Allah Başka Dert Vermesin! Paris’i Ziyaret Eden Japonlar Hasta Oluyor

Yalnız Paris’i ziyaret eden Japonların yaşamış olduğu bir hastalık bulunduğunu biliyor muydunuz?

Psikoloji literatüründe tanımlanmış en garip rahatsızlıklardan biri kuşkusuz ki Paris Sendromu. Kabaca büyük beklentiler karşısında doygunluk olmayan kişinin yaşamış olduğu hayal kırıklığı olarak tanımlanabilecek bu sendrom adını, Paris’e gelen Japon turistlerden almış.

HALÜSİNASYON, TAŞİKARDİ, BAŞ DÖNMESİ…

Paris’i gezmeye giden turistlerde görülen bu sendrom ilk olarak 1986 senesinde bir Japon profesör tarafınca tanımlanmış. Bu geçici rahatsızlığa yakalananlarda halüsinasyon, taşikardi, terleme, kaygı, baş dönmesi, kendine ve ortama yabancılaşma benzer biçimde semptomlar görülüyor.

PARİS’TEN BÜYÜK BEKLENTİLER

Bu sendromun Japonlarda görülüyor olmasının sebepleri içinde uzun ve yorucu uçuşun getirdikleri, yaşanmış olan jetlag, seyahat stresi benzer biçimde durumların yanı sıra yeni bir ortama girilmesi ve buranın fazlaca değişik bir kültür olmasıyla birleşmesi var. Bunun üstüne de Japonların Paris ile ilgili kuvvetli beklentileri de eklenince ciddi sayılabilecek düzeyde Japon yurttaş bu sendromdan etkileniyor.

BÜYÜKELÇİLİK DESTEK VERİYOR

İngiliz psikolog Dr. Nicolas Geeraert seyahatin tek başına bu şekilde bir sendromu yaratamayacağını sadece bu kültür şokunun ve karşılanmayan beklentilerin bardağı taşıran son damla olabileceğini söylüyor.

Bu sendroma genel anlamda 30’lu yaşlarında, ilk kez yurtdışına çıkmış Japon hanımefendiler yakalanıyor. Her yıl 15-20 kişinin yakalandığı bu durum için Japonya’nın Paris Büyükelçiliğinde günün 24 saati destek veren bir birim mevcut.

BEKLEDİKLERİ GİBİ ÇIKMIYOR

Niçin Paris sorusunun cevabı ise fazlaca çeşitli. Japonya’da medyanın Paris’i rüya kent olarak lanse etmesi, sokaklarının parfüm koktuğu, insanlarının fazlaca kibar ve yardımsever olduğu, her köşesine aşkın ve romantizmin sindiği Paris imgesi Japonların hafızasına kazınıyor. Rahat, keyifli ve bir sanat eseri benzer biçimde bulmayı bekledikleri Paris’i gördüklerinde aslen o şekilde olmadığını gören bazı turistler büyük hayal kırıklıkları yaşayabiliyor. Bunun üstüne birbirinden fazlaca değişik, söylenişi güç iki dilin çakışması, kişinin kendini fazlaca başka bir kültürün ortasında izole bir halde savunmasız bulması benzer biçimde sebepler de bu sendromu tetikliyor.

KENDİLİĞİNDEN GEÇİYOR

Depresyona giren turistlerin kendi ülkelerine döndükten sonrasında rahatladığı ve çoğunlukla bu durumdan kendi başlarına kurtuldukları biliniyor.

Yeteri kadar paranız yoksa Paris o denli da muhteşem bir kent değil. Aynı dünyanın öteki bölgeleri benzer biçimde. Paris metrosundaki fena koku, kirli ve tehlikeli arka sokaklar, pek de kibar olmayan halk ve her şeyin fazlaca fazlaca pahalı olması ile hayalleri içinde derin bir yar yaşayan duyarlı Japonların bu sendroma yakalanması o kadar da sürpriz değil.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE