Cinsel İlişki Yüzünden Kalbin Durması Oldukça Uzak İhtimal

ABD’de meydana getirilen bir araştırma, cinsel birlikteliğin kalbin durmasına sebep olmasının fazlaca düşük küçük bir ihtimal bulunduğunu ve bu durumdan hanımefendilere nazaran adamların daha sık etkilendiğini gösterdi.
ABD’de, neticeleri Amerikan Kalp Vakfı’na sunulan bir araştırmaya nazaran, seksin kalbin durmasına niçin olması “uzak olasılık”.

Araştırmada, cinsellik esnasında yaşanmış olan ani kalp durmasının hanımefendilere oranla erkeklerde daha çok görüldüğü açıklandı.

İncelenen 4 bin 557 vakanın 34’ünün, sex esnasında ya da derhal sonrasındaki bir saatlik süre diliminde gerçekleştiği, bu vakaların 32’sininde erkeklerde görüldüğü açıklandı.

Kalp durması, kalbin işlevinin bozulup, aniden atmayı bırakmasıyla yaşanıyor. Bu durumu yaşayan şahıs bilincini yitiriyor, nefes almayı bırakıyor ve eğer kalp masajı yapılmazsa ölümle sonuçlanabiliyor.

Kalp krizi ise kalbe kan akışının tıkanması anlamına geliyor.

Kalp durması ile ilgili gerçekler: Partnerlerin kalp masajı bilmesi yaşam kurtarıyor

Araştırmada Portland kentinde 2002-2015 yılları aralığında yaşanmış olan kalp durmaları vakaları incelendi.

İncelenen vakaların yalnızca yüzde 1’inin cinsel aktivite ile ilişkili olduğu açıklandı. Bu netice, seksin, kalp durmalarında yaygın sebeplerden biri olmadığı anlamına da geliyor.

Araştırma tüm bu vakaların bir partnerin varlığında yaşanmasına da dikkat çekiyor. Canlandırma işleminin yaygın bir halde öğrenilmesinin kalp durması kaynaklı ölümleri azaltabileceği de vurgulanıyor.

İngiliz Kalp Vakfı da kalp ameliyatı ya da kalp krizi sonrası cinsel aktivite için 4-6 hafta beklenmesini tavsiye ediyor.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE