Bu Organlarınız Olmadan da Yaşayabilirsiniz!

İnsan vücudu oldukça sağlam ve uyum kabiliyeti kuvvetli bir yapı. Kendini süratli bir halde toparlayıp yeni durumlara ayak uydurmayı başaran vücudumuz, bazı organlarını kaybetse bile hayatta kalmaya devam edebiliyor.

İnsan vücudunun kendini yenileme ve onarım etme özelliği inanılmaz boyutlarda. İnsan, beyninin ya da akiğerlerinin bile bir kısmı olmadan hayatına devam edebiliyor ya da kaybetmiş olduğu dokuların yerini hızlıca doldurabiliyor. İnsan vücudunun uyum sağlama kabiliyeti o denli kuvvetli ki bazı organları olmadan da yaşaması mümkün.

1. DALAK

Dalak, ömrünü doldurmuş kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırarak, içlerindeki demiri tekrardan kullanıma verir. Dalağın, görevlerinin birçoğunu, aslen başka organlar da görmektedir. Dalağımız olmadan da yaşamamız mümkündür şu sebeple karaciğerimiz, alyuvarları ve bileşenlerini yenileyerek dalağın görevlerini üstlenebilir. Ek olarak, lenfoid dokuları da dalağın bağışıklık fonksiyonu görevlerine destek olabilir.

2. MİDE

Mide; kaslardan oluşan, genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Mide kanser ya da herhangi başka bir hastalık sebebiyle tümden alınabilir ve şahıs hayatına bu şekilde devam edebilir. Mide çıkarıldığı süre, cerrahlar yiyecek borusunu direkt ince bağırsağa bağlarlar. İyi bir iyileşme ve vitamin takviyesiyle şahıs düzgüsel bir beslenme düzeni sürdürülebilir.

3. ÜREME ORGANLARI

Hanım ve adam üreme organları tamamen alınabilir ve bu kişinin yaşamını etkilemez. Hatta adamların iki testisinin de alınması averaj ömrü uzattığı bilinmektedir. Hanımlarda ise rahmin çıkarılmasının ya da yumurtalıkların alınmasının yaşam sürtesi üstünde bir tesiri yoktur. Bunlar yalnız çocuk sahibi olma ve tane döngüsü üstünde etkili olur.

4. KALIN BAĞIRSAK

Toplam uzunluğu 1,5 ile 2 metre içinde olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Kalınca bağırsağın temel görevleri, su ve vitaminlerin emilimini sağlamak ve kalan gıda atığı posayı sıkıştırarak dışkı haline getirmektir. Bilhassa kanser durumunda kalınca bağırsağın bir kısmı ya da tamamı alınabilir . Bu durum kişinin wc alışkanlıklarını değiştirse de doğru bir rejim ile şahıs hayatına düzgüsel olarak devam edebilir.

5. SAFRA KESESİ

Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı bir organdır. Kesenin görevi; safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak ve lüzumlu aralıklarla oniki parmak bağırsağına safra salgılamaktır. Aşırı kolesterolun safrada taş oluşturması sebebiyle safra kesesi tıkanabilir ve bu durumda keseyi çıkarmak gerekir. Bu oldukça yaygın bir ameliyattır ve devletimizde her yıl ortalama 40 ile 60 bin arası safra kesesi çıkarma operasyonu yapıldığı belirtilmektedir. Safra kesesi çıkartılan şahıs hayatına hiçbir şey olmamış şeklinde devam edebilir.

6. APANDİS

Bu organın evrimsel süreç içinde işlevinin yok olduğu düşünülmektedir. Tamamen körelmiş bir organ olmasa da apandis çıkarıldıktan sonrasında kişinin hayatında bir değişim olmaz.

7. BÖBREKLER

Bu organlar, başta üre olmak suretiyle atıkları kandan süzer ve onları su ile beraber idrar olarak boşaltırlar. İnsan iki böbreğinden tekini aldırıp hiçbir şey olmamış şeklinde hayatına devam edebilir hatta ikisinin de çıkarılmak zorunda kalındığı durumlarda bile diyaliz makinesi yardımıyla yaşayabilir. Pediatric Nephrology’de piyasaya sürülen bir araştırmada, diyalize bağlanan 20’li yaşlarındaki hastaların 16 ila 18 yıl yaşamış olduğu öngörülürken, 60’lı yaşlardaki insanoğlu için bu sürenin ortalama 5 yıl bulunduğunu ileri sürülmektedir.

Bu yazının deposu: https://bilimfili.com/olmadan-yasayabilecegimiz-7-organ/

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE