Bereket İçin Kendilerini İneklere Çiğneten Hindular’ın İlginç Görüntüleri

Hindistan’ın mukaddes günü Ekadashi’de, kendilerini ineklere çiğneten Hinduların görüntüleri izleyenleri şaşkına çevirdi.

Ekadashi, Hintliler için hususi günleri ifade eden bir kavram. Hindu geleneğinde Lord Vișnu’ya adanmış olan bu günler uğurlu kabul ediliyor. Sanskritçe’de 11 sayısı anlamına gelen Ekadishi, Hindu takviminde ikiye bölünen her ayın 11. günü kutlanıyor. Hindular bu günlerde oruç tutuyor. Hindu ışık festivali olan Diwali’den sonrasında geleni ise fazlaca daha coşkulu görüntülere sahne oluyor.

REFAH GETİRDİĞİNE İNANILIYOR

İşte bu günlerde Hindu erkekler, bir inek sürüsü tarafınca kovalanıyorlar. Bunun, kişiye iyi talih getirdiğine inanılıyor. Erkekler, bu zamanı gelenekte inekler tarafınca ezilmek için Hindistan’ın, Ujjain bölgesine gezi ediyorlar. Ekadishi’nin gelecekteki refahı müjdelediğine de inanılıyor. Erkekler bu sebeple kendilerini yere bırakıp ineklerin üzerlerinden geçmelerini bekliyor ve hem köylerinin hem de kendilerinin refaha ulaşmasını umut ediyor.

İNEKLER SÜSLENİYOR

Birçok katılımcı bu ayin tarafınca ağır yaralansa da, hastalıkları iyileştikçe şanslarının artacağı düşünülüyor. Kutlamanın bir parçası olarak da inekler çeşitli renkler, çelenkler ve kına ile süsleniyor.

KUTSAL İNEKLERE KENDİLERİNİ KURBAN EDİYORLAR

İnekler Hinduizm’de mukaddes hayvan olarak görüldüğü için, insanların kendilerini onlara kurban edip acı çekerek fedakarlıkta bulundukları düşünülüyor.

Son Ekadashi gününde Hindistan’dan gelen görüntüler bu eski geleneğin detaylarını gözler önüne seriyor.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE