Dünyanın En Popüler Şehirleri Seçildi, Türkiye’den 4 Şehir de Listede!

Dünyanın turistler içinde en popüler 100 şehrini belirleyen Euromonitor şirketi, ülkemizden 4 şehri de listeye ekledi.

Londra merkezli Euromonitor adlı araştırma grubunun yayımladığı dünyanın turistler için en popüler 100 kenti listesine Türkiye’den 4 kent girerken İstanbul 15. sırada yer aldı. 29. sıradaki Antalya’yı, 68. sıradaki Edirne ve 85. sıradaki Artvin takip etti.

LİSTENİN BAŞINDA HONG KONG VAR

Listenin en başlangıcında yer edinen ilk üç kent Hong Kong, Bangkok ve Londra oluken İlk 10 sırada yer edinen öteki şehirler ise sırasıyla; Singapur, Makao, Dubai, Paris, New York, Shenzhen ve Kuala Lumpur olarak belirlendi.

Euromonitor, 100 ülkede yapmış olduğu araştırma sonrası listesini, bir kent içinde 24 saat ya da daha çok vakit geçirilen internasyonal ziyaretleri inceleyerek oluşturdu. 2017 yılının ilk yarısı ve yıl sonuyla ilgili olarak projeksiyonlara bakılırsa sıralama hazırlandı.

TERÖR ETKİLEDİ

Grubun yayımladığı raporda, Avrupa’da Brüksel, Paris, Nice ve İstanbul’un gezim performansının meydana gelen saldırılardan etkilendiği açıklandı. Antalya ve İstanbul’a gelişlerin Suriye’deki iç harp dolayısıyla ve Türkiye’nin artık güvenli olmadığı algısı yüzünden düşmüş olduğu ifade edildi.

ARTVİN’DE GÜRCİSTAN ETKİSİ

Artvin’in ise Gürcistan’dan gelenler içinde popüler olması dolayısıyla gezim açısından çekici olduğu vurgulandı

2025’TE iSTANBUL’A 11,6 MİLYON ZİYARET

Raporda İstanbul’u 2016 senesinde 9,1 milyon kişinin ziyaret etmiş olduğu, 2017’de ise bu sayının 8,64 milyon olmasının beklendiği açıklandı. Rapora bakılırsa 2025’te İstanbul’u, 11,6 milyon kişinin ziyaret etmesi planlanıyor.
2016 senesinde ilk 100’de bulunan şehirlere toplamda 558 milyon internasyonal ziyaretin gerçekleştiği ve dünya genelinde 1,2 milyar seyahat yapıldığı aktarıldı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE