Moda Dünyasının Karanlık Yüzüne Işık Tutan Reklam Panoları

Polonyalı sanatçı Igor Dobrowolski, moda endüstrisinin kurumsal işleyişini gözler önüne serip bu mevzuya dikkat çekebilmek için bazı reklam panoları hazırlamış.

2013 senesinde Bangladeş’te bir giyim farikası çökmüş, 1.134 işçi bu kazada yaşamını kaybetmişti. Şimdiye kadar giyim sanayisinden yaşanmış olan 4 büyük trajediden 3 tanesi bu ülkede gerçekleşti.

HEPSİ DAHA FAZLA KAR İÇİN

Üretim maliyetlerini düşürmek isteyen firmalar, bilhassa azca gelişmiş ülkelere kurmuş oldukları fabrikalarda ucuz işçi çalıştırarak karlılıklarını çoğaltmak istiyor. Emek harcama koşullarının kötüleştiği, ücretlerin düşmüş olduğu, emniyetin azaldığı ve çevreye saygının hiçe sayıldığı bu yerlerde çalışan insanların durumu ise çoğunlukla içler acısı bir halde.

İŞÇİLERİN ŞARTLARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTEMİŞ

Polonyalı sanatçı Igor Dobrowolski ise bu mevzuya eğilen etkisi altına alan bir çalışmaya imza atmış. Sanatçı çalışmalarının; ölüm, depresyon, cenk, yoksullar ve evsizlerin sorunları, bağımlılık, narsizm, empati eksikliği şeklinde mevzuları taşıdığını söylüyor. Sanatçı, bu ölümlere ve halihazırdaki emek harcama koşullarına dikkat çekmek için bazı afişler hazırlamış.

“UMUT ÇOK ÖNEMLİ”

Dobrowolski, “Kendimi dünyanın kurtulacağı fikriyle aldatmıyorum sadece kim bilir eserim ve sanat dünyasındaki diğerlerinin eseri, bir şeyleri düzeltmeye destek olacaktır. Çalışmalarımın tamamına ümit parçacıklarını eklemek benim için oldukça mühim şu sebeple kim bilir en büyük trajedilerin, yaşam ile ölümün arkasından bile, bir şeylerin ‘daha iyi’ olacağına inanıyorum.” diyor.


 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE