Güzellik Yarışmasına Katılan Kadınlardan Protesto! Vücut Ölçüleri Yerine İstatistik Verdiler

Peru’da düzenlenen bir güzellik yarışmasında, hanımefendilerin vücut ölçüleri yerine hanıma şiddete dair bazı istatistikler paylaşması tüm dünyada ses getirdi.

Geçtiğimiz Perşembe günü Peru’da düzenlenen Miss Peru adlı güzellik yarışmasında, yarışmacıların alışılagelmişin dışındaki sözleri hem geceye damga vurdu hem de tüm dünyada geniş yankı buldu.

İSİTATİSTİKLER PAYLAŞTILAR

Yarışmaya katılan bayanlar, kendilerini tanıtırken vücut ölçülerinin açıklanacağı kısıma erişince, bunun yerine ülkedeki bayanlara yönelik şiddetin yaygınlığı mevzusunda bazı istatistikler paylaştılar. İzleyicilerin bu duruma oldukça şaşırmış olduğu ifade edilirken, hanımefendilerin bu tercihi dünyanın her köşesinden alkış aldı.


“ÖLÇÜLERİM”

Sahneye çıkan ilk isim olan Camille Canicoba Llaro kendini tanıttıktan sonrasında, “Ölçülerim; başkent Lima’da son 9 yılda 2.202 hanım cinayeti işlendi.” dedi. Bir öteki yarışmacı sıra kendisine vardığında, “Şehrimdeki hanımefendilerin yüzde 80’en fazlası sertlik görüyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Huanuco’yu temsil eden bir diğeri ise bölgesinde 13 bin kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığını aktadı. Chincha’yı temsil eden yarışmacı ise üniversite mezunu hanımefendilerin yüzde 60’ının birlikte oldukları kişinin cinsel saldırısına maruz kaldığını söylemiş oldu.


PROTESTO ORGANİZATÖRLERLE BERABER PLANLANDI

Yarışmacıların “Ölçülerim” diye başlayarak aktardığı istatistikler oldukça çarpıcı anların yaşanmasına sebep oldu. Yarışmanın organizatörleriyle birlikte planlanan protesto esnasında, eşi tarafınca şiddete uğrayan meşhur dansçı Lady Guillen’in yaralı yüzü de dahil olmak suretiyle pek oldukça sertlik mağduru hanıma ilişik görüntüler, yarışmacıların fotoğraflarının gösterildiği ekranda paylaşıldı. Yarışmanın bir başka bölümünde ise yarışmacılardan Peru’daki bayanlara karşı şiddetle savaşım etme mevzusundaki düşüncelerini paylaşmaları istendi.


RAKAMLAR ÇOK CİDDİ

İstatistiklere nazaran; Perulu hanımefendilerin yüzde 50’den fazlası hayatları süresince ağır sertlik görüyor.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE