayanışma cesareti gösterememesinin ya da bu mevzuda geç kalmasının nelere sebep bulunduğunu gözler önüne seriyordu.”

KAÇIP GİTTİLER

“6 saat sonunda performans sona erdiğinde Abramovic, yine hareket etmeye başladığında, kalabalık korkulu biriyle yüzleşmişcesine oradan kaçıştı. Azca ilkin çekinmeden işkence yaptıkları kişinin, yine bir kişi formu kazanarak hareket etmesi kalabalığı dehşete düşürmüştü…”

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE