Las Vegas’ta Hizmete Giren Sürücüsüz Belediye Otobüsü, İlk Gününde Kaza Yaptı

ABD’nin Las Vegas kentinde hizmete giren sürücüsüz belediye otobüsü, ilk gününde bir kamyonla çarpıştı. Kazada yaralanan olmazken, kamyon şoförüne ceza kesildi.

ABD’nin Las Vegas kentindeki sürücüsüz belediye otobüsleri, hizmetteki daha ilk gününde kaza yapmış oldu. Kaza esnasında birkaç kişiyi taşımış olduğu belirtilen otobüs, düşük hızda seyreden bir kamyonla çarpıştı. Kazada yaralanan olmazken, olayın kamyonun sürücüsünün hatası sonucu yaşandığı vurgulandı. Polis ondan sonra kamyon şöförüne ceza kesti.

25 KİLOMETRE HIZLA SEYREDİYOR

Las Vegas’taki şöförsüz otobüs servisi, ABD’de de bir ilkti.

Yolcuları kentin meşhur bulvarına taşıyan otobüste, Londra’da da sistemlerini kontrol eden Navya adlı bir Fransız şirketinin geliştirdiği sistem kullanılıyordu.

15 yolcu taşıyabilen otobüsün azami hızı saattte 45 kilometre, sadece genel anlamda saatte 25 kilometre hızla seyrediyor.

”TEKRAR YOLLARA GERİ DÖNÜŞ YAPACAK”

Las Vegas Belediyesi’nin Sözcüsü BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, kazanın fazlaca minik bir vaka bulunduğunu ve otobüsün büyük olasılıkla bugün yine yollara geri dönüş olacağını belirtti.

Sözcü Jase Radke “Bir kamyon sokak arasından çıkarken, şöförsüz otobüs yapması gerekeni yapmış oldu ve durdu. Sadece kamyondaki insan unsuru, kamyon şöförü durmadı.” dedi.

”KAZALARIN NEREDEYSE TAMAMI İNSAN HATASINDAN KAYNAKLI”

Şöförsüz araçların karıştığı kazalar daha ilkin de yaşanmıştı, sadece kazaların neredeyse tümünün insan hatasından kaynaklandığı açıklandı.

Uzmanlar, bu kazalar olsa bile şöförsüz vasıta teknolojisinin yollardaki güvenliği arttırma potansiyelinin büyük bulunduğunu söylüyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE