Kanseri, 1 Saniyede Yüzde 94 Başarıyla Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Japonya’da araştırmacılar, bağırsak kanserini 1 saniyeden azca sürede tespit edebilen bir suni zeka geliştirdiklerini deklare etti.

Japon bilim adamlarının, bağırsak kanserini saniyeler içinde tespit edebilen ve bu sayede erken teşhis imkanı veren bir suni zeka sistemi geliştirdikilerini ve oldukca başarı göstermiş sonuçlar aldıkları açıklandı.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLERİ TESPİT EDEBİLDİLER

Kısa sürede yürütülen çalışmalarda, suni zeka ile çalışan sistemin, büyütülmüş endoskopik görüntülerden kansere dönüşebilen fena huylu tümörler olan kolorektal adenomları tespit edebilmesi sağlandı.

YÜZDE 94 BAŞARI SAĞLANDI

Araştırmacılar, sistemin 250 hastada 300’ün üstünde kolokteral adenomu çözümleme ettiğini ve büyütülmüş her bir endoskopik görüntüyü değerlendirmek için 1 saniyeden azca süre harcayarak kanser oranını yüzde 94 doğrulukla tespit ettiğini deklare etti.

GERÇEK ZAMANLI BİYOPSİ YAPILABİLİYOR

Yokohama’daki Showa Üniversitesinden Dr. Yuichi Mori, bu çalışmada en dikkat çekici olanın, suni zekanın kolonoskopi esnasında poliplere gerçek zamanlı optik biyopsi yapabiliyor olması bulunduğunu söylemiş oldu.

GEREKSİZ AMELİYATLAR ÖNLENECEK

Sistem için hemen hemen lüzumlu onayların ve izinlerin alınmadığı sadece bunun ileride pek oldukca hastayı gereksiz ameliyattan kurtarabileceği söyleniyor. Sistemin kanserli poliplerin tamamen çıkarılmasını sağlamış olduğu ve çıkarılmasına gerek olmayan poliplerin boş yere çıkarılmasını önleyebileceği ifade ediliyor.

Yapay zeka yöntemiyle erken kanser tespiti küresel olarak dikkatle araştırılan bir mevzu. Bu senenin başlarında İngiltere Ulusal Sıhhat Servisi ve Intel şirketi, kanser tespitinin suni zeka vesilesiyle daha verimli hale getirmek için beraber çalıştıklarını açıklamışlardı.

OTOMATİK OLARAK TANINACAK

Warwick Üniversitesi ev sahipliğinde çalışan bir grup bilim insanı, binlerce insan doku hücresine dayanan, malum tümör ve immün hücrelerinden oluşan dijital bir depo oluşturuyor. Bu, başta akciğer kanseri olmak suretiyle kanser detayları veritabanı oluşturularak, bu hücrelerin otomatikman tanınmasını sağlayacak algoritamalar üretmek için kullanılacak.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE