Alaska’daki Havalimanının Sürpriz Ziyaretçisi Fok, Uçuşları Durdurdu

Geçtiğimiz pazartesi günü, Alaska’daki bir havalimanının büyükçe bir ziyaretçisi vardı. Pistte bulunan fok, herhangi bir kaza yaşanmadan ekiplerin yardımıyla dışarı çıkartıldı.

Alaska’nın Utqiagvik şehrindeki Wiley Post-Will Rogers Memorial Havalimanının pistini gören yetkililer şaşkına döndü. Ortalama 205 kilo olduğu tahmin edilen bir fok uçakların kullandığı pistte boylu süresince uzanıyordu.

MİSK ÖKÜZLERİ SIK GÖRÜLÜYOR

Aslına bakarsak Alaska’daki havalimanları yaban yaşam mevzusunda oldukça tecrübeli. Örnek olarak pistlerde misk ökzülerinin görülmesi basit kabul ediliyor. Sadece şimdiye kadar bir foka asla rastlanmamıştı.

“HAVALİMANINDA YABANCI BİR OBJE BULUNDU”

Vaka geçtiğimiz pazartesi günü, Scott Babcock tarafınca “Havalimanında yabancı bir obje bulunmuş oldu” şeklinde paylaşıldı. Mesajın oldukça ilgi görmesi üstüne Alaska Ulaşım Departmanı da mevzuyla ilgili bir izahat yapmış oldu.

North Pound Hayvan Denetim Birimi hayvanı pistten güvenli bir halde kaldırmak için çağrıldı ve hayvan, takımlar tarafınca bir kızak yardımıyla organik hayata döndürüldükten sonrasında uçuşlar normale döndü.

Yetkililer daha ilkin pistte kuş, ren geyiği, kutup ayısı, misk öküzü benzer biçimde hayvanların görüldüğünü sadece fokun bir ilk bulunduğunu söylemiş oldu.

KUŞLAR KAZALARIN YÜZDE 90’INDAN SORUMLU

Alaska Ulaşım Departmanı İletişim Direktörü Meadow Bailey, uçakların yırtıcı yaşam hayvanları sebebiyle yaptıkları kazaların mühim bir güvenlik riski oluşturduğunu ve her yıl havacılık sektörüne yüz milyonlarca dolara mal bulunduğunu söylemiş oldu. Bailey ek olarak, “Kuşlar, ABD’deki kazaların yüzde 90’ının fazlasından görevli, memelilerin sebep oldukları ise oldukça ender.” diye konuştu.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE