Günde 1 Saat Fazla Uyku, Senede 60 Bin Dolar Kadar Mutlu Etmiyor

Araştırmalar, bir tek birkaç gece bile azca uyumanın gövde ve akıl sağlığı üstünde negatif tesirleri bulunduğunu gösteriyor.

Birçok araştırma, bilerek ya da başka sebeplerden dolayı doğru muntazam uyuyamamızın bedenimiz üstünde ciddi etkilerinin bulunduğunu gösteriyor. Birkaç gece bile fena bir uyku çekmemiz, kan şekeri kontrolümüzle oynayarak bizim daha oldukça yememize sebep olabiliyor hatta DNA’mızı bile bozabiliyor.

AZ UYUMAK GENLERİ ETKİLİYOR

Birkaç yıl ilkin BBC’nin ‘Bana Itimat, Ben Dokturum’ (Trust Me I’m a Doctor) programının Surrey Üniversitesi ile birlikte yapmış olduğu bir araştırmada, gönüllülerden uykularını her gece bir saat kesmelerini istedi. Araştırmayı yapanlardan Dr. Simon Archer’a bakılırsa, her gece bir saat bile daha azca uyumak oldukça sayıda gönüllünün (ortalama 500 şahıs) genlerini etkiledi, bazılarında iltihabın ve diyabetin bile ortaya çıkmış olduğu görüldü.

DEPRESYON VE STRES SEVİYESİNDE ARTIŞ

Azca uyumanın vücudumuz üstünde negatif etkilerinin olduğu oldukça açık. Peki uykusuzluğun akıl sağlığımız üstünde ne şeklinde tesirleri var? ‘Bana Itimat Ben Dokturum’ programı bunu bulmak için Oxford Üniversitesindeki uyku uzmanları ile birlikte ufak bir gözlem yapmış oldu. Bu sefer normalde mışıl mışıl uyuyan dört gönüllü bulunmuş oldu. Deneyin ilk üç gecesinde, dolu dolu, sekiz saat süresince rahatsız edilmeden uyumalarına izin verilerek uykularını seyretmek için denekler aletlerle donatıldı. Sadece sonraki üç gece, uykuları bir tek dört saat ile kısıtlandı.

Gönüllerimiz her gün, ruh hallerinde ya da duygularında herhangi bir değişim olup olmadığını kaydetmek için bir ruhsal anket doldurdu, bununla beraber da video günlükleri tuttular.

Deneyi icra eden doktora talebesi Sarah Reeve, duygu durumlarının ne kadar acele değiştiğini görünce oldukça şaşırdı. Reeve, “Endişelerinde, depresyon ve stres seviyelerinde artış belirdi; bununla beraber paranoya ve öteki kişilere yönelik itimat kaybının yaşandığı görüldü. Bir tek üç gece azca uyuyunca bunların görülmesi hakikaten etkileyiciydi.” dedi.

TATSIZ BİR DENEY

Üç gönüllü deneyi tatsız buldu, yalnız biri, adı Josh, deneyin bir tesirinin olmadığını söylemiş oldu. Josh, “Bu hafta üzerimde beklediğim kadar bir tesir yaratmadı. Oldukça iyi hissediyorum, ne mutlu, ne mutsuz, ne stresli, hiçbir şey” dedi.

Sadece üstünde uygulanan testler aksini gösterdi. Bir tek iki gece azca uyuduktan sonrasında bile Josh’ın pozitif duyguları hızla düşmeye başladı, negatif duyguları ise terfi etti. O yüzden her ne kadar Josh iyi bulunduğunu söylese de akıl sağlığı açısından acı çekmeye başlamıştı.

DEPRESYON VE TEDİRGİNLİK AZALIYOR

Bu deneyin neticeleri, aslen Lancet Tıp Dergisi’nde piyasaya sürülen ve azca uyumanın öğrencilerin akıl sağlığını iyi mi etkilediğine yönelik meydana getirilen daha büyük bir araştırmanın bir yansıması.

Araştırmacılar İngiltere’nin dört bir yanından uyku problemi yaşadığını söyleyen 3.700 üniversite öğrencisini bir araya getirdi ve onları iki gruba ayırdı. Bir grup, altı seans süresince uykularını düzeltmek için online bilişsel tedavi görmüş oldu, öteki gruba ise standart tavsiyeler verildi. On hafta sonrasında, bilişsel tedavi alan öğrencilerin uykusuzluk oranlarının yarıya indirilmiş olduğu görüldü, depresyon ve tedirginlik seviyeleri azalırken paranoya ve halüsinasyon oranları da mühim seviyede azaldı.

UYKUSUZLUK SONUÇ DEĞİL SEBEP

Bu akıl sağlığı için ruhsal tedavinin uygulanması alanında rastgele meydana getirilen en büyük kontrollü gözlem ve bununla beraber kuvvetli bir halde uykusuzluğun bir tek akıl sağlığının bir sonucu değil, akıl sağlığında problemler görülmesinin bir sebebi bulunduğunu gösteriyor.

NEGATİF DÜŞÜNCEYİ TETİKLİYOR

Oxford Üniversitesi’ndeki klinik psikoloji profesörlerinden ve deneyi yürüten Daniel Freeman’a bakılırsa uykusuzluğun beyinlerimiz için bu kadar fena olmasının sebebi yeniden yeniden negatif düşünceyi tetiklemesi. Freeman, “Uykusuz olduğumuz vakit negatif düşüncelere daha oldukça haiz oluyoruz ve onların içinde sıkışıyoruz.” diyor. Doğal ki Freeman birkaç gece azca uyumanın akıl hastalığına yol açacağını düşünmüyor sadece riskin artacağını söylüyor:

AKIL SAĞLIĞI RİSKİ ARTIYOR

Freeman sözlerine şöyleki devam ediyor: “Doğal ki kaçınılmaz değil. Bir tek bir gecede bile üç kişiden biri uyku problemi çekiyor, toplumun yüzde 5-10’unda uykusuzluk problemi var, bir çok insan hayatına devam ediyor ve bununla başa çıkıyor. Sadece akıl sağlığıyla ilgili sorunların riski artıyor.”

Bu araştırmanın pozitif tarafı, insanlara iyi bir uyku çekmeleri için yardım etmenin genel olarak esenlik içinde hissetmelerini sağlayacağını göstermesi.

SENEDE 60 BİN DOLAR 1 SAAT UYKU ETMİYOR

Cenup California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Norbert Schwarz, mevzu ile ilgili şöyleki diyor: “Senelik gelirinizin 60 bin dolar artması, günlük hayatınızdaki mutluluk seviyenizi her gece bir saat daha çok uyumak kadar etkilemiyor.”

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE