Yuttuğu Çakmak Başına Bela Oldu

ABD’de bir adam, karnındaki ağrının sebebinin daha ilkin yuttuğu bir çakmak bulunduğunu ve çakmağın midesine zararı olan bir sıvı akıttığını öğrendi.

ABD’dE bir adam, karnındaki ağrının sebebinin daha ilkin yuttuğu bir çakmak bulunduğunu ve çakmağın midesine zararı olan bir sıvı akıttığını öğrendi.

MİDESİNDE PEK ÇOK YARA OLUŞMUŞ

Ağustos 2016’da şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye giden 49 yaşındaki ABD’li adama meydana getirilen kan ve idrar testleri temiz çıkarken, röntgen sonuçlarında çakmak benzeri bir madde görüntülendi. Ağustos 2017’de Case Reports in Emergency Medicine dergisinde gösterilen makalede, “Röntgende görüntülenen çakmağın” insanın midesinde ters bir halde durduğu ve mideye zehirli ve kimyasal bir sıvı akıttığı söylendi. Bu sıvı, 49 yaşındaki insanın midesinde en genişi 5 mm olmak suretiyle, birçok gastrit-ülser yarası oluşmasına sebep oldu.

“EŞSİZ BİR PROBLEM”

Makalede, “Çakmaklar hem vücutta tıkanmaya sebep olma hem de vücuda zarar verecek sıvı akıtma nedenleriyle oldukça eşi olmayan bir sorun. Çakmakların akıttığı sıvılarda bulunan zararı olan maddeler içinde benzin, bütan, heksamin, gazyağı ve propan bulunuyor” denildi.

49 yaşındaki insanın kendi mide asidiyle birleşen çakmağın akıttığı sıvı, midede gastrit yaralarının oluşmasına sebep oldu. Zararı olan sıvı, mide derisini eriterek mide asidini ortaya çıkardı. Mevzuyla ilgili Florida Üniversitesi Tıp Fakültesi gastroenterologu Dr. Asim Shuja, “Dış maddeler sebebiyle meydana gelen ülser oldukca yaygın bir durum değil” dedi.

2 AYA İYİLEŞTİ

Endoskopi kullanılarak çıkarılan çakmaktan sonrasında Amerikalı adam ülseri için sekiz hafta süresince tertipli ilaç kullandı ve iki ay sonraki hekim kontrolünde ülserin iyileştiği açıklandı.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE