Tarihin Derinliklerinde Kalmış En Tuhaf Doğum Kontrol Yöntemleri

İnsanlar bin senelerdir doğum kontrolü için çareler aramış ve olmadık yöntemlere başvurmuşlar. Bunların bazıları ise insanı şaşkınlıklar içinde bırakacak cinsten.

İnsanlık zamanı ile karşılaştırıldığında çağdaş tıp oldukça genç bir bilim dalı. İnsanlığın problemlerine, tıbbın gösterdiği yolda bilimsel çözümler bulabilmesi hemen hemen bir asırlık bir mevzu bile değil. Sıhhat mevzusunda bizim kadar talihli olmayan eski insanoğlu, bilhassa doğum kontrolü mevzusunda oldukca fazla şey denemiş. Neredeyse tamamı bir işe yaramayan, hatta sıhhat üstünde ciddi riskler yaratabilecek postansiyele haiz bu yöntemlerden en garip olanlarını sizin için derledik.

ANTİK MISIR’DA TİMSAH GÜBRESİ

1– Antik Mısır’da doğum kontrolü için kurutulmuş timsah pisliği kullanılıyordu.
2– Aristoteles’in tavsiyesine nazaran, zeytinyağı ve sedir yağı karıştırılarak cinsel organa sürülürdü.
3– Orta Çağ’da, Avrupa’da, limon suyuna batırılmış bir sünger cinsel organa yerleştirilirdi.
4– Antik Yunan’da kadının cinsel ilişki esnasında nefesini tutup bittikten sonrasında diz üstü oturarak hapşırması gerektiği, böylece içindekileri atarak hamile kalmayacağı düşünülürdü.
5– French doktoru Jacques Ferrand, spermi beyaza dönmüş kan olarak düşündüğü için libidoyu düşürmek için bir miktar kan dökülmesi icap ettiğini, bu yetmezse adamın baş dönmesi ve kan kaybından düşecek kadar zayıf hale gelene kadar kan akıtılmasını önermişti.
6– Elizabeth süreci İngiltere’sinde, ısırganotu yapraklarından yapılmış bir fitil kullanılıyordu.

KAPLUMBAĞA KABUĞUNDAN KONDOM

7– Feodal Japonya’da bununla birlikte iktidarsızlığı da önlediğine inanılan, kaplumbağa kabuğu yada boynuzundan yapılmış kondomlar kullanılırdı.
8– Gene Elizabeth döneminde, kusturma hissi uyandıran bazı ilaçların ve bazı idrar sökücülerin cinsel ilişkiye olan isteği öldürmüş olduğu düşünülüyordu.
9– Antik Mısır’da, kadının aç karna fasülye yemesinin hamile kalmasını engellediğinE inanılıyordu.
10– Antik Afrika’da, kadının bir devenin ağzında biriken köpükleri içmesinin işe yarayacağı hakkında güçlü bir inanç vardı.
11– Gene Orta Çağ Avrupa’sında, bazı bölgelerde, koyun idrarı ya da tavşan kanı içmenin yararlı olacağı söyleniyordu.

BOYNA SANSAR BACAĞI ASILIRDI

12– 11. yüzyılda İran’da cinsel ilişki sonrası cinsel organa katran ya da fil dışkısı sürülürdü.
13– Servikal başlık olarak yarım limon kabuğu kullanmak da seçenekler arasındaydı.
14– Roma İmparatorluğu’nda, keçi mesanesinden yapılmış kondomlar hem bayanlar hem de erkekler tarafınca cinsel ilişki esnasında kullanılıyordu.
15– Ortaçağ’da kullanılan bir öteki yöntem de, kadının ilişki öncesi boynuna canlı bir sansardan koparılmış bacağı boyuna takmasıydı.

CİNSEL ORGANA SOĞAN SUYU

16– Mısır’da cinsel ilişki öncesi cinsel organa soğan suyu sürmek oldukça yaygın bir yöntemdi.
17– Elizabeth döneminde kullanılan bir yöntem de zencefil ve sirke eklenmiş soğuk suyla alınan ve hissizleştirici olduğuna inanılan banyoydu.
18– Eski Yunanlı ve Romalı bayanlar, devasa bir rezene silisyumu genital organlarına sürerlerdi.

KOLA BANYOSU

19– Şimal Karolina’da bugün hala kullanılan bir yöntem, Queen Anne’s Lace bitkisinin tohumlarını suyla karışıtırıp içmek şeklinde. Bu bitkiden gelen bir maddedin, gebeliğe destek olan pogesteron hormonunun salınımını önlediği söyleniyor.
20– 1950’ler ile 60’lar içinde ABD’de, kolanın sperm öldürücü etksi olduğuna inanmış olduğu için cinsel organa kola dökülüyordu.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE