NBA Yıldızları İsimleri, Ünlü NBA Yıldız Oyuncuları Kimdir

NBA yıldızları hakkında bilgiler

SHAQUİLLE O’NEAL
* Pozisyon: Center(pivot)
* Boy: 7-1 / 2,16
* Kilo: 338 lbs. / 153,3 kilogram.–son zamanlarda 147’ye düştü 😆
* Ekip: Miami Heat
* Jersey: #34
* Kolej : Louisiana State
—Kariyeri süresince bir tek 99’da AllStar olamayan bu dev pivot ki aslına bakarsanız 99’da AllStar Game yoktu kariyeri süresince takımlarını hep üst sıralara taşımış onlarla birlikte yüzükler kazanmıştı.İşte onun hakkında bazı bilinmeyenler.

-Shaq basketbolu bıraktıktan sonrasında Sheriff olmayı kafasına takmış durumda.
-4 evladı ve dev şeklinde bir malikenesi var.İçinde spor salonundan,beyaz perde salonuna kadar herşey mevcut.
-47 numara ayakkabı giyiyor.
-Üvey babası Müslüman olduğundan Müslümanlara saygısı ve sempatisi oldukça fazladır.
-Okçuluk ve motor sporlarına bayılıyor.
-New Jersey’de doğup emekli olduktan sonrasında Florida’ya yerleşmeyi planlıyor.
-Ek olarak 9 tane film yapmış olup parasına para ününe ün katmıştır.Bunların en önemlisi Kazaam’dır.Vatanımızda de sayısız kere gösterilmiştir bu film.Son filmi Scary Movie4 😆
-5 tane rap albümü ile de oldukça sevilmiş olduğu bu tarzda cdler yapmıştır.Fakat nerdeyse asla biri tutmamıştır.

Shaquille Rashaun O’Neal,6 Mart 1972’de New Jersey’nin Newark kentinde dünyaya geldi. Babası Joe Toney ve anası Lucille O’Neal uzunca bir düşünme seansından sonrasında bu iri bebeğe Arapçada Ufak Savaşçı anlamına gelen Shaquille Rashaun adını verdiler. Ailesi ve çevresi bu şirin ufaklığın ileride devasa bir yapıya haiz olabileceğini azca oldukça tahmin etseler de 13 yaşına vardığında 1.98 boya haiz olup 3.15 lik potaya kolayca smaç vurabilecek kadar gelişeceğini hatta daha da ileri gidip günün birinde NBA’in kapısını çalabileceğini beklemiyorlardı.
Shaq, 13 yaşlarında bu sinyalleri vermeye başladığında ise üvey babası Philip Harrison’ın Amerikan Ordusundaki görevi sebebiyle, ailece Almanya’ya gitmek mecburiyetinde bırakıldı. Hızla gelişen fiziğinden dolayı her geçen gün basketbola birazcık daha yaklaşan minik çocuk için Almanya, yaşıtlarından ayırt edilmesi ve göz önünde olması açısından bir bakıma talih oldu.

Her yıldız oyuncunun basketbol yaşamına yön verecek dönüm noktaları olmuştur. Shaq’ın 2 senelik bu Almanya macerasında en oldukça süre geçirdiği yer evlerinin yakınındaki bir basketbol sahasıydı. Basketbolu tanıyıp sevmeye başladığı o ilk günlerden.”Bazı oyuncuların yapmış olduğu şeklinde küçükken basketbol oynamak için büyük çabalar sarf etmedim.Fakat fiziğim beni bu oyuna yönlendiriyordu ve direnmedim. Gittikçe zevk aldım ve kendime güvenim geldi.” sözleri ile bahsediyor Shaq.
Shaq’ı keşfeden isim ise ara sıra Avrupa’ya gelip çeşitli basketbol seminerlerine katılan Louisiana State Üniversitesi koçu Dale Brown oldu. Brown, evladı 15 dakika kadar izledikten sonrasında NBA’de kolaylıkla oynayabilecek bir donanıma haiz olabileceğini sezmiş, ona bir ton nasihat verip ülkesine dönmüştü. Sadece ikili arasındaki bağlantı asla kesilmedi. Brown’ın kafasındaki plan belliydi;Shaq basketbol oynamaya devam edecek ve üniversite çağına vardığında Louisiana State’e kabul edilip buradan NBA’e sunulacaktı. Sadece kendini iyiden iyiye basketbola veren bu yetenekli ve dev çocuk için lise yılları daha yeni başlıyordu.Shaq’ın boyu 1,5 yıl içinde 10 santim daha uzadı.Fakat bu,Almanya’nın Fulda kentinde tahsil görmüş olduğu lisenin takımına girmesini kolaylaştırmadı.Buradaki sistemin ABD’dan oldukça değişik olması ve ekip ekibinin dolu oluşu sebebiyle Shaq takıma giremedi.Aslına bakarsak ilk başta canım oldukça sıkılmıştı. Benden daha kuvvetsiz evlatların sahada küçük darbelerle yere düştüklerini görünce durumu kabullenmem kolay olmadı. Fakat kendimi bırakmanın en büyük hata olacağını düşündüm ve evimizin arkasındaki potada oynamaya devam ettim. Ve bu bana oldukça şey kazandırdı.”diye konuşuyor bu vaka için Shaq.

 

KOBE BRYANT

YENİ NESLİN -FAZLA SEVİLMEYEN- SÜPER STARI
Lise yıllarında efsaneleşmiş Wilt Chamberlain’in 4 senelik toplam sayı rekorunu kıran, NBA’e girmiş olduğu yıllarda oynadığı oyunla her insanın taktirini toplayan 18 yaşındaki ufaklık, aradan geçen yıllarda ilkin Shaq ile takımın en mühim gücü kim tartışmasını başlattı, peşinden bu senede saldırgan tavırlarıyla ekip arkadaşları ve rakip oyuncularla kavga etti.

Kariyerinin başındaki güler yüzlü ve neşeli insan gitti, yerine saldırgan, hırçın ve kavgacı bir insan geldi.

Kobe bu yıl başı ile aniden huysuzlaştı, söz dalaşı hayata geçirmeye ve kavga çıkartmaya başladı. Acaba ne kadar sert bulunduğunu mu kanıtlamaya çalışıyor? Yoksa bir tek hala büyümeye devam ettiğini mi?

23 yaşına 2 NBA şampiyonluğu ve 1 All-Yıldız MVP ödülü sığdıran Kobe, bu sürem Memphis maçında 56 sayı üreterek kariyer rekorunu kırdı.

EFSANE TAKIM VE EFSANE OYUNCULARI
Los Angeles şehrinin 2 takımından önde gelen Lakers; 80’li yıllarda Magic Johnson, Kareem Abdul-Jabbar, James Worthy, Byron Scoot, Michael Cooper, A.C. Green ve coach Pat Riley önderliğinde Lakersball adını alan süratli hücuma ve show’a dayalı oyunları ile gönüllerde taht kurmuş, 8 NBA Finali sonucunda da 5 kez şampiyonluğa ulaşmıştı. Bu başarı göstermiş ekip 90’ların başlangıcında yaşlanan ekibini Vlade Divaç, Sam Perkins ve Elden Campbell şeklinde genç oyuncularla takviye ederek bir tek 1 yıl aradan sonrasında 1991’de yeniden NBA Finaline çıkmıştı. Fakat final serisinde -6 şampiyonluğun ilkine ulaşacak olan- Chicago’ya 4-1 kaybeden Lakers için bu netice, başarı göstermiş bir sürecinin sonu olmuştu.
1992’de Lakers, 82 maçlık düzgüsel sezonun sonunda ilk kez Los Angeles’ın öteki ekibi olan Clippers’ın altına düşüyor (Oysa 1987’de Clippers ile aralarında 53 maçlık bir yengi sayısı farkı vardı) ve sadece 8. sırayı alabiliyordu. 1993’de bir kez daha Clippers’ın ardında kalan Lakers gene 8. bayağı playofflara dahil oldu fakat aynı bir evvelki yıl şeklinde ilk turda elendi. Fakat daha kötüsü 1994’de oldu. Lakers 33 yengi ile 19 yıl sonrasında ilk kez playofflara katılamadı. 1995’de Cedric Ceballas, Eddie Jones takviyeleri sonucunda birazcık toparlanan Lakers, Magic’in basketbola yeniden dönmesi ile 1996’da Batı’da 4. sıraya kadar terfi etti. Fakat ilk turda Houston’a 3-1’lik skorla elenerek bir kez daha sezonu erken kapadı.
Şaşalı ve varlıklı Los Angeles’ın zamanı başarılarla dolu ekibi Lakers, 1996 yılının yazında büyük bir geçirme gerçekleştirerek Orlando takımından dev pivot Shaquille O’Neal’ı ekibine kattı. Bir de Charlotte’ın draftta 13. sırada seçtiği -henüz 18 yaşındaki- Kobe Bryant’ı, Vlade Divaç karşılığında takas etti. Shaq, NBA’de oynadığı 4 yılda kendini ispatlamıştı fakat bu 18 yaşındaki çocuk NBA’in devleri içinde ne yapabilirdi?
Kobe, bunun yanıtını oldukça geciktirmeden daha ilk senesinde verdi. NBA tarihinde en minik yaşta forma giyen oyuncu olurken, 31 sayı ile Rookie All-Yıldız maçın hala kırılamayan sayı rekorunu eline geçirdi. Peşinden Slam Dunk yarışmasının en genç şampiyonu oldu. Bir yıl sonrasında, kendi takımında ilk 5 başlamamasına karşın seyircilerden almış olduğu oylarla gerçek All-Yıldız’ların arasına katıldı ve gene bir ilki gerçekleştirerek All-Yıldız maçları tarihinin en genç oyuncusu oldu. Shaq, pota altını cehenneme çevirirken, Kobe tehlikeli sonuç anlarda penetreleri, fake-away şutları ve birbirinden güzel smaçları ile Lakers’ı 9 yıl aradan sonrasında 2000 senesinde yeniden NBA Finaline taşıdı. Bu Final serisi ile NBA şampiyonluğu sevincini 22 yaşlarında tadan Kobe, hep karşılaştırıldığı Jordan’ın 7 yıl sonunda yakaladığı bu başarıyı 5. NBA sezonunda elde etti.
KOBE’DEKİ BÜYÜK DEĞİŞİM
Kobe, parmaklarında 2 şampiyonluk yüzüğü taşıyan 24 yaşlarında bir NBA yıldızı. Fakat lige katılmış olduğu ilk dönemlerde bir oldukça kişinin sevgilisi haline gelen bu genç yıldız şimdi bir o denli şahıs tarafınca da sevilmeyenler sıralamasında.
18 yaşlarında bir çaylakken hepimiz tarafınca taktir gören ve maçları ilgi ile izlenen Kobe, 4 yıl sonrasında Shaq’la takımın en mühim gücü kim kavgası yapmasıyla manşetlerde negatif düşüncelerle yer almaya başlamıştı. O sırada 22 yaşındaydı, 2 kez All-Yıldız seçilmişti ve 1 şampiyonluğa sahipti. Buna karşın ligdeki hiçbir oyuncuyla yakın ilişki geliştirmeyi başaramamıştı. Lakers’dan ayrılmak istediğini söylüyor ve gerçek liderin kendisi olacağı bir ekip istiyordu. Coach Phil Jackson’ın çabaları ile Shaq ile arasındaki buzlar eridi ve 2001’de 2. şampiyonluk yüzüğü geldi.
2001 sezonun peşinden geçtiğimiz yaz Shaq ile arasındaki sorunları gideren Kobe, onun oldukça büyük bir oyuncu bulunduğunu belirten açıklamalarda bulunmuş oldu. Shaq’ta Kobe’yi himayesine aldığını, ona yapılacak her türlü gereksiz sertlik ve haksızlıkla savaşacağını söylüyordu. Evet Kobe, Shaq ile aralarındaki sürtüşmeyi bitirmesinden dolayı taktir toplamıştı fakat sezonun start alması ile başka büyük problemler çıkarttı.
Bir oldukça maçta hem kendi hem de rakip ekip oyuncuları ile söz dalaşı hayata geçirmeye ve kavga çıkartmaya başladı. Hatta bu dalaşmanın boyutunu Indiana maçında Reggie Miller ile yumruk yumruğa kavga etmeye kadar ilerletti. Ekip arkadaşı Samaki Walker’la da idman sonrası ekip otobüsünde kavga etti. 2 ay evvel Şubat ayında All-Yıldız maçında 31 sayı atmasına karşın egoist oyunu ile doğduğu kent’in taraftarlarınca yuhalandı. Evet artık işler asla iyi gitmiyordu. Acaba 18 yaşındaki çocuk büyümüştü de ne kadar sert bulunduğunu mu kanıtlamaya çalışıyordu? Yoksa hala büyümeye devam ettiğini mi?
Kobe’nin bu sezonki saldırgan davranışlarının nedenlerine geçmeden, çocukluktan NBA yıldızlığına iyi mi geldiğini inceleyelim…
WILT CHAMBERLAIN’İN REKORUNU KIRAN UFAKLIK
Babası da bir NBA oyuncusu olan Kobe, Joe “Jellybean” Bryant’ın Sixers forması giydirilmiş olduğu sırada 23 Ağustos 1978’de Philadelphia’da dünyaya geldi. Adını babasının en sevilmiş olduğu lokantalardan birindeki bir et yemeği menüsünden alan Kobe, San Diego Clippers ve Houston Rockets takımlarına geçirme olan baba Bryant ile beraber çocukluğunda oldukça dolaştı. Fakat aslolan uzun mesafeli yolculuğunu babasının basketbol macerasını Avrupa’da devam ettirmesi sebebi ile İtalya’ya yapmış oldu. 8 yaşlarındayken İtalya’ya gelen Kobe, okul hayatına burada başladı. Bryant ailesi 5 yıl süresince İtalya’da kalırken, Kobe o yılların gözde ekibi olan Lakers’ın maçlarının devamlı İtalyan televizyonlarında yayınlanmasından dolayı Magic Johnson hayranı oluyordu.
13 yaşlarındayken ABD’ya dönen Bryant ailesi Kobe’yi Pennsylvania’daki seçkin Lower Marion Lisesine yazdırdı. Kobe’nin takıma iştirakından evvel 24 maçta bir tek 6 yengi alan Marion Lisesi genç oyuncunun iştirakı ile bundan sonraki 3 yılda 91 maçta 77 yengi almayı başardı.
İtalya’dayken Magic Johnson hayranı olan Kobe, ABD’ya gelir gelmez Michael Jordan’ı izlemeye başladı. Onun her yapmış olduğu hareketi okul müdüründen almış olduğu salon anahtarları yardımıyla Merion lisesinin salonunda yüzlerce hatta binlerce kez tekrarladı. Bu emek harcama azmi ve Tanrı vergisi kabiliyeti yardımıyla 18 yaşlarında bir Jordan kopyası haline geldi. Onun şeklinde drive ediyor, onun şeklinde fake atarak dönüşler yapıyor, fake’den sonrasında geriye doğru uçarak şut çekiyor, son saniye atışlarını kullanıyor ve hatta onun şeklinde faul atıyordu.
Son sezonunda 30.8 sayı, 12.0 ribaund, 6.5 asist, 4.0 top çalma, 3.8 blok averajlarını tutturan ve 34 maçta 31 yengi ile takımına eyalet şampiyonluğunu kazandıran Kobe, liseler içinde Naismith, Gatorade Circle, USA Today ve Parade Magazine tarafınca senenin oyuncusu seçilirken, McDonalds All-America Takımının da bir üyesi oldu. Ek olarak Pennsylvania eyaletinin o seneye kadar en skorer lise oyuncusu olan efsaneleşmiş Wilt Chamberlain’in toplam 2359 sayılık rekorunu da 2883 sayı ile tarihe gömmeyi başardı.
Kobe, bu oldukça başarı göstermiş lise sezonun peşinden kendini hazır hissettiğini söylemiş oldu ve üniversiteye gitmek yerine, tercihini direk ustalaşmış olmak yolunda kullandı.
NBA LİGİNİN EN KÜÇÜK OYUNCUSU
Draftta Charlotte tarafınca 13. sırada seçilen Kobe Bryant, Vlade Divaç karşılığında Lakers’a takas edildi. Yaz ayını ağırlık idmanları ile geçiren Kobe, ligin ilk müsabakasını belindeki rahatsızlıktan dolayı kenardan izledi. 3 Kasım 1996’da, sezonun 2. maçında Minnesota karşısında son dakikalarda oyuna giren Kobe, 18 yıl, 2 ay ve 11 gün ile NBA ligi tarihinde en minik yaşta forma giyen oyuncu oldu. (Ondan sonra -o yıllarda- Portland forması giyen –şimdi Indiana’lı- Jermaine O’Neal bu rekoru daha aşağılara çekti.) Maçta bir tek 6 dakika oynayan ve 1 şut girişiminde bulunan Kobe ilk NBA müsabakasını 1 ribaund, 1 top kaybı ve 1 faul ile tamamladı.
Ligdeki ilk sayısını bir sonraki maçta New York’a karşı faul atışından gören Kobe, ligdeki 4. maçında Toronto karşısında bu sefer 17 dakika sahada kaldı ve kariyerinde ilk çift haneli rakama ulaşarak maçı 10 sayı ile tamamladı. 28 Ocak’ta Dallas maçında (12 sayı üretti) sahaya ilk 5 çıkan Kobe, 18 yıl, 5 ay ve 5 gün ile NBA tarihinin en minik yaşta ilk 5’te sahaya çıkan oyuncusu oldu. İlk sezonunda 25 maçta 10 sayı, 4 maçta 20 sayı barajını geçerken, 8 Nisan’da Golden State karşısında 25 dakikada 8/7 ikilik, 3/2 üçlük ve 7/4 faul atışı ile 24 sayı üreterek kariyerinin en yüksek skoruna ulaştı. Fakat aslolan başarısını Rookie All-Yıldız maçında Doğu ekibi adına hala kırılamayan 31 sayılık performansı ile yapmış oldu. Aynı organizasyonda Slam Dunk şampiyonluğuna ulaşan en genç oyuncuda oldu. İlk sezonunu 71 maçta (6 kere ilk 5 çıktı) 15.5 dakika oyunda kalmış olarak 7.6 sayı averajı ile tamamlayan Kobe, ligin en iyi ikinci rookie 5’ine de seçilmeyi başardı.
İlk playoff maçına Portland karşısında çıkan Kobe, bu ilk maçında bir tek 2 sayı üretebildi. Serinin 3. karşılaşmasında 27 dakikada 22 sayı atarken 4 maçlık seriyi 7.5 sayı averajı ile tamamladı. Fakat 2. turda işler asla iyi gitmedi. Oysa 3. maçta 19 dakikada 19 sayı üretmiş ve Lakers’ın serideki ilk galibiyeti almasını elde eden oyunculardan olmuştu. Fakat 5. maçta düzgüsel sürenin bitimine 11 saniye kala skor 87-87 berabere iken son şutu kaçıran Kobe, uzatmada da 2 tehlikeli sonuç şut kaçırarak Lakers’ın maçı ve seriyi kaybetmesine yol açmıştı. Evet 18 yaşındaki genç oyuncu ilk sezonunu kaçırılmış olduğu bu tehlikeli sonuç şutlarla kapadı.
ALL-STAR MAÇLARI TARİHİNİN EN GENÇ OYUNCUSU
Kobe, 1997 yazını ağırlık ve şut idmanları ile geçirdi. Ek olarak birkaç kilo aldı. 2. sezonun başlangıcında 17 Aralıkta Jordan’lı Chicago karşısında kariyerinin en başarı göstermiş oyunlarından birini çıkardı ve 33 sayı üretti. New York’taki All-Yıldız maçında Batı takımında 19 yaşlarında ilk 5 başlayarak en minik yaşta ilk 5 süregelen oyuncu oldu. Bu şekilde de kalmayarak 18 sayı ve 6 ribaund ile takımının en yüksek rakamlarına ulaştı. İlk sezonundaki 15.5 olan oyunda kalma süresini, 2. sezonunda 26 dakikaya çıkaran Kobe, sayı ortalamasını da 15.4’e yükseltti. Artık 19 yaşındaki Kobe’yi tüm dünya tanıyordu.
3. sezonunda Lakers’ın ilk 5’ine yerleşen Kobe, işkapatım sebebi ile bir tek 50 maç olarak meydana gelen düzgüsel sezona fırtına şeklinde girdi. İlk 5 maçta üst üste double-double yapmış oldu ve 21.0 sayı, 10.4 ribaund, 2.8 asist averajlarını tutturdu. Düzgüsel sezonda 50 maçın 11’inde takımının en skorer oyuncusu olan Kobe, 19.9 averaj ile lig genelinde sayı krallığında 15. sırayı aldı. 21 Mart’taki Orlando maçında 33’ü ikinci yarıda olmak suretiyle 38 sayı ile kariyerinin en yüksek skoruna ulaştı. Evet Kobe, 3. NBA sezonunda ligin en iyi 3. beşine seçiliyordu. Fakat ekip içinde bazı huzursuzluklarda adı geçmeye başlamıştı.
Playoff’larda ilk tur ilk maçında Houston karşısında son 5.3 saniye kala 2 tehlikeli sonuç faul atışında başarı göstermiş olarak 101-100’lük galibiyeti getirdi. 4. ve son maçta da 24 sayı ile sahanın en skorer oyuncusu oldu. Seride Lakers 3-1 üstünlük sağlarken Kobe, 18.3 sayı, 7.3 ribaund, 5.8 asist averajlarını tutturdu. Fakat 2. turda San Antonio karşısında 21.3 sayı averajı 4-0’lık hezimet karşısında unutuldu.

T-MAC

NBA yıldızları hakkında bilgiler

Şu anda NBA’de 25 sayı, 5 ribaund ve 5 asist averajıyla shooting guard oynayabilen bir tek iki isim var. Birisi üç şampiyonluk yüzüğü sahibi Kobe Bryant diğeri ise Tracy McGrady. Üstelik McGrady, Shaquille O’Neil şeklinde NBA’in en kuvvetli pivotuyla hatta ve hatta en dominant oyuncusu ile oynama lüksüne de haiz değil. Kısaca Kobe şeklinde savunmacısı ikili sıkıştırmalara yardım için gittiğinde boş şut pozisyonları yakalamıyor. Aksine takımının tek büyük yıldızı olması sebebiyle ikili hatta kimi süre üçlü sıkıştırmalarla boğuşmak zorunda. İşte bu yüzden geceleri yatmadan ilkin Grant Hill’in parkelere sağlam bir halde ve temelli olarak dönmesi için yakarma ediyor. Gene de Hill dönsün ya da dönmesin T-Mac yolunu bilir. Bu sebeple o NBA’in sayı kralı. Ve dikkat etmezseniz her an potanıza minimum 30 sayı atmaya hazır!!

Eyvah Dr. J Emekli Oluyor, Gitti Paracıklar!!
Julius Erving, kısaca Dr.J, basketbol tarihinin “havada yürüyebilen” ilk büyük yıldızıydı. Ayaklarının yer ile teması kesildikten sonrasında yapabileceklerini düşlemek bile o günün basketbol şartları içinde zordu. Yalnız onu seyretmek için salonlara doluşan binlerce şahıs vardı. O basketbolu birçok insana sevdirmiş bir süper stardı. Kimi basketbol yazarlarınca kim bilir yer yüzüne gelmiş en inanılmaz oyuncu olarak nitelendiriliyordu. Ilkin ABA’daki sonrasında da NBA’deki görkemli yılların peşinden Dr. J’de her ölümlü şeklinde yaşlanarak NBA’deki kariyerinin sonuna doğru yaklaşınca insanoğlu birden paniğe kapılmaya başladı. Ligin en spektaküler yıldızını kaybedeceklerdi. “Ya tekrar asla onun gibisi bu lige gelmezse” sorusu kafalarda dolaşıyordu. Dr.J’in oynadığı her sürem NBA’e yönelen extra ilgi, seyirci ve para demekti. Dr. J’in basketbolu bırakması ise NBA’in popülaritesinin azalmasına yol açabilirdi. Fakat ilkin Larry Bird’ün sonrasında da Magic Johnson’ın sahneye çıkmasıyla pazarlayabilecekleri yeni bir Chamberlain & Russell rekabeti yaratmayı başarabildikleri için NBA yönetiminin korkmuş olduğu başına gelmedi ve Dr. J bir kaç sürem daha bu yeni yıldızlarla boğuşup emekliye ayrıldığında NBA’deki izleyici oranları önceki yıllara oranla artış bile göstermişti. 90’lı yıllara gelinirken bu kez de Bird ve Magic’in yaşlanıyor olmasının yarattığı telaş vardı. Fakat NBA bir kez daha süper bir yıldız yaratarak durumu kurtardı

– LEBRON JAMES
Şu anda ABD’da NBA Playoff’larının heyecanı yaşanıyor yaşanmasına fakat oldukça değil bir tek bir ay sonrasında, playofflarda Konuşma finalistlerinin yada şampiyonlarının belirleneceği maçlar oynanırken, 22 Mayıs’da draft lottery’si çekilip, 26 Hazirandaki 2003 NBA Draftında ilk bayağı seçim meydana getirecek ekip belirlendiğinde, gündeme oturacak tek mevzu, seneye bu talihli takımın ekibine katacağı 18 yaşındaki LeBron James olacak.

NBA aslen bir tek bir basketbol ligi değil. Müthiş pazarlama stratejileri ile milyarlarca doların akmış olduğu, bir oldukça iş sahası yaratan, inanılmaz büyüklükte, çok önemli bir pazar. Kısaca, bir tek 3-4 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği, 20-25 oyuncu üstünde dönen bayağı bir lig değil NBA. Ligde yer edinen oldukça oyuncunun kullandığı ayakkabıdan formaya, banttan bilekliğe kadar basketbol severlere parlak spotlar altında yeni alışveriş ve tüketim sahası yaratan, büyük bir pazarlama şirketi aslen. Ve bu şirket üstündeki ilgiyi kaybetmemek, yayılma ve pazarlama alanını daha da genişletmek için, eski yıldızların süresi dolduğunda yenilerini ortaya çıkartmak adına büyük emek harcamalar da yapmakta. (Magic Johnson, Michael Jordan, Kobe Bryant şeklinde oyuncuların tüm dünyaca tanınması, Yao Ming’i lige dahil edilerek Çin pazarına Amerikan ürünlerinin sokulması şeklinde.)

Dr.J ve Kareem Abdul-Jabbar’la süregelen bu pazarlama ve gençlerin gözünde yeni starlar, örnek alınacak fenomenler yaratma projesinin ürünleri sonrasında Magic Johnson ve Larry Bird olmuştu. Bu iki yıldız yaşlanınca ise yerlerini Michael Jordan, Charles Barkley, Dennis Rodman şeklinde oyuncular aldı. Ondan sonra Grant Hill’i piyasaya devam eden fakat sakatlıklardan dolayı istediği verimi alamayınca yeniden Jordan’a dönen bu şirket şimdi ise Kobe, Iverson, Garnett, T-Mac şeklinde oyuncularla gündem oluşturmakta. Kobe, Iverson, T-Mac şeklinde günümüzün yıldızlarının yerini ise gelecek 3-5 yıl içindeki Carmelo Anthony ve LeBron James alacak.

26 senedir düzenlenen ülkenin lise son derslik oyuncularını içeren en prestijli organizasyonu olan McDonald’s All-America maçı 26 Mart’ta Cleveland’da yapılmış oldu. 2 gün evvel meydana getirilen Slam Dunk şampiyonasında birincilik ödülünü alan LeBron James, maçta da 27 sayı, 7 ribaund, 7 asist üreterek Doğu takımına galibiyeti getirdi ve MVP ödülüne ulaştı. 5 gün sonrasında, Illinois Chicago’da gene gelenekselleşen EA Sports Roundball Classic maçına çıkan James, bu maçta da 28 sayı, 6 ribaund ve 5 asist ile takımına galibiyeti getirerek 2.MVP ödülünü aldı. 17 Nisan’da liseli olarak ülke çapında düzenlenen son maçına geleneksel Jordan Capital Classic maçıyla çıkan James, 34 sayı, 12 ribaund ve 6 asist ile 3.MVP ödülünü alarak lise kariyerine veda etti.

Al Horford Atlanta Haws
Al Horford Atlanta Haws
Allen Iverson Philadelphia 76ers
Allen Iverson Philadelphia 76ers
Caron Butler
Caron Butler
Dirk Nowitzki Dallas Mavericks
Dirk Nowitzki Dallas Mavericks
Dwyane Wade Miami Heat
Dwyane Wade Miami Heat
Jason Kidd New jersey Nets
Jason Kidd New jersey Nets
Kevin Garnett Minnesota Timberwolves
Kevin Garnett Minnesota Timberwolves
Kobe Bryant Los Angeles Lakers
Kobe Bryant Los Angeles Lakers
Michael Jordan
Michael Jordan
Pau Gasol
Pau Gasol
Shaquille O'Neal Miami Heat
Shaquille O’Neal Miami Heat
Tim Duncan San Antonio Spurs
Tim Duncan San Antonio Spurs
Tracy McGrady Houston Rockets
Tracy McGrady Houston Rockets
Vince carter New Jersey Nets
Vince carter New Jersey Nets
Yao Ming Houston Rockets
Yao Ming Houston Rockets
 Aaron Brooks (1)
 Al Jefferson (1)
 Allen Iverson (5)
 Alonzo Mourning (1)
 Amare Stoudemire (1)
 Andre Iguodala (1)
 Andre Miller (1)
 Andrew Bynum (1)
 Anfernee “Penny” Hardaway (1)
 Antawn Jamison (1)
 Baron Davis (1)
 Ben Wallace (1)
 Carlos Boozer (1)
 Carmelo Anthony (1)
 Charles Barkley (1)
 Chauncey Billups (1)
 Chris Bosh (1)
 Chris Paul (1)
 Chris Webber (1)
 Damon Stoudemire (1)
 David Robinson (1)
 Derek Fisher (1)
 Derrick Rose (1)
 Dirk Nowitzki (1)
 Dwight Howard (1)
 Dwyane Wade (6)
 Eddie Jones (1)
 Emeka Okafor (1)
 Ersan İlyasova (1)
 Gary Payton (1)
 Gerald Green (1)
 Gilbert Arenas (1)
 Glen Davis (1)
 Glen Rice (1)
 Grant Hill (1)
 Hakeem Olajuwon (1)
 Hidayet Hedo Türkoğlu (1)
 Jason Kidd (1)
 Jason Richardson (1)
 Jason Williams (1)
 Jermaine O’Neal (1)
 John Stockton (1)
 Josh Howard (1)
 Kareem Abdul-Jabbar (1)
 Karl Malone (1)
 Kevin Durant (1)
 Kevin Garnett (1)
 Kobe Bryant (3)
 Lamar Odom (1)
 Latrell Sprewell (1)
 LeBron James (1)
 Magic Johnson (1)
 Mehmet Okur (1)
 Michael Jordan (1)
 Michael Beasley (1)
 Ömer Aşık (1)
 Paul Pierce (1)
 Predrag Peja Stojakovic (1)
 Rajon Rondo (1)
 Rasheed Wallace (1)
 Ray Allen (1)
 Reggie Miller (1)
 Richard Hamilton (1)
 Richard Jefferson (1)
 Ron Artest (1)
 Scottie Pippen (1)
 Semih Erden (1)
 Shaquille O’Neal (1)
 Shannon Brown (1)
 Shawn Marion (1)
 Stephon Marbury (1)
 Steve Francis (1)
 Tim Duncan (1)
 Tim Hardaway (1)
 Tracy McGrady (1)
 Tyson Chandler (1)
 Vince Carter (1)
 Yao Ming (1)

NBA Yıldızları ile Yapılmış Röportajlar

SIFIRDAN ZiRVEYE;

GILBERT ARENAS‘LA BiR SÖYLEsi

su an dinledig

 

in hangi sarkilar var?

Gilbert: Jay-Z’nin yeni albümü “The Takeover”. En yaki
n zamanda bir albümünü almaliyim.
Bir icat eden olsaydi

 

n ne buluş etmek isterdin?

Gilbert: Icat eden? Mikrodalga fi
rinin tersini buluş etmek arzu ederdim. Bilhassa içecekleri buzdolabindan daha acele bir sekilde sogutmak güzel olurdu.

En oldukça nerede ve ne süre mutlu oluyorsun?

 Gilbert: Basketbol sahasi
nda. Yok, evimde tv seyrederken herhalde. Evimde rahatlık içinde oluyorum.
Evinde hangi filmleri seyrediyorsun?

 Gilbert: Luck Number SLeven
’dan Friday’e kadar Denzel’i
n oynadigi her film.

En sevdig

 

in çizgi film karakteri hangisi?

Gilbert: Temel Reis. Bu sebeple onu yakalayana kadar hep zayi
f. Sadece kizinca ispanak yiyior ve güçleniyor. Bugüne dek asla ispanak yemedim sadece favorim o. 
Basketbolcu olmasaydi

 

n ne olurdun?

Gilbert: Fena bir güldürmen.
 
Kendini tek kelimeyle tanım etmeni istesem, ne olurdu?

 Gilbert: Eg
lenceseven(fun-loving). Tek kelime sayilir mi bu?

Asli

 

nda sayilmaz. Arada tire var. Her neyse, ne olursa olsun haiz olman gerekenlerin sıralaması nedir?

Gilbert: Video oyunlri
 ve tv
Yi

 

lbasinda ne armağan aldin?

Gilbert: Dog
rusunu söylemek gerekirse son olarak okurken armağan almistim. Çoğu zaman oldukça bir sey istemem aslına bakarsanız. Bir keresinde Larry’e (Hughes) kafa bandimi vermistim. Onun için güzel bir armağan. 
Görünmez olsan yada bir ünlünün ajani

 

 olsan kimin olmak isterdin?

Gilbert: Heralde Halle Berry. Ya da Ba
skan Bush. Kameralar yokken nasil davraniyor bilmek arzu ederdim.
Britney’le Kevin Federline’nin ayri

 

ligina ne diyorsun?

Gilbert: Ayri
ldilar mi? Para yüzünden mi? Adamin yaptigi sarkilar yüzünden mi? Yoksa o CD yüzünden mi? Beni ilgilendirmiyor aslinda, ben kendimi sakliyorum

Kimin için?

 Gilbert: Halle. Bo
sta mi? Bilmiyorum gerekiyor.
Sen Halle Berry’yi elde edecek kadar ünlüsün. Dave Justice diye biriyle çi

 

kmisti galiba, degil mi?

Gilbert: O Halle’nin HALLE olmadigi
 zamandi. su an her seyin merkezi.
Hangi programlari

 

 seyrediyorsun?

Gilbert: Everybody Loves RaymondSouth Park ve Family Guy.
Peki, dirimsel

 

n filme alinsa seni hangi oyuncularin oynamasini isterdin? 

Gilbert: Dave Chappelle yada Chris Tucker.
Kadi

 

n oyuncu da Halle Berry mi olurdu?

Gilbert: Hayi
r. Nasil görüntüler olduguna bagli aslinda.

Arizona Üniversitesi’nin gelmi

 

s oyuncusu kim sence?

Gilbert: Sean Elliott, Steve Kerr, Damon Stoudamire, Richard Jefferson, Bibby şeklinde oyuncular var. Fakat bence en iyileri Sean’di
. Evet Sean Elliott.
Oynamayi

 

 en oldukça sevdigin saha hangisi?

Gilbert: L.A., Golden State, Sacramento ve New York.
Eg

 

er biriyle isini degistirmek istesen kimle degistirirdin?

Gilbert: Bill Gates. Yalnız onun evinde olmak için arzu ederdim.

Son olarak ne süre ag

 

ladin?

Gilbert: Ag
lamak? Sanirim 6 Ocak 1982. Dogdugum gün!
Ligde en beg

 

endigin forma kimin?

Gilbert: Bizim mavi deplasman formasi
 olmadigi kati. Milwaukee’nin yeni
formasini bixegendim. Mor olan. Bide, Golden State “The City” yazan.
Sence sen öldüg

 

ünde ne olacak?

Gilbert:Umari
m büyük bir parti yaparlar. Kederli bigün geçirmek istemem, onlarda geçirmesin.
Bizlere zaman ayi

 

rdigin için tesekkürler.

Gilbert: Yemeg
in parasini ödedigin sürece mesele yok

 

ANTREMAN SONRASI KOBE iLE KISA BiR SÖYLEsiBu fotograf tekrardan boyutlandirilmistir. Fotografin tamamini görmek için tiklayiniz. Fotografin asil boyutu; 1024×768 %3$sKB.

 

Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1024×768

– Jason Kidd’in bir takas ile takima katilamamasi sende nasil bir üzüntü yaratti?

Kobe Bryant: Bence hepimiz Jason’un buraya gelmesini dört gözle bekliyordu, ve açikçasi bu olsaydi inanilmaz bir arka alana haiz olacaktik. Fakat bu gerçeklesmedi ve dolayisiyla kaldigimiz yerden devam etmeliyiz.

– Bunu bir çesit hayal kirikligi olarak görebilir miyiz?

KB: Açikçasi hayir. Bu ciddi bir is ve NBA’de isler bu şekilde yürüyor. Takiminin kazançli çikacagi, takimini daha iyi meydana getirecek seyler yapmayi denersin. Fakat kimi zaman de istediklerini gerçeklestiremezsin.

– Bu takasin olmamasi, su an içinde bulundugunuz durumdan çikmaniz için seni daha çok çabalamaya itecek mi?

Click this bar to view the – image.

KB:
 Ne olmasi gerekiyorsa o olacak. Sakat olan arkadaslarimizi bir an ilkin sagliklarina kavusturmamiz ve oynamaya hazir hale getirmemiz gerekiyor. iyi durumda olacagiz…

– Takimin, 6 maçlik maglubiyet serisine karsi tepkisi nasil?

KB: su an oynadigimiz basketboldan hiçbir takim arkdasim hosnut degil ve hayal kirikligina ugramis durumdayiz. Aslinda bu iyi bir sey. Bu şekilde bir durumda, takimda bunu görmeyi istersin. Hepimiz durumun bilincinde ve oynamamiz ihtiyaç duyulan oyunu sahaya koymak adina varlarini yoklarini ortaya koymaya hazir.

Click this bar to view the – image.

– Takim müdafa yapmayi unuttu mu?

KB: Birazcık daha zorlamamiz lazim. Sürem içinde takimlarin daha iyiye gittikleri, gelistikleri bir süre vardir. içinde bulundugumuz rekabet de gösterdi ki diger takimlar daha iyi oynamayi basardilar. Sadece biz hemen hemen o seviyeye erisemedik, fakat inanırım ki ikimiz de o seviyeye gelecegiz.

– Bu durumda bir galibiyetin takima ne kadar yardimci olacagini düsünüyorsun?

KB: Biz istediklerimizi sahaya yansitmak kosununda çalismaliyiz ve bu mevzuda bir gelisim göstermeliyiz. Maç sonlarini iyi oynayacagimiz ve isi bitirecegimiz mevzusunda inançli olmaliyiz. Takim arkadaslarimi; -maçtan kopmus oldugumuzu düsünerek- saga sola bakinrken görmek istemiyorum. Umarim, kendi oyunumuzu oynayarak bir maç kazaniriz; ondan sonrasi da gelecektir.– 6 maçlik maglubiyet seriniz hakkindaki düsüncelerin…

KB: Bu zor bir durum. Bu şekilde seylerin olmasinin bir sebebi vardir.. Bizim yapmamiz ihtiyaç duyulan bu durumdan siyrilmak ve daha iyi bir takim olmak. Kimsenin bu durum sebebiyle elimizdeki kadro da göz öünde bulunduruldugunda play-off’larda ses getiren isler yapabilecegimiz mevzusunda tereddüte düstügünü düsünmüyorum. En azindan ben tereddüt etmiyorum. su anda karsilastigimiz sey, yolda karsimiza çikan ve atlatmamiz ihtiyaç duyulan bir tümsek. Bu engeli astigimizda daha iyi bir takim olacagiz.

– Bu şekilde seylerin olmasinin bir sebebi oldugunu söyledin, peki o sebep nedir?

KB: Bu sizi daha kuvvetli yapar, size bir karakter edindirir. Ya üst üste gelen bu 6 maglubiyet yüzünden pilinizi pirtinizi toplayip evinizin yolunu tutacaksiniz ya da adam olup mücadeleye bir yanit verip, iyi bir takim olacaksiniz. ikinci söyledigimi yapacagimizi düsünmek isterim.– Bu maglubiyetlerin acisini Boston’dan çikartmak istiyor musun?

KB: Kime karsi oynadigimizin bir önemi yok. Yarin Mavericks şeklinde bir takima karsi oynayabiliriz. Bir yengi elde etmeliyiz, kime karsi oynadigimiz fark etmez. Ben her takima karsi yengi alabilecegimize inaniyorum. Yarin sahaya çikmali ve dogru seyleri sahaya yansitmaliyiz.

– Kazanmak için daha dengeli bir hücuma mi ihtiyaciniz var?

KB: Bizim daha oldukça savunmaya ihtiyacimiz var. Hücuma degil. Yeterince sayi atiyoruz, müdafa yapmaliyiz. Diger takim oyuncularina oldukça fazla kolay sans taniyoruz, oldukça turnike veriyoruz, bunun olmasina izin veremeyiz. isimizi müdafa kisminda çözmek zorundayiz. Bu, bugün konustugumuz bir seydi. Antrenmanda savunmayla ilgili bazi seylerin üstünde çalistik. Yarin bunlari hayata geçirmeye hazir olmaliyiz– Bu (müdafa) bir çesit yürek, talep ve çaba gerktiren bir sey mi?

KB: Bu sahada uygulama aslinda. Saldırı şeklinde. Savunmada rotasyonu nasil yapacagimizi, rakip oyunculari nasil tuzaga düsürecegimizi, kimi tuzaga düsürecegimizi ve duruma uygun olarak nasil rotasyon yapacagimizi idrak etmek bir bakima…

– Andrew Bynum’in takas dedikodularinda adi geçmesi hakkindaki düsüncelerin neler?..

KB: Andrew inanilmaz bir beceri. Bence, O’ndan vaz geçecek her hangi birisi büyük bir baski altinda olur. Her insanın onu istemesi iyi bir sey. O, bu ligde bir yildiz olabilecegine inandigimiz bir oyuncu.

Click this bar to view the – image.

– su anda yapmaniz ihtiyaç duyulan sahada sabirli durmak mi?

KB: Yoo, biz iyi olacagiz. Son 6 maçta hakkaten fena oynadik. Bu yüzden simdi takim olarak daha iyi olmamiz ve bunu asmamiz lazim. Bu şekilde bir seyi atlattigin süre; deneyimlerime dayanarak söylüyorum, bu şekilde bir seyi takim olarak astigin süre oldukça daha birbirine bagli, birbirine güvenen bir takim oluyorsun.

Parker’la Hayata ve Eva’ya Dair Bir Söylesi!

[IMG]http://www.tonyparkerblog.com/wp-*******/images/couverture_Tony_Parker_rancont e_TP9.jpg[/IMG]

Babanin ustalaşmış oyuncu olmasi mi seni basketbola yönlendirdi.

Tony: Yardimi oldu doğal. Fakat ben basketbolu Michael Jordan’i televizyonda NBA finallerinde gördügüm süre sevmeye baslamistim. Ondan sonrasında hep bir NBA oyuncusu olmak istedim.

ilk oynadigindan beri seviyorsun kısaca?

Tony: Evet.
Click this bar to view the – image.

Baska hangi sporlari yaptin?

Tony: Heralde Fransa’da bir numarali spor olan futbolu oynadim. Fakat basketbol topuyla ilk iki yasimda tanistim.

Bazi hareketleri denemeye bayiliyordum. O zamanlar babam hala oynuyordu. Sekizimde dünya kupasinin tesirinde futbola yöneldim, sadece dedigim şeklinde dokuzumda Jordan’i gördüm ve degistim.

Müzige gelelim,gittigin ilk sov hangisiydi?

Tony: Dürüst olmak gerekirse daha hiçbir konsere gitmedim. Ya ulusal takimda ya da kendi takimimda basketbol oynadim. Asla zamanim olmadi. Aslına bakarsanız ailemiz fakirdi. Gidecek paramiz yoktu. Hep televizyondan seyrederdim. 17 yasimda kendi parami kendim kazanmaya baslayinca bu sansi yakaladim.En sevdigin sarkicilar kimler?

Tony: 50 Cent, Eminem, Justin Timberlake ve Akon

Çogu genç Avrupa’li oyuncu şeklinde oldukça genç yasta ustalaşmış oldun. ABD’da bir kolejde okumak isteseydin nereye gitmek isterdin?

Tony: UCLA yada Georgia Tech.
Neredeyse gidiyordum. Koçlarla konusmustum. Zor bir karardi. Durumlari yardımıyla Georgia Tech’e gitmek istedim. Fakat bon anda Fransa’da kalmanin benim için daha iyi olacagina karar verdik. Fransa Liginde büyük oyunculara karsi oynamam beni daha oldukça gelistirecekti. Nitekim öyleki oldu.

Fransa dünya kupasini kaybettiginde agladin mi?

Tony: Hayir. Oradaydim. O sidalar Eva’yla Tahiti’de tatildeydik. Fransa, Brezilya’yi yenince tatili yarida kestim ve finalleri seyretmeye Avrupa’ya geldim. Henry’le yakin oldugunuz dogru mu?

Tony: Evet… Thierry benim en iyi arkadaslarimdan biri. Onun oynayacagi bir kupa finalini kaçiramazdim. Thierry’nin attigi golle Brazilya’yi eleyince onu aradim ve gelecegimi söyledim. Spike Lee’nin yaninda maçi seyrettim. Harikaydi. Spike Thierry’nin formasini giyiyordu.

Peki Henry mi daha atlet, sen mi?

Tony: Yakin. ikimiz de oldukça, oldukça hizli.Tim Duncan’in bizim gördügümüzden daha disa dönük ve eglenceli biri oldugunu biliyoruz. Onun hakkinda bir seyler söyleyebilir misin?

Tony: insanlarin onun hakkinda oldukça yanlis düsünceleri var.Kameralarin önünde oldukça konusmayi sevmiyor. Fakat aslinda mükemmel biri. Poker turnuvalari yapiyoruz. Pokeri oldukça seviyor. Oldukca katilimci biri. Onunla oynarken anlatabilecegim oldukça öykü var.

Robert Horry hakkinda konusursak. sampiyonluk yüzüklerine inanabiliyor musun?

Tony: 6 tane var degil mi? Bir profesyonelin inanilmaz kariyeri.


Herhalde tanidigin en iyi son saniye sutörü, ha?

Tony: Kesinlikle!

Finallerde hissettigin baskiyi anlatabilir misin?

Tony: Burada yasadigimdan beri üzerimdeki baskiyi hissedebiliyorum. 19 yasimdan beri 57 yengi ve playofflarin altinda olmadik. Daima baski altindayiz. Alistim artik.

Peki, sence takimda en iyi giyinen oyuncu kim?

Tony: Michael (Finley) ve Robert (Horry) arasinda kaldim.

En iyi dans eden?

Tony: Bruce (Bowen). Küba’li bir kizla evliliğe ilk adımını attı ve simdilerde devamlı dans edip, dansla ilgili DVD’ler seyrediyor.iki Eva sorum var ilk yemeginizi bir halk lokantasinda yediginiz dogru mu?

Tony: Evet.

insanlarin ondan niçin imza aldigini bilmedigin dogru mu?

Tony: Hakikaten kim oldugunu bilmiyordum. Onunu isini bilmemem oldukça hosuna gitti. 

En begendigin erkek oyuncu kim?

Tony: Will Smith.

Bir günlügüne görünmez olsan kimi takip ederdin?

Tony: Baskan Bush.

Son olarak, hayatin filme alinsa seni kimin oynamasini isterdin?

Tony: Will Smith.

Bizlere zaman ayirdigin için tesekkürler.

Tony: Bir zevkti.
Click this bar to view the – image.

FIBA’nin, Alman Yildiz Dirk Nowitzki ile Yaptigi Röportaj…

Bu fotograf tekrardan boyutlandirilmistir. Fotografin tamamini görmek için tiklayiniz. Fotografin asil boyutu; 730×300 %3$sKB.

FIBA’nin Avrupa’da yilin en iyi oyuncusu seçilen Dallas’in süperstari Nowitzki ile yaptigi kisa röportaj….

Sporla ilgili ilk aniniz nedir ?

Aklima ilk gelen anim Bavyera sampiyonlugu’nu kazanmamiz. Genç takimda savaşım ediyordum. sampiyonaya gidene kadar da oldukça fazla basketbol oynamamistim. Fakat birkaç ay içinde tüm mahalli sampiyonalarda altin madalyaya ulasmistik.

Click this bar to view the – image.

Son seyrettiginiz film hangisi ?

“Eski Okul” adinda bir film. Bu filmi 10 kez seyrettim. Bence seyrettigim en güzel filmlerden bir tanesi.

Hangi Gazeteyi okuyorsunuz ? 

Aslina bakarsaniz oldukça iyi bir gazete okuyucusu degilim. Hangisi elime geçerse söyle bir göz atip neler olup bittigini ögrenmeye çalisiyorum. Devamlı takip ettigim bir gazete yok.

Click this bar to view the – image.

Her gün takip ettiginiz bir web sitesi var mi ?

Var diyemem. Bilhassa Alman sitelerine bakmaya çalisiyorum.ara sıra CNN’e bakiyorum. Kimi zaman de Dallas Morning News sitesine giriyorum. Deplasmanda oldugumuz zamanlarda yoldayken de USA Today’i takip etmeye çalisiyorum. Tek amacim neler olup bittigi hakkinda data edinebilmek. Nereden oldugu o kadar da öenmli degil.

Evinizden uzak olmaniz sebebiyle özlediginiz seyler var mi ?

Yalnız akrabalarım. Bunun disinda her seye aslına bakarsanız ABD’de sahibim. Muhteşem bir hayatim, yeni arkadaslarim var. Sadece akrabalarım oldukça sik buraya gelemiyor zira hala çalisiyorlar. Kiz kardesim yanimdaydi bir süreligine sadece bebegi oldugu için Almanya’ya geri döndü. Bebegin yaninda istedigim kadar kalamadim fakat bu yaz ülkeme giderek 2,3 ay orada kalacagim.

Click this bar to view the – image.

Vazgeçemeyeceginiz bir lüksünüz var mi ?

Bilmiyorum. Aslina bakarsaniz oldukça lüks ve satafatli bir yaşam yasamiyorum. Bu yüzden de asla düsünmedim.

Ya minik bir parça çikolata yada dondurma dersek ?

Her insanın bildigi şeklinde dondurmayi oldukça fakat oldukça seviyorum. Sadece su an, dondurmadan durabildigim kadar uzak durmaya çalisiyorum.

Click this bar to view the – image.

Büyürken kahramaniniz kimdi ? 

Ilk olarak tenisi oldukça sevdigimi söyleyebilirim. Bu yüzden de büyürken en büyük idolüm Agassi ve Becker idi. Basketbola basladiktan sonrasında ise Scottie Pippen ve heralde Jordan. Sadece Pippen tam anlamiyla benim idolümdür. Sahada yapilmasi ihtiyaç duyulan her seyi icra eden bir oyuncu. Nerdeyse yapamadigi sey yok.Bir günlügüne baska birisi ile yer degisebilecek firsatiniz olsaydi bunun kim olmasini istedin ?

Yalnız herhangi bir kisi olmak arzu ederdim. Kimsenin tanimadigi kendi kendine bir insanin yerine geçmek arzu ederdim. Bir günümü taninmadan rahat rahat geçirebilecegim birisi ile yer degistirebilirdim. Tek istedigim bu.

Dallas’ta taninmadan dolasabiliyor musun ?

Hayir. ilk geldigim yillarda dolasabiliyordum. Kimse beni tanimiyordu. Fakat bu 8 yıl önceydi ve Dallas Mavericks de su anki konumunda degildi. Kimse de pek önemsemiyordu. Ne süre Mark Cuban takimi aldi ve biz kazanmaya basladik o süre her sey degisti. Artik Dallas’ta taninmadan dolasmam mümkün degil.
Click this bar to view the – image.

Iverson: “Daha iyi yerlerde olmaliydik”

Bu fotograf tekrardan boyutlandirilmistir. Fotografin tamamini görmek için tiklayiniz. Fotografin asil boyutu; 1000×307 %3$sKB.

Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1000×307

10 yil oynadigi Philedelphia 76’ers’den ayrilarak takas ile Denver Nuggets’a gelen Allen Iverson takim olarak iyi yere gelebilmeleri için savunmanin mühim oldugunu ve daha iyi bölgelere gelebileceklerini söylemiş oldu. Yildiz oyuncu ayni zamanda takim arkadaslari, coach George Karl ve eski takimi 76’ers hakkinda da açiklamalarda bulunmuş oldu.

Son maçlarla beraber takim olarak toparlanmaya basladiniz. Neler söylemek istersin?
Hakikaten de son maçlarla beraber bir yükselise geçtigimiz dogru. Arka arkaya oynadigimiz 5 maçimizi da kazandik. Oldukca daha iyi oynamaya basladik. Takim olarak iyi durumda oldugumuzu söyleyebilirim. Cezali olan oyuncularin takima katilmasi ile beraber hep beraber gerek antrenman gerekse maç yapma firsati bulduk. Normal olarak tüm bunlar takimin kimyasi üstünde oldukça etkili ve pozitif oldu.Sence takimdaki cezali oyuncularin olmasi ve bir araya gelmenizin bu kadar uzun sürmesi sizi nasil etkiledi?

Aslinda bu mevzuyu oldukça fazla düsünmedim. Normal olarak takimdaki eksikler bizi negatif etkiledi. Çoğumuz için zor bir durum. Aslina bakarsaniz bir tek ben ve Carmelo için zor bir durum degil. Sonuçta biz bir takimiz ve takimda yer edinen hangi oyuncu eksikse, bu takimin kimyasini bozar. Takim arkadaslarim gerek benimle gerekse Carmelo ile oynamaya alismali. su anki durumdan ben oldukça memnunum. Takim olarak iyi müdafa yapiyoruz. Bunlar da aldigimiz basarili neticelerle mühim rol oynuyor.

Nets galibiyeti oldukça tehlikeli sonuç bir galibiyetti. Bunun maç hakkinda neler söylemek istersin? 
Evet bu galibiyetin bir parçasi olmak benim için oldukça sevindirici. Takim içindeki sistemin içinde yer almak ve basarili olmak hakkaten oldukça mühim.

Hazirlik maçlarindan sonrasında coach George Karl senden, oldukça iyi bir takim oyuncusu ve önder diye bahsetti. Bunlari duymak nasil bir duygu?

Normal olarak kendi coachinizdan bunlari duymak oldukça güzel. Bu sebeple sizdeki gelisimi en yakindan gören ve gelisiminize katki icra eden en mühim insan kendi coachiniz. Daha ilkin ben Philadelphia’dayken Aaron McKie ve Eric Snow takimimizdaki liderlerdi. Ben devamlı bu oyunculari kendime örnek olarak aldim. Bu oyuncular maç esnasinda devamlı bizimle konusur yapmamiz gerekenleri hatirlatirlardi. Burada durumlar birazcık daha farkli. Ben bu iki oyuncudan da daha çok konusuyorum. Bu oyuncularin hep olmak istedikleri yerlerdeyim. Play-off’larda savaşım ettim, savastim, yeteri kadar tecrübe kazandim. su an takim arkadaslarim benim oyunuma saygi gösteriyorlar.

Eski takiminla ilgili bilgiler aliyor musun?

Aslina bakarsaniz bilhassa eski takimimi takip etmiyorum. Kanallara bakarken maçlarini görürsem doğal ki takip ediyorum fakat bilhassa takip ettigimi söyleyemem.

Takas edilmenden sonrasında Sixers’da olanlar senin için sürpriz oldu mu?

Hayir. Sixers’in simdiki durumu bana sürpriz olmadi. Oradaki arkadaslarimla uzun süre beraber oynadim. Sahada yürekleriyle oynayan oyuncular. Onlarla uzun bir süre beraber ter akittik. Karakterlerini biliyorum. Bu yüzden de takim olarak iyi oynamalari beni sasirtmadi. Hepsi ustalaşmış NBA oyunculari ve buna nazaran davranmalari gerektiginin farkindalar. Ben bir tek onlara basarilar temenni ediyorum.

Click this bar to view the – image.

Sence son maçlardaki basarinizda savunmanin önemi nedir?

Maçlarda rakiplerimizi durdurmaliyiz. Her maçta 100 sayi atabilirsiniz fakat bu yengi için kafi olmayabilir. Takim olarak sayi bulabilecegimizi biliyoruz. Asil mühim olan müdafa yapmamiz. Hepimiz atak agirlikli bir oyun oynamak ister. Birçok oyuncu müdafa oynamak istemez. Müdafa yapmak mücadeledir. Bir bire kaldiginizda rakibinizi yenmeniz ya da takim arkadasinizin arkasini kollamaniz hep bu mücadelenin içinde.

Carmelo ile ilgili neler söylemek istersin? Büyük kardes, minik kardes ya da buna benzer neler söyleyebilirsin?

öncelikle söyleyebilecegim sey onunla takim arkadasi oldugumuzdur. Siz takim arkadasiniza maç içinde yardim ettiginiz sürece o da size elini uzatir. Yasça ondan büyügüm. Fakat bu bana, Carmelo bunu söyle yap ya da maç içinde söyle davran deme hakkini vermez. Onunla ilgili tek söyleyebilecegim, bana ihtiyaci oldugunda ona yardim edecegim. Ayni sekilde benim ona ihtiyacim oldugunda, onun da bana yardim edeceginden süphem yok.

Takimda minimum senin kadar rahat sayi bulabilen bir oyuncu olmasi nasil bir duygu?

Bence bu isin en zevkli kismi. Oldukca iyi bir duygu. Rakiplerimiz bir tek bana konsantre olamiyor. Bu sekilde oynamak da oldukça eglenceli oluyor. Benim için bir ihtimal birazcık farkli bir duygu fakat buna ragmen halimden memnun oldugumu söyleyebilirim.


Carmelo’nun cezasi ve senin sakatligin. simdi her sey geride kalmis durumda. Bundan memnun musun?

Aslina bakarsaniz oldukça fazla doygunluk olmus degilim. Düsündügümde, su an bulundugumuz yerden oldukça daha iyi bir noktada olabilecegimizi görüyorum. Fakat bazi seyleri degistiremiyorsunuz. Benim sakatligim, Carmelo’nun cezasi. Bunlar olmasaydi inanırım takim olarak daha iyi bir yerde olabilirdik. Buna ragmen, gene de yeniden bir araya gelmek güzel.

Click this bar to view the – image.

Philadelphia’dan ayrilmak nasil bir duyguydu?

10 yildir Philadephia’da yasiyordum. Buradan ayrilmanin benim için oldukça ciddi bir savaşım olacaginin farkindaydim. Daima, Philadelphia’dan ayrildigimda yasamimin da sonuna gelmis olacagini düsünürdüm. su an kendimi yeni dogmus şeklinde hissediyorum. Denver’da olmak birazcık daha durumumu iyi hale getiriyor. Tüm bunlarin yaninda kazanabilecegim maçlara çikiyor oldugunu bilmek de buradaki islerimi kolaylastiriyor.

Click this bar to view the – image.

Bosh: “Play-off’lari Dört Gözle Umuyorum”

Click this bar to view the – image.

Geçtigimiz sürem sonunda tekrardan yapilanmaya giden, Jorge Garbajosa ve Andrea Bargnani’nin sakatliklarina ragmen Dogu Konferansi’nda üst siralarda yer edinen Toronto Raptors’da yildiz oyuncu Chris Bosh hoopshype.com’a yaptigi açiklamada play-off’lari dört gözle bekledigini söylemiş oldu.

NBA’deki 4. sezonun ve ilk kez play-off oynayacaksin, bu seni heyecanlandiriyor mu?
Play-off’u dört gözle temenni ediyorum. Bu benim ilk play-off’um olacak. Takim olarak, geçtigimiz sezona nazaran oldukça yol kat ettigimizi düsünüyorum. Takim arkadaslarim da play-off oynayacagimiz için oldukça heyecanlilar. Çoğumuz play-off’un baslamasini bekliyoruz ve burada da alacagimiz basarili neticelerle ses getirecegimizi umuyoruz.

Toronto’daki ilk 3 sezonunda takim, toplamda 93 galibiyet-153 maglubiyet aldi. Toronto’nun bu sürem geldigi noktaya ulasabilecegini asla düsünmüs müydün?
Evet, eger bir takimla uzun soluklu bir anlasma imzaladiysaniz takimin basarili olacagini düsünmeniz gerekiyor. Takimin uzun dönemde basarili olacagini düsünmek zorundasiniz. Size yalan söylemeyecegim, Toronto’nun basarili olacagina inanmak benim için kolay olmadi. Çalismaya devam etmek zorundasiniz. Sizi basariya götürmüş olan tek sey, oldukça çalisip kendini bu yola adayarak takim arkadaslarina ve kendine inanmaktir. Ben de tüm bunlari gerçeklestirdim ve sonunda basariya ulastim.

2003 draftinda 4. sirada seçildin. Seninle beraber LeBron James, Dwyane Wade, Carmelo Anthony, Josh Howard ve Kirk Hinrich şeklinde mühim yildizlarin da ayni draftla NBA’e adim atmasindan dolayi 2003 draftinin en iyi draftlardan biri oldugu düsünülüyor. Bu draftin bir parçasi olmak seni gururlandiriyor mu?
2003 draftinin bir parçasi oldugum için oldukça gururluyum. insanlardan 2003 draftinin en iyi draft oldugunu duyuyoruz ve bu söylentiler sebebi ile aramizdaki rekabetin daha da arttirdigini düsünüyorum. Sadece, önümüzde oldukça uzun bir yol var; zira 84 draftinda seçilen oyuncular olaganüstü seyler yapti. Kariyerimiz devam ediyor, kendi aramizdaki rekabet ve diger oyuncularla olan rekabetimiz devam edecek. Kariyerimizi hangi seviyede tamamladigimizi hep beraber görecegiz.NBA’deki ilk yilinda orta düzey istatistiklere sahiptin ve sezonu 11.5 sayi-7.4 ribaund ortalamalari ile tamamladin. Çaylak sezonundan su ana kadar geçen süre içinde 2 kez All-Yıldız olmayi basardin, bu kadar acele gelisebilecegini tahmin etmis miydin?

Bu kadar hizli olabilecegini düsünmedim. Netice olarak All-Yıldız olmayi basardim ve daha evvel yapmak istedigim seyleri su anda yapabiliyorum. Bu kadar acele ilerleme kaydedecegimi sanmiyordum. Kisa sürede bu seviyeye ulasabilmek benim için bir lütuf. Basketbolumu gelistirmeye devam ederek daha iyi bir oyuncu olmak isterim.

Bu yaz, ABD Birlesik Devletleri’nin bronz madalya kazandigi Dünya Basketbol sampiyonasi’nda savaşım ettin. Fizyolojik ve zihinsel bitkinlik açisindan kendini nasil hissediyorsun?
Bu yil uzun bir sürem geçiriyorum ve bu duruma alisabilmem birazcık süre aldi. ilk baslarda bu uzun ve yorucu sezona uyum saglayabilmek için oldukça çaba harcadim ve hala da çabalamaya devam ediyorum. Fizyolojik açidan zorluklar yasadim; sadece play-off’a kalmayi, Atlantik Gurubu’nu 1. sirada bitirmeyi ve saha avantajini kazanmayi basardik. su anda kendimi oldukça iyi hissediyorum ve sezonu da kuvvetli bir sekilde tamamlamayi
umudediyorum.

Click this bar to view the – image.
ABD Birlesik Devletleri önümüzdeki yaz Las Vegas’ta düzenlenecek olan FIBA ABD sampiyonasi’nda savaşım edecek. Bu takimda yer alacak misin?
Bu turnuva ABD Birlesik Devletleri için oldukça mühim ve herhangi bir saglik problemi yada sakatlik yasamazsam Las Vegas’ta forma giymeliyim.

Play-off oynayacak takimlardan biri olarak hedefiniz nedir?
Play-off’a kalabilmek bizim için kafi degil. iyi savaşım ederek rakiplerimizi yipratmak istiyoruz. Play-off oynamak mükemmel birsey; sadece sampiyonluk için oynayan takimlarin seviyesine yaklasmak zorundayiz.


Birçok hayir isi yaptin. Hayirseverligin senin için önemi nedir?
Bu benim için hakkaten oldukça mühim ve yaptigim hayir islerinden dolayi kendimle gurur duyuyorum. Bu toplumun bir parçasiyim ve sokaktaki birçok çocuga yardim edebilecegimi düsünüyorum. Eger bu çocuklar birgün NBA’de oynarlarsa ya da yaptiklari iste basarili olurlarsa onlarda hayirseverlik yapmak isteyeceklerdir. Topluma yardimci olmanin sonu olmayan bir dögü oldugunu düsünüyorum.

Takimda birçok genç oyuncu oldugu için Toronto’nun gelecegi parlak gözüküyor. Buna katiliyor musun?
Normal olarak. Yalnizca genç bir takim oldugumuz için gelecegimizin parlak oldugunu düsünmüyorum. Bu sürem uzun süre tam kadro oynama firsati bulamasakta saha içindeki uyumumuza birçok arti ekledik. islerin yolunda gittiginden güvenli olmak zorundayiz; zira birkaç maç kazanmak ve play-off oynamak oldukça güzel bir duygu. Sadece, basketbolumuzu gelistirmek ve saha içindeki uyumumuzu arttirmaya devam etmek istiyoruz.

En fazla özgür atis kullanan ve isabet kaydeden oyuncular arasinda ilk 10’da yer aliyorsun. Özgür atislar senin için ne kadar mühim?
Özgür atislarin hakkaten oldukça mühim oldugunu düsünüyorum; zira kolay sayi üretebiliyorsunuz. Önde götürdügünüz maçlardaki tehlikeli sonuç anlarda özgür atis çizgisine gitmek oldukça mühim. Geride götürdügünüz maçlarda da özgür atis kullanarak rakip takimin temposunu yavaslatmis oluyorsunuz. Yüksek yüzdeyle sut atamadiginiz maçlarda oldukça fazla özgür atis kullanarak maçtan kopmamayi basarabiliyorsunuz, bunun mühim oldugunu düsünüyorum.

su anda 23 yasindasin ve 2 kez All-Yıldız oldun. En büyük hedefin nedir?
Ulastigim düzey su an için oldukça yüksek. Kendimi gelistirmeye devam ettigimden güvenli olmak zorundayim. Hedefim bu. Kendim için bir standart olusturuyorum, belirledigim standarti gerçeklestirmek ve asmak isterim.

Click this bar to view the – image.

Bu yaz Toronto Raptors’la olan sözlesmeni oldukça karli bir anlasma karsiliginda uzattin. ilk 3 sezonunda sıkıntılı mücadeleler verdigin Toronto ile sözlesme yenilemen hakkinda çevrenden sual geliyor mu?
Birçok kisi Toronto ile olan sözlesmemi uzatmami sicak karsilamadi. Niçin ABD Birlesik Devletleri’ne gitmedigimi soracaklar; sadece benim seçtigim yolun bu oldugunu idrak etmek zorundalar ve ben Toronto’nun devamlı iyi bir takim olacagini düsündüm.

Geçtigimiz sezonu 27 galibiyet-55 maglubiyet ile tamamladiktan sonrasında Toronto’nun su anki konumuna gelebilecegine inanmak senin için zor oldu mu?
Bu açidan bakilirsa zor oldu. su anki seviyemize ulasmamizi saglayan hep beraberce gurur duyuyorum. islerin yolunda gittigini görmek ve verdigin emeklerin karsiligini aldigini bilmek oldukça güzel bir duygu; zira birçok insanin takim hakkinda süpheleri vardi ve sözlesmemi uzatmama sicak bakmiyorlardi.

Chris Paul: “Peja ile Oynamak Coşku Verici”

New Orleans Hornets’da forma giyen yildiz oyuncu Chris Paul, hoopshype’a yapmis oldugu açiklamda Peja Stojakovic ile oynamanin coşku verici oldugunu söylemiş oldu. 

New Orleans Hornets’da forma giyen yildiz oyuncu Chris Paul, hoopshype’a yapmis oldugu açiklamda Peja Stojakovic ile oynamanin coşku verici oldugunu söylemiş oldu. Geçtigimiz senenin çaylagi seçilen Paul bu sürem geride kalan maçlarda 18 sayi, 3.9 ribaund, 8.4 asist, 1.9 top çalma ortalamalari ile savaşım ediyor.
Bu yıl takiminizin play-off’lara kalma sansi hakkinda neler düsünüyorsun ? Bu mevzuda daha iyimser düsünme sebeplerin var mi ?

Bu yıl bu mevzuda oldukça daha iyimserim. Play-off’lara kalacagimiza inaniyorum. Bunu söylerken de takim olarak kadromuza kattigimiz yeni oyuncularin da büyük tesiri olacagini düsünüyorum. Bilhassa Peja’nin takima oldukça faydali olacagina inaniyorum.Geçtigimiz yıl yilin çaylagi seçildin. Bunun yaninda geçtigimiz sürem gene her ayin çaylagi da sendin. Tüm bunlara ragmen play-off görmemis olman seni nasil etkiledi ?

Bu sen de tahmin edersin ki oldukça zor bir durum. Fakat bu sürem play-off’lari görmek isterim. Bu sezonki hedefim bu. Takiminin play-off’larda yer alabilmesi için elimden geleni yapacagim. Mühim olan düzgüsel sezonun oldukça iyi geçirmemiz ve bunun için de takimima yardimci olacagim.


Kolej liginden sonrasında NBA’e nasil bu kadar kolay adapte oldun ? 

Bunda en büyük hisse takim arkadaslarimla antrenörüm’ün. Hepsi bana inanilmaz derecede güvendi, yeterince süre aldim. Ben de onlarin bu itimatını bosa çikarmamaya çalistim. Bana oldukça degerli tavsiyeler verdiler. Sahaya çikarak oynamami sagladilar. Bu sürem ilk maçlardaki maglubiyetlerde ters giden neydi ?

Kaybettigimiz maçlarda bilhassa oldukça top kaybi yaptik. Örnek vermek gerekirse Clippers’a karsi 26 top kaybi yaptik ve bu maçi kaybettik. Yalnız ben 8 ya da 9 top kaybi yaptim. Bu da takim olarak bizim karakterimize oldukça ters bir durum. Bazilarinda hakkaten rakip takimin büyük baskisi vardi fakat bazilarinda gerek bizim hatamiz gerekse hakemlerin yanlis kararlari da etkili oldu. Kaybettigimiz maçlarda bu top kayiplarinin oldukça mühim oldugunu düsünüyorum.

Bu yıl takima katilan Peja ile tamamen farkli çevrelerden geliyorsunuz. Onunla saha disinda da iliskileriniz var mi ?

Doğal ki ! Peja ve ben beraber saha disinda da süre geçiriyoruz. Oldukca iyi bir insan ve muhteşem bir kisiligi var. Onunla beraber ayni takimda oynadigim için hem oldukça mutlu hem de oldukça heyecanliyim.Oklahoma’da oynamak nasil bir duygu ?

Geçtigimiz sürem benim NBA’deki ilk yilimdi. Bu yüzden de her sey bana yeni ve farkli geliyordu. Oklahoma benim NBA kariyerimde oynadigim tek sehir. O yüzden de baska bir sehirde ya da baska bir NBA takiminda oynamak nasil olur karsilastirma yapamiyorum.Daha ilkin NBA oyunculari kendi kendilerine isbirligi yapmak zorundalar demistin. Bu şekilde bir ortamda bunu nasil basarabiliyorsun ?

Bence bu benim dogal yetenegim. Agabeyimle beraber yasiyoruz. Onun birçok tavsiyesini aliyorum. Bunun yaninda NBA’de oynuyorsaniz eger söyledigim seyi de yapmak zorundasiniz. NBA bir isbirligi tipki is dirimsel şeklinde bir yapi. Siz de basarili olabilmek için buna elinizden geldigince uymak zorundasiniz.

ABD Ulusal takimi’nda Dünya sampiyonasi’nda oynadiktan sonrasında kendini bitkin hissettin mi ?

Hayir. Bir kere sahaya çiktiginizda her seyi, kafanizdan siliyorsunuz. O an her sey bir tek basketbol oynamak oluyor. Dünya sampiyonasi’nda ABD’de oynamak da benim için oldukça büyük bir firsatti.

ABD bronz madalyada kaldi. Bu mevzuda neler söyleyeceksin ?

Bizim için oldukça zor bir durum. Fakat bundan lüzumlu dersleri çikartarak önümüzdeki sampiyonada oldukça daha iyi olacagiz.

JOE JOHNSON: “ HiÇBiRsEY iÇiN PisMAN DEgiLiM ”

Atlanta Hawks’in yildiz oyuncusu Joe Johnson,yapmis oldugu açiklamada, Phoenix Suns’dan ayrildigi için pisman olmadigini belirtti.

Hem guard, hem de kisa forvet olarak oynayabiliyorsun. Fakat bu yıl bunlara ek olarak bir de point guard olarak oynamaya basladin. Point guard olarak oynamaya alisabildin mi ?
Bu benim için hakkaten zor oldu. Point guard olarak oynamak skorer özelliklerimi büyük seviyede azaltti. Fakat bunun yaninda hakkaten iyi bir oyun kurucu oldum. Her seye ragmen bu sekilde oynamaktan dolayi oldukça mutluyum ve zevk aliyorum. Hem sayi üretebiliyor, hem de takim arkadaslarima sayi üretmelerinde yardimci oluyorum. simdiye kadar her sey yolunda gitti ve ben oynadigim oyundan zevk aldim.

Charles Barkley iki sürem içinde Hawks’in play-off oynayabilecek bir takim olacagini iddia ediyor. Sen de ayni düsüncede misin ?
Bunu ben de görebiliyorum. Takim olarak eskisi kadar oldukça top kaybi yapmiyoruz. Takim içinde oyuncularin bir birlerine güvenmeleri ve inanmalari süre aliyor. Fakat biz bunu yavas yavas basarmaya basladik. Takim olarak birbirimize inaniyoruz, birlikte oynamaktan zevk aliyoruz. Tamamı uzun solukta Hawks’i NBA’in iddiali takimlarindan biri meydana getirecek diye düsünüyorum.Cleveland’i 100-94 yendiginiz şeklinde sürpriz maçlarda takim olarak birbirinize güvenmenizden mi kaynaklaniyor?

Bundan asla süphem yok. Bu şekilde uzun soluklu bir maratonda büyük ve iddiali takimlara karsi aldigimiz bu tip galibiyetler bizim için oldukça sey ifade ediyor. Yarağı çalismaya ve kendimizi gelistirmeye devam etmeliyiz.

Phoenix’den Atlanta’ya gelirken senin için en zorluk derecesi yüksek sey yenilmek mi ?
Evet. 62 maç kazanmis bir takimdan geliyorsaniz dediginiz dogru. Bu benim için zor. Fakat bu benim seçtigim yol ve takim arkadaslarima güveniyorum.

Hawks için Phoenix’i terk ettiginizden dolayi pismanliklariniz var mi ?
Phoenix’den ayrilarak Atlanta’ya geldigim için hiçbir pismanligim yok. Eger ayni seçimleri yeniden yasamam gerekse gene ayni kararlari verirdim. Samimi olarak ve inanarak söylüyorum ki Atlanta oldukça iyi bir takim olma yolunda. Parçasi oldugum için mutluyum.


Atlanta’da oldukça fazla efor sarf etmen ve takimin kazanmasi için daha çok çabalaman senin oyununda gelisme yapti mi ?

Oyunum ve basketbol becerilerim düsünemeyeceginiz kadar oldukça gelisti. Kendim oynarken takim arkadaslarima da pozisyon yaratmaya çalisiyorum. Onlari da oyunda tutmaya çalisiyorum. Bunu da basarabildigimi düsünüyorum. Bundan da büyük zevk aliyorum ve sahada oynarken egleniyorum.

Geçen sürem 82 maçta forma giydin. Bu sürem da hemen hemen kaçirdigin bir maç olmadi. Bu devamliligi neye bagliyorsun?
Vücuduma bakmaya çalisiyorum. Sagligima dikkat ediyorum. Bu oyunu seviyorum. Çoğumuz sakatliklar geçirebiliyoruz fakat zamani geldiginde sakat olarak da oynamasini biliyoruz. Bu muhteşem oyunu oynayabildigim bu yillarimin degerini biliyorum ve bu yillari uzatabilmek için elimden geleni yapiyorum. Dedigim şeklinde bu oyunu oldukça seviyorum ve oynadigim süre süresince kendim, takimim ve beni izleyenler için sahada en iyisini hayata geçirmeye çalisiyorum. Tamamı yan yana geldiginde ise sürekliligimin basarisi daha iyi anlasilabilir.

Olimpiyat Oyunlari için herhangi bir beklentin yada düsüncen var mi ?
Hayir. simdilik bunu asla düsünmüyorum. su an tek düsüncem yeni takimima maç kazandirmaya yardim etmek. su an bir tek bunu düsünüyorum. Bu benim birinci önceligim. Bu mevzuda da tüm çabamizi göstermeli ve elimizden geleni yapmaliyiz.

Hawks’da rolün Phoenix’e nazaran nasil degisti ? su an takimda daha çok liderlik icra eden bir roldesin. Bu mevzu hakkindaki görüslerin ne ?
Bir oldukça seyin degistigi dogru. Hepimizin yoluna en iyi sekilde devam etmesi için çalisiyorum. Bazen takimda benden daha genç oyuncular isler fena gittiginde oyundan kopabiliyorlar. Burada müdahale etmem gerekiyor. Yapilacak seyleri söyleyen oyuncular vardir. Ben hem yapilacak seyleri söylüyorum hem de bununla ilgili bir seyler yapiyorum. Bazen bu sekilde liderligi ele almam gerekiyor. Bu tamamen farkli bir durum ve üstesinden geldigimi düsünüyorum.

Hemen hemen 24 yasindasin ve NBA’deki 5. sezonunu yasiyorsun. Takim içinde ara sıra yasli oldugunu düsündügün oluyor mu?
Evet. Hakikaten ara sıra yasli oldugumu düsünüyorum. Takimda 18, 19, 20 yasinda oyuncular var. Bu birazcık delice. O yasta oldugum zamanlari hatirliyorum. Bu oyun insanin derhal büyümesini sagliyor.

Kadronuz oldukça genç ve yetenekli oyunculardan kurulu. Bu mevzuda da en büyük sorun deneyim eksikligi. Ayni sekilde düsünüyor musun ?
Kesinlikle. Asla süphe yok. Bir oldukça genç yetenekli sadece deneyim eksikligi çeken oyuncumuz var. Kesinlikle kadro degismeli şeklinde bir sey düsünmüyorum fakat birkaç ilave olmasinin takim için oldukça yararli olacagi kanaatindeyim. Geri kalan her yönüyle bu bizim takimimiz ve bu takimi biz daha iyi bölgelere getirecegiz.

Takim olarak aldiginiz yenilgileri nasil karsiliyorsunuz ?
Oldukca yarağı çalisiyoruz. Bu uzun maratonda inisler ve çikislarin olacaginin farkindayiz. Hiçbir seyin kolay olmayacagini da biliyoruz. Durmak şeklinde bir lüksümüz yok. Yada yenilgileri kafamiza takarak motivasyonumuzu kaybedemeyiz. Devamlı savasmamiz ve daha iyi olmaya çalismamiz gerektiginin bilincindeyiz.

Coach Mike Woodson için neler söyleyebilirsin ?

O oldukça iyi bir coach. Genç oyuncular üstünde oldukça pozitif bir tesiri var. Onlari devamlı oldukça iyi etkiliyor ve motive ediyor. Oldukca iyi bir akil hocasi. Bizlere bir tek istediklerini yapmak düsüyor. Eger dediklerini yapabilirsek kazanmayi da basarabilecegimize inaniyorum.

Basketbol senin için kaybetmeye ragmen hala eglenceli mi ? 
Asla süphesiz. Bu dünyadaki en güzel ve en heyecanli oyun. Bu oyunu oynamaktan zevk aliyorum. Yitirmek yada kazanmak o kadar da umurumda degil. Hala basketbol oynamaktan oldukça zevk aliyorum.

Gilbert Arenas’ın sakatlığında Washington Wizards’ı sırtlayan adların başlangıcında gelen Caron Butler, gösteriş ardında olmadığını ve bir tek işini yapmak istediğini söylemiş oldu.

Takımının en skorer oyuncusu olan Caron Butler 21.9 sayı, 7 ribaund, 4.3 asist, 2.3 top çalma istatistiklerini elde etti.

Bu yıl oldukça başarı göstermiş bir sürem geçiriyorsun. Maç başına 20 sayının üstünde skor kaydediyor, 6 ribaund ve 4 asist averajları ile oynuyorsun. Ligde bunu yapabilen öteki oyuncular Kobe Bryant ve LeBron James. Bu seçkin gruba adını yazdırabileceğini düşünüyor musun?
Bence bu gruba şimdiden girdim. Bu da benin için oldukça mühim ve cesaret verici bir şey. Bilhassa en alttan başladığınızı bildiğinizde, buralara kadar çıkabilmek sizin için oldukça daha gurur verici oluyor. Seneler boyu verdiğiniz emeklerin ve sıkıntılı çalışmaların karşılığını bu şekilde alabiliyor olmak da ek olarak oldukça mutluluk verici.

Gilbert Arenas, Kobe Bryant ve Dwyane Wade ile beraber oynadın. Sence en yeteneklisi hangisiydi?
Bu hakkaten oldukça zor bir sual. Bu saydığınız oyuncuların hepsi oldukça hususi adlar. Hepsinin kendine gör oldukça mühim özellikleri var. Fakat hangisi en yetenekli derseniz, ben Kobe derim. Bu sebeple 3 şampiyonluk kazanmış bir isim. Fakat Gilbert’ı da unutmamak lazım. Yalnız 26 yaşlarında ve önünde uzun seneler var. Normal olarak Dwayne Wade’i de unutmamak lazım.

NBA’e geldiğinden beri oyununu devamlı geliştirdin. Bu mevzuda neler söylemek istersin?
Ben, devamlı kendimi geliştirebilecek bir şeyler bulmaya uğraşan bir insanım. Eğer 3 sayı ortalamam %40’ın altındaysa bunu geliştirmem icap ettiğini düşünürüm. Top hakimiyetim daha iyi olabilir, sayı yüzdem daha yüksek olabilir. Buna benzer kendimi geliştirebileceğim oldukça yönümü bulabilirim ve buluyorum da.

All Yıldız maçından konuşacak olursak, Doğu Konferansı’nda 7. sıradasın. Bu mevzuda neler söylemek istersin.
Ben yaptığım işlerle oldukça göz ününe gelip parlatılmak isteyen bir insan değilim. Yalnız yapmam gerekeni yapıyorum. İnsanlar maç sonunda skorboarda baktıklarında “evet bu gece de Caron oldukça iyi oynadı” demeleri benim için kafi. Söylediğim şeklinde ben yapmam gerekeni yapıyorum ve bunun karşılığında da bir şeyler başarabilirsem oldukça mutlu olurum.

İnsanlar seni “Tough Juice” diye çağırıyor. Bu sebeple sert bir oyuncusun. Bu takma adı seviyor musun?
Bence bu şekilde bir lakaba haiz olmak güzel bir duygu. Antrenörlerimiz de beni bu şekilde çağırmaya başladı. Taraftarlarımız da bu lakaba alışmaya başladılar. Bence bunda fena bir taraf yok ve bu benim hoşuma gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde Wizards tarafınca “Mountain Dew” (bir çeşit enerji veren gazoz) içtiğin için cezalandırıldın. Bunu niçin yaptılar ve bu yüzden hala mutsuz müsün?
Normal olarak bu cezayı aldığım için üzgünüm fakat bunu da benim iyiliğim için yaptıklarını biliyorum. Bana ceza vermelerinin en büyük sebebi bunu içtiğim için, içmem ihtiyaç duyulan sodayı içmemiş olmam. Normal olarak, bir sporcu için bu şekilde bir gazozu içmenin iyi bir şey olmadığını biliyorum.

Maç başına 40 dakikanın üstünde süre alıyorsun. Bu uzun süreler vücudunda bir tesir bırakıyor mu?
Normalde normal olarak oldukça uzun süreler almak üzerinizde bir tesir bırakıyor. Fakat bende şu an için bırakmıyor. Bu sebeple, ben sürem öncesinde gerek fizyolojik, gerekse de mental olarak bu mücadeleye kendimi hazırlamıştım.

Sen ve Antawn Jamison oldukça iyi oynuyorsunuz ve Wizards da kazanıyor. Sadece bazı yorumcular, Gilbert Arenas’ın takıma dönmesiyle, takımın kimyasının bozulacağını öngörüyorlar. Bu mevzuda neler söyleyebilirsin?
Ben böyle bir durum olacağını düşünmüyorum. Bu sebeple Arenas hakkaten oldukça iyi ve yetenekli bir oyuncu. Bu şekilde bir oyuncuya her takımın ihtiyacı vardır. Geri döndüğünde, normal olarak devamlı yapmış olduğu şeklinde kendine takımda yer bulacaktır. Arenas şeklinde oyuncuları, ABD’da hangi sahaya çıkarırsanız çıkarın ne olursa olsun kendilerine yer bulurlar.

Sence Wizards bu sürem play-off’larda nereye kadar gidebilir? Bu mevzuda ne kadar sıhhatli?
Özetlemek gerekirse bu soruya şu şekilde cevap verebilirim; benim hedefim şampiyonluk. Ana hedefimiz bu. Şampiyonluğu kazanmak istiyoruz.

Celtics’i yenik ederken takıma büyük katkı sağladın. Celtics karşısındaki başarının sırrı neydi?
Celtics karşısında agresif bir oyun ortaya koydum. Sert bir oyun ortaya koydum. Korkusuzca savaşım ettim. Bunun yanında, maçtaki atmosferde sanki bir play-off atmosferi gibiydi. Biz, aslına bakarsanız oraya iyi oynamaya ve yengi almaya gitmiştik.

Bir oldukça oyuncu sürem öncesinde egzotik mekanlarda tatiller yaparak yeni sezonu bekliyor. Sen ise Wisconsin Racine’de kaldın. Niçin bunu seçtin?
Racine’yi seviyorum. Büyüdüğüm yer orası. Oldukca fazla göz önünde olarak dikkat çekmeyi seven bir insan değilim. Düzgüsel bir hayatım var ve bunu da Racine’de sürdürebiliyorum. Eskiden neler yapıyorsam sürem öncesinde de onları yaptım. Yalnız olabildiğince naturel olmak istedim o denli.

Her insanın bilmiş olduğu şeklinde O’Bama ve Hilary içinde büyük bir seçim rakabeti devam ediyor. Senin tercihin hangisi yönünde olacak?
Hemen hemen kime oy vereceğime karar vermedim. İkisini de seviyorum. Kararımı vermeden ilkin bir ebeveyn olarak bilhassa eğitim alanındaki projelerini incelemek isterim. Bunun haricinde verdikleri sözleri de gözden geçireceğim ve kararımı verdikten sonrasında da oyunu kullanacağım.

Gençliğinde futbol oynadığını biliyoruz. Sence bu sürem Super Bowl’u kim kazanır; Patriots mu Giants mı?
Ben tercihimi Patriots’dan yana kullanıyorum.

Geçtiğimiz sürem saç bandı takıyordun. Bundan niçin vazgeçtin?
Her insanın suratımı daha oldukça görmesini istediğim için diyebilirim. Saç bandı, futbol oyuncularının taktıkları kasklara benziyor. Öyleki anlamış olur oluyordu ki, kimi zaman insanoğlu saç bandı takmadığımda beni tanıyamıyorlardı. Yürürken, “bu o mu?” şeklinde cümleler duyuyordum.

Mühim bir rekora doğru gidiyorsun. Maçlarda arka arkaya 70 özgür atıştan da isabet sağladın. Bu alandaki üstün dereceli 97 özgür atışla Michael Williams’da. 1993-94 sezonunda bu rekoru kırmıştı. Bu mevzuda neler söyleyebilirsin?
Hakikaten zor bir üstün dereceli kırmış. Fakat ben de ritmimi buldum ve şu an bu rekora doğru ilerliyorum.

Racine’deki ufaklıklara binin üstünde bisiklet armağan ettin. Niçin bisiklet?
Bu düşünce, kuzenim Richard Butler’ın bisikletinin babaannemin bahçesinden çalındığında ortaya çıktı. Polise başvurmuştuk. Oldukca fazla bisiklet hırsızlığı yaşandığını ve evlatların bu mevzuda oldukça mutsuz olduklarını söylemişlerdi. Ben de böyle bir durum yapmanın oldukça iyi bir düşünce olacağını düşündüm. Bunu yaptığımda çocuklar oldukça sevindi. Halktan da oldukça pozitif tepkiler aldım. Değişik şeyler de yapmak isterim.

Oden: Yıldızlardan Oldukca Şey Öğreniyorum

Geçirdiği sakatlıkla basketbol severleri üzen Portland Trail Blazers’ın genç kabiliyeti Greg Oden, yıldız oyuncuları izleyerek onlardan oldukça şey öğrendiğini söylemiş oldu.
Portland Trail Blazers’ın 2007 senesinde 1. bayağı draft etmiş olduğu Greg Oden, geçtiğimiz Eylül ayında ameliyat masasına yatarak forma giyme şansı bulamadan sezonu kapatmıştı. Çaylak oyuncu kendisi ile ilgili dört gözle beklenen soruları yanıtlarken, iyileşme sürecinde neler yaptığını söyledi.
Şu anda kendini iyi mi hissediyorsun, sıhhat durumun iyi mi?
Greg Oden:
 Sıhhat durumum mükemmel. Artık sahada daha çok çalışmaya başladım, kendimi iyi hissediyorum. Motivasyonum üst düzeyde; sadece forma giyemediğim için hala hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim. Maçlarda yer alamamanın haricinde her şey istediğim şeklinde gidiyor, hatta muhteşem diyebilirim.

Bir yerde, evinin fitnes salonuna yalnızca bir adım uzaklıkta bulunduğunu okumuştum. Vücudunun bilhassa üst kısmını oldukça geliştirdin hakkaten. Geçirdiğin talihsiz sakatlık vücudunu güçlendirmen için bir fırsat oldu. Daha da güçlenmen önümüzdeki sürem sana oldukça destek olacak.
Greg Oden:
 Zamanımın çoğunu ağırlık salonunda geçirdim, zira bunun haricinde yapabileceğim oldukça fazla bir şey yoktu. Ağırlık salonunda çalışmaktan hoşlanıyorum. Bildiğiniz şeklinde normalde otuz dakika ağırlık çalıştıktan sonrasında otuz dakika antrenman yapılır, benim de rehabilitasyon tedavim ortalama 20 ya da 25 dakika sürüyor. Rehabilitasyon bittikten sonrasında koşu yada ağırlık çalışabilirim; fakat şu anda koşu için tam hazır değilim. Yağlarımdan kurtulmak ve birazcık kilo vermek için bisiklet üstünde daha çok çalışmaya başladım, daha azca kiloyla sahaya çıktığım süre dizimde baskı hissetmeyeceğim.

Basketbol severler 9 kilo aldığını öğrendiklerinde kariyerin için birazcık endişelendiler. Aslına bakarsak aldığın kiloların bir çok kas; fakat sen uzun bir oyuncusun ve oldukça iyi koşamıyorsun. Rehabilitasyon tedavisi sürecinde kilo alamak naturel bir şey mi?
Greg Oden:
 Normal olarak, fakat şu anda oldukça şişman yada aşırı iri biri değilim. Aslına bakarsak fizik olarak iyi görünüyorum. Fiziğimin NBA temposunu kaldırabilecek durumda bulunduğunu düşünüyorum.

Ohio State’teki ekip arkadaşların Mike Conley ve Daequan Cook, NBA’de çaylak sezonlarını geçiriyorlar, onlarla görüşmeye devam ediyor musun?
Greg Oden:
 Evet, Mike Conley ve Daequan Cook’la konuşuyorum. Birkaç hafta ilkin Miami’de birlikteydik ve Daequans’ın evinde kalıyordum. Mike ile daha evvel de olduğu şeklinde devamlı konuşuyoruz. Bir-iki haftalık deplasman serisinde bulunmak ve eski ekip arkadaşlarımın sahaya çıktığını görmek benim için oldukça zor oldu.

Alıştırmacı Nate McMilan deplasman serilerinde Shaquille O’Neal, Dwight Howard ve Kevin Garnett şeklinde yıldız adların oyunu iyi mi domine ettiklerini gözlemlemeni istiyor, bunun sana faydası oldu mu?
Greg Oden:
 Oyunu domine eden basketbolcuların sahada neler yaptıklarını görmek benim için yararlı oldu heralde. Onlara bakarak sahada bireysel olarak neler yapabileceğimi görüyorum. Yıldız oyunculardan bir şeyler öğrenmek devamlı oldukça güzel. Bu öğrendiklerimin bana ve oyunuma oldukça büyük yardımı olacak.

Saçınla ilgili bir sual sormak isterim. Saçlarını birazcık uzatmışsın, minik bir afro yapmayı düşünüyor musun?
Greg Oden:
 (Gülerek) Ufak bir afrom var aslına bakarsanız. Bu mevzu da benim fazla ehemmiyet vermediğim şeylerden biri. Sakalımı uzattığımda insanoğlu ne olursa olsun bir şeyler söylüyor; fakat ben saçımı ve sakalımı uzatmaktan hoşlanıyorum. Bunların önemi yok aslen, söz mevzusu olan şeyler yalnızca sakal ve saç. 

20 yaşına girdin, artık bir çocuk değilsin ve insanoğlu da sana bir çocuktan daha büyük göründüğün şeklinde latife yapamayacak. Doğum gününde herhangi bir kutlama yaptın mı?
Greg Oden:
 Öyleki oldukça büyük bir kutlama yapmadık. Parti de olmadı. Doğum günümde New Orleans’taydım. Spalding’in organize etmiş olduğu bir programla Boys&Girls kulübüne gittim ve orada bazı minik çocuklarla tanışma fırsatı yakaladım. Çocuklar bir doğum günü pastasıyla bana sürpriz hazırlamış, bu yüzden doğum günümü çocuklarla geçirmek eğlenceliydi.

Basketbola tam anlamıyla ne süre dönmeyi düşünüyorsun, bu sürem forma giymeyi planlamadığını ve acil etmek istemediğini biliyorum; sadece ne süre Greg Oden’ı izleyebileceğiz?
Greg Oden:
 Kim bilir Eylül ayına kadar ağır basketbol antrenmanlarına katılmayacağım. Bu yaz hazırlık kampına kadar koşu ve fizik-kondisyon emek harcamaları yapabileceğimi düşünüyorum.

Webber:”Bu Takıma İnanıyorum”
NBA’in yaşlı kurtlarından Chris Webber, yuvası Warriors’a döndükten sonrasında , Matt Steinmetz’in sorularını yanıtladı.
Steinmetz:Herşey iyi mi gerçekleşti ?

Webber:Sezonun başlangıcında, ailemle olmak adına bir ara vereceğimi biliyordum.Nereye gitmek istediğime karar verene dek beklemek istedim.Sezonun başlarında da, Warriors’tan bir telefon aldım sadece bunu fazla ciddiye almamıştım.Bir ay yada buna yakın bir süre ilkin, beni ikna ettiler ve gene beni ne denli istediklerini bilmemi sağladılar kısaca bunun güzel bir beraberlik ve iyi bir tercih olacağı yönünde.Sonunda da Nellie ve Mully ısrarlarıyla beraber beni ikna etmeyi başardılar.

Steinmetz: Don Nelson’a sana yeniden koçluk yapmayı düşünüp düşünemeyeceği sorulduğunda “Evet” yanıtı vermişti.Sana da onun için yeniden oynayıp oynamayacağına dair bir sual vardığında evet yanıtını verdiğini sanıyorum.Niçin peki?

Webber: Bu sebeple onun iyi bir koç olup olmadığına dair hiçbir süre sual işareti olmadı.Don’ın bir koç olarak kabiliyetleri apaçık.Bizzat bana sorarsanız da, ikimiz de daha ileri yaştayız ve daha olgunuz.Kısaca bir mesele olmayacak.O koçluğun gerektirdiği prensipleri oldukça iyi bilen birisi.Çaylak yılımda da bu takımdayken , sayı bazında lig lideriydik ve şuanda aynı şeyleri yapıyorlar.Nellie iyi bir koç.

Steinmetz: Elinde birçok opsiyon var şeklinde görünüyordu , niçin Warriors’ı seçtin ?

Webber: Oldukca yerinde bir seçim olacağını düşündüm.Bu takıma inanıyorum.Taraftarlarını ve bu sahayı seviyorum , aslına bakarsanız bu durumla da tanışığım.Ek olarak Nellie ve Mully , bana ve yeteneklerime hala inandıklarını vurguladılar.

Steinmetz: 
Bu takıma ne kazandırabilirsin ?

Webber:Kesinlikle , herkesi daha iyi yapma mevzusunda yardımımın dokunabileceğini düşünüyorum.Bu mevzuda daima kendimle övünç duydum.Ben bu tarz şeyleri yapabilecek birisiyim.Ben bir veteranım ve bu da takıma liderlik mevzusunda destek olmamı elde edecektir; topu dağıtmak ,sayı üretmek ve ribaund çekmek şeklinde.Bu takımın başarısını sağlamaya yardım etmek adına gereksinim duyulan her neyse kariyerim süresince yaptıklarımı yapacağım.

Steinmetz: Kamunun genel görüşü , profesyonellik açısından bolluk getireceğin sadece aleyhinde bir fikir olarak bakarsak da, tereddüt ekip kimyası mevzusunda ve bunu iyi mi etkileyebileceğini düşünüyorsun ? Ne şeklinde bir yanıt verebilirsin?

Webber:Bence kariyerim bu durumu açıklıyor ve ne tür bir oyuncu olduğumu gösteriyor.Asla benimle oynamaktan zevk almayan bir ekip dostum olmadı.Daima bu yönde şüpheler olacaktır sadece ekip kimyası kesinlikle bir mesele olmayacak.

Steinmetz: Bir öteki mevzu da, Warriors’ın koşan sistemine uyup uyamayacağına dair. Sence uyabilir misin ?

Webber: Bu düzgüsel bir münakaşa mevzusu şuanda.Daha yaşlıyım, dizimle sorunlarım var.Doğal olarak uyabileceğimi zaman içinde kanıtlamak zorunda olacağım.Gene de daima formunda olabilirsin.Birkaç maçın peşinden , bunu gösterebileceğiz.

Steinmetz: Warriors’a yarısahada iyi mi destek olabilirsin?

Webber: Tempoyu indirmeye , post oynamaya, oyunculara boş şut imkanı sağlama için bir unsur olma mevzusunda ve herşey için extra zorlukta çalışılmamasına yardımım dokunabilir.

MEHMET OKURRRRR

Türk basketbolcuları için NBA uzak bir hedef, NBA’de şampiyonluk ise bir tek bir rüyaydı. Fakat Mehmet Okur, 2002’de gittiği NBA’de ikinci sezonunda Detroit Pistons’ta şampiyonluk yüzüğünü taktı. Üç sezondur formasını giydirilmiş olduğu Utah Jazz’ın web sitesinde “Hangi oyuncumuz bu sürem takımın başarısında en büyük mesuliyet sahibi?” anketinde Memo % 62 ile açık ara önde. İkinci Carlos Boozer’ın oranı % 23. Kısa sürede NBA şeklinde zor bir dünyaya kendini kabul ettiren Memo, SABAH Spor’un 2006’daki son “Dev röportajının konuğu” oldu.

* Bu sürem NBA’de bir yüzük daha gelir mi? 
Batı Yakası bu sürem oldukça kuvvetli. Bizimle beraber Phoenix, San Antonio, Dallas, sakatları iyileşirse Houston ve Lakers,Denver kuvvetli takımlar. Doğu’da da Detroit, Miami, Chicago ve Cleveland var. NBA’de kuvvetli kadro şampiyonluğu güvence etmez. Oldukca etken var. NBA’in yoğun programında kolay sakatlıklar bile etkili oluyor. Hastalıklar, formsuzluklar, bir-iki tehlikeli sonuç yargıcı sonucu, hepsi şampiyonluğa giden yolda etkili olabiliyor. Mesela, biz iki sezondur sakatlıklardan dolayı neler yaşadık, hepimiz oldukça iyi biliyor. Bu sürem küçücük sakatlıklar hariç genel anlamda büyük bir sorun çekmedikve durumumuz ortada. Hedefimiz sürem sonuna kadar bu şekilde devam etmek.

* NBA’de de dış şut ağırlıklı oynuyorsun. Pota altında mücadeleden uzak duruyorsun. Şut özelliği bir avantaj getiriyor fakat pota altı oyunu yapmamandan dolayı kendinde bir eksiklik görüyor musun?
En mühim görevlerimden birisi öteki ekip arkadaşlarıma boş alan yaratmak, savunmayı yaymak ve rakibin etkili ribaundcularından birini pota altından uzaklaştırmak. Bu da benim potadan uzak oynamamı gerektiriyor. Fakat son biriki yazdır pota altı oyunum üstünde oldukça çalışıyorum.

* Oldukca kısa aralıklarla maç yapmak, devamlı bir şehirden diğerine gitmek. Bu tempoya iyi mi ayak uyduruyorsun? 
NBA’in temposu müthiş ve hakkaten oldukça zor. Beş gecede dört ayrı şehirde dört maç. Kimi zaman yedi gece de beş maç. Maç bitiyor, havalimanına gidiyorsun, 3-4 saat uçuyorsun, otele girdiğinde sabaha karşı üç olmuş ve o gece maç oynuyorsun. Uyum sağlamak kolay değil. Disiplinli bir programım var; uykuma, beslenmeme oldukça dikkat ederim. Bu sıkı denetim ile uyum sağlamayı başardım.

* NBA’dekilerin Türkiye’ye bakışı iyi mi?
Avrupa’da daha ilkin oynamış olanlar hariç, NBA yıldızları Türkiye’yi pek tanımıyor. Shaq ile aram oldukça iyi. Karşılaştığımız her maç öncesi söyleşi ederiz. Bana hep öğütler verir. “Aile oldukça mühim, ailene iyi bak” der. Daima ailemin iyi mi bulunduğunu sorar. Detroit’ten Chauncey (Billups) ve Corliss (Williamson) ile aram iyidir. Dream Team Türkiye’ye ulaştıktan sonra o takımdakiler ülkemizin ne kadar güzel, insanlarımızın ne kadar iyi bulunduğunu gördüler. O takımdakilerin Türkiye’ye bakış açısının değiştiğini görüyorum.

* NBA’deki idolün kim? Bigün kimin şeklinde anılmak istersin?
Toni Kukoç
‘u oldukça beğenirdim. Şu an NBA’de oynayan yıldızlar içinde saygı duyduğum çokoyuncu var fakat bir idolüm yok. Bu ligde tutunmak zor, sivrilmek daha zor, yıldız olmak ise oldukça, oldukça zor. Utah Jazz zamanı yıldız oyuncularla dolu. Uzun seneler Jazz forması giyip, başarılarda katkım olur ve formam bu salonda tavana asılırsa benim için büyük bir onur olur.

* 2007 için bir dileğin var mı ? 
Her insanın hem yeni yılını hem de Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Ülkemize yeni senenin sulh, sıhhat, rahatlık, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ediyorum. Dünyanın da artık rahatlık ve barışa ihtiyacı var.

Kızımızın adına karar vermedik 

* Oldukca kısa bir süre sonrasında baba olacaksın. Heyecanlı mısın? Bebeğinizin adı ne olacak ? 
Oldukca mutluyum ve heyecanlıyım. Bir kız bekliyoruz. İsim mevzusunda hemen hemen kati bir karar vermedik. Eşim Yeliz ile bebeğin sağlığı ve mutluluğu benim için her şeyden mühim.

* Ekip arkadaşlarınla parke haricinde da görüşüyor musunuz?
Andrei Krilenko
 ile oldukça iyi anlaşıyoruz. Aslına bakarsanız komşuyuz. Andrei şeklinde, Deron Williams ile de mümkün olmasıyla birlikte ailece görüşüyoruz. Takımda arkadaşlık havası oldukça iyi. Vaktimiz olduğunca hepimiz eşleri dahil bir araya gelmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Yeliz ve ben tüm ekip arkadaşlarımızı ve eşlerini bir lokantada ağırladık. Oldukca güzel bir geceydi.

Şampiyon Fener 

* Türkiye’den neleri takip ediyorsun? 
Evimizde uydu sistemi var. Fenerbahçe maçlarını mümkün olmasıyla birlikte takip ediyorum. Pazar gecesi uygunsa futbol maçlarını ve futbol programlarını izlemeye çalışıyorum. Rıdvan Dilmen ve Ahmet Çakar’ın programları ileAvrupa Yakası ve Acı Yaşam‘ı kaçırmamaya çalışıyorum.

* Koyu bir Fenerbahçe taraftarısın. Sence 100. senesinde ekip şampiyon olabilecek mi? 
Ligde garip şeyler eğer olmazsa Fenerbahçe şampiyonluğu kaptırmaz. Avrupa maçlarımızda da genel anlamda iyi bir görüntü çizdik. Tecrübe eksikliğinden iki oldukça mühim deplasman müsabakasını kazanacak kadar iyi oynamışken son anda kaybettik. Ekibi son haftalarda beğenmeye başladım. Ümit ederim ikinci yarı daha iyi olurlar.

* Ailen haricinde neleri özlüyorsun?
Köşebaşı
‘nı oldukça özlüyorum. Kebabı oldukça seviyorum, fakat orasını bilhassa oldukça seviyorum. Boğazda balık yemeyi oldukça özlüyorum. Dostlarımla bir araya gelip bir şeyler yapmayı da. Fakat İstanbul’un trafiğini, gürültüsünü ve karmaşasını asla özlemiyorum.

Yao’yu oylamada geçmem oldukça zor 

NBA’de şampiyonluk yaşayan ilk Türk olan Mehmet Okur, bu sürem All-Yıldız’da oynayan ilk Türk unvanını elde etmek de istiyor. Memo, oylamada ikinci sonuçlarda Batı Yakası pivot sıralamasında dördüncü sırada. 1.5 milyon oya yaklaşan Çinli Yao Ming‘i, 485 bin oyla Stoudemire (Phoenix) ve 218 bin oy ile Dampier (Dallas) izliyor. 153 bin oyu bulunan Memo “Şubat’taki maçta seni izleyebilecek miyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu sürem da geçen sürem olduğu şeklinde All-Yıldız’ın ciddi adayları içinde ismimin geçmesi onur verici. Batı’da oldukça iyi oyuncular var. Yao Ming ile aynı pozisyonda ve aynı konferansta yer aldığım için oylarla seçilme şansım pek yok. All-Yıldız yedekleri açıklanırken Jazz’ın NBA’in en iyi takımlarından birisi olması benim şansımı da yükseltir.”

Dünya oldukça küçükmüş!

Mehmet Okur’un 1997-98 sezonunda Oyak Renault’daki ekip arkadaşları Sulh Akyurt ve Hakan Ergin artıkAtlanta‘da yaşıyorlar. Atlanta-Utah maçı öncesi üç eski ekip arkadaşı Akyurt’un evinde biraraya gelip yiyecek yediler ve eski günleri andılar.

Bu söyleşi iyi mi yapılmış oldu? 

48 saatte bir, kimi zaman her gün maça çıkan, üstelik ABD şeklinde büyük bir ülkede o şehirden bu şehire gitmek zorunda kalan biriyle röportaj yapmanın zorluğu malum. Memo ile görüşebilmenin en süratli ve en kolay yolu için teknolojiyi kullandık. Kendisine e-mail ile ulaştık. Tüm sorularımıza içtenlikle yanıt verdi. Görsel desteği Mehmet Okur’un hususi fotoğrafçısı Brent Asay’dan aldık. Ortaya zevkle okuyacağınız bu röportaj çıktı.

Williams: En zoru Spurs
NBA’de Utah Jazz forması giyen temsilcimiz Mehmet Okur’un ekip arkadaşı Deron Williams, skorer oyunuyla ve yapmış olduğu asistlerle takımının başarısında mühim rol oynuyor. Genç yıldız, bireysel performansı ve Utah Jazz hakkında kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Sakatlık sebebiyle All-Yıldız ekibinden çıkarıldığından bu yana omzundaki problemle mi oynamaya devam ediyorsun?
Deron Williams: Yalnız kazanmaya ve takımımı play-off’a taşımaya çalışıyorum. Batı Konferansı şu anda oldukça sıkıntılı. Play-off’a kalabilmek için oyunumu bir üst seviyeye taşımaya çalışacağım. Bu tarz şeyleri gerçekleştirmek için çabalıyorum.
Bir NBA oyuncusu olarak şimdiden uzun bir yol katettin; fakat çaylak sezonunda oyuna sonradan girdiğin ve averaj 28 dakika süre aldığın için asla sinirlendiğin oldu mu, ya da bu senin için bir deneyim mi oldu?
DW:
 Aslına bakarsak her ikisi de. Keşke daha çok oynayabilseydim; fakat birçok çaylak oyuncu 28 dakika bile süre alamıyor. Bu yüzden sahaya çıkıp oynama ve öğrenme fırsatı yakaladığım için minnettar olduğumu söylemeliyim.
Utah Jazz için play-off’ta en sıkıntılı eşleşme hangisi olabilir?
DW:
 Şu an için San Antonio Spurs diyorum. Son beş yılda üç şampiyonluk kazandılar. Mükemmel bir takımları ve antrenörleri var. Şampiyonluğa yakınlar.
Los Angeles Lakers İspanyol oyuncu Pau Gasol’ü, Phoenix Suns da Shaq’ı ekibine ekledi. Utah Jazz ise, Kyle Korver’ı aldı. Takımının doğru sonucu verdiğini düşünüyor musun?
DW:
 Bence evet. Takas yapılmadan ilkin en iyi basketbolu biz oynuyorduk ve Korver takıma katıldığından bu yana da en iyi basketbolumuzu sergiliyoruz. İhtiyaç duyduğumuz mükemmel bir oyuncu. Birçok skorerimiz var. Yalnız kenardan gelen oyunculardan birazcık daha çok destek almamız gerekiyor.
Geçtiğimiz yıl Carlos Boozer, “Oldukca evvel dinlence planı yaptıysanız şampiyonluk vizyonunuz yoktur” demişti. Takımınızın şu anda şampiyonluk vizyonu var mı?
DW:
 Bulunduğunu düşünüyorum. Bekleyip görmek zorundayız. Bu mevzu hakkında konuşabilmek için önümüzde uzun bir yol var. İlk ilkin play-off’a kalabilmek için savaşım etmek zorundayız. Söylediğim şeklinde, Batı Konferansı şu anda oldukça karışık ve takımlar birbirlerine oldukça yakın. Bu aşamada yapacağınız herhangi bir hatanın üstesinden gelemezsiniz. Bir hata sezonunuza mal olabilir.
Utah Jazz’ın uzun bir süredir ekip arkadaşın olan Dee Brown ile sözleşme yenilememsi seni hayal kırıklığına uğrattı mı?
DW:
 Birazcık. Brown’u tekrardan kadroda görmek kesinlikle oldukça hoşuma giderdi. O, hem sahada içinde hem de saha haricinde dostum. Bu bir iş, bu yüzden bu şekilde şeylere takılıp kalamazsınız. NBA’de devamlı oyuncuların gelip gittiğini görüyorsunuz.
Illinois’deki ekip arkadaşlarından görüştüklerin var mı?
DW: 
Kolej takımımdaki birçok arkadaşımla konuşuyorum. James Augustine’le görüşmeye devam ediyorum ve Luther Head ile de oldukça sık konuşuyorum. Biliyorsunuz ki, onlar en yakın arkadaşlarımdan bazıları. En iyi zamanlarımın bir bölümünü kolejde geçirdim.
Bu yıl MVP adayları içinde kimlerin yer aldığını söyleyebilirsin, sen de bu adaylar içinde mısın?
DW: 
Hayır, MVP yarışı Kobe ve LeBron içinde.
Geçtiğimiz dönemde bir markanın reklam yıldızıydın, buna benzer bir proje düşünüyor musun?
DW:
 Şu anda bu şekilde bir proje yok. Neler olacağını göreceğiz. Yalnız, reklam oyunculuğuna iyi bir başlangıç yaptım.
Utah Jazz’da oynarken göz önünde olmak zor mu?
DW:
 Birazcık. New York’ta ya da Los Angeles’ta olmaktan kesinlikle oldukça değişik; fakat Utah’da da fırsatlar var.
Kendi adına bir ayakkabın olacak mı?
DW:
 Bunu süre gösterecek. Şu an için bir ihtimal hayır; fakat neler olacağını göreceğiz.
Uzun süre Utah’ta kalacağını düşünüyor musun?
DW:
 Evet.
Kontratın sona erdiğinde Utah Jazz’la maksimum sözleşme imzalamayı mı umuyorsun?
DW: 
Bilmiyorum. Yaz geldiği süre bu mevzuda endişelenmek zorundayım.
Malone/Stockton ikilisi mi Boozer/Williams ikilisi mi daha iyi?
DW:
 Şu an Stockton/Malone ikilisi daha iyi.
Utah Jazz’ın Stockton’dan sonraki sürecinin mükemmel oyun kurucusu olmak üstünde baskı oluşturuyor mu?
DW: 
Hayır.
Stockton’dan tavsiyeler aldın mı?
DW:
 Hayır.
Kolejdeyken Jason Kidd favori oyuncun olduğundan 5 numaralı formayı giydiğini söylemiştin. Geçtiğimiz yaz onunla beraber oynamak nasıldı, hala favori oyuncun mu?
DW: 
Evet, hala favori oyuncum Jason Kidd. Basketbolun gelmiş geçmiş en iyi oyun kurucularından bir şeyler öğrenebilme şansı yakalamak eğlenceliydi. Onları saha içinde ve haricinde görebilme fırsatına haiz olmak harikaydı. Genç bir oyuncu olarak kenarda oturup onu izledim.
Lise yıllarında spor salonu kapanana kadar şut attığın yazıldı. Hala spor salonuna gitmeye devam ediyor musun ya da antrenmanlara daha çok mı odaklanıyorsun?
DW: Maçlarda oldukça fazla süre aldığım için spor salonuna gidemiyorum. Bizim işimizde kilit nokta dinlenmek. Sürem bittiğinde kesinlikle oldukça sık spor salonuna gidiyorum. Daha oldukça oyunum üstünde çalışıyorum.

Kolej Ligi’nde oynadığın Illinois-Arizona maçı forma giydiğin en heyecanlı karşı karşıya gelme mıydı?

DW: Keyifli bir maçtı. Karşılaşmanın büyük bir bölümünü keyif alarak oynadım; sadece kısa bir süre dilimi içinde geri gelmek bizim için oldukça çılgıncaydı. Maçı izleyen her insanın son üç dakika içinde 15 sayı geri düştüğümüzde maçı kaybettiğimizi düşündüğünden oldukça inanırım. Sadece, biz inandık ve bu farktan geri gelebilmek için savaşmaya devam ettik. Bu yüzden oynadığım en iyi maç diyebilirim.

En oldukça hangi galibiyeti alırken zorlandın: Kolej Ligi finalinde North Carolina’yı yenerken mi yoksa 2007 Batı Konferansı finalinde San Antonio Spurs’ü yenerken mi?
DW: 
San Antonio Spurs olmak zorunda. Kolej Ligi mükemmel; fakat NBA en üst düzey. NBA finalinden yalnızca 4 maç uzaktaydık.

New York’da Efsaneleşmiş Olmak İstiyorum

New York Knicks’in genç forveti David Lee ile ekip içinde yaşanmış olan son değişimleri, Phoenix Suns’ın eski coach’u Mike D’Antoni‘nin göreve gelmesini ve geçmişte organizasyon içinde yaşanmış olan sorunları konuştuk..

NY Knicks’ten yeni sezonla ilgili beklentilerin nedir. Organizasyonda mühim değişimler yaşandı. Basketbol Operasyonları Sorumlusu Görevine Donnie Walsh getirilirken, coach olarak da Mike D’Antoni takımın başlangıcında yer alacak. Bu değişim hakkında yorumun nedir ?
Açıkçası Donnie Walsh’ın ve Mike D’Antoni’nin göreve başlaması hem benim hem de öteki ekip dostlarım için oldukça mühim değişimler. Bu sebeple bu biçim şeyler her ekip oyuncusunu etkisinde bırakır. Donnie Walsh’ın basketbol bilgisi ve kariyeri hakkında pek birşey söylememize gerek yok. Mike D’Antoni de hakkaten ligin en mühim coach’larından biri. Ben bu yıl ekip olarak daha başarı göstermiş bir sürem geçireceğimizi düşünüyorum.

Mike D’Antoni’nin Phoenix Suns’a iyi mi bir sistemde basketbol oynattığını biliyorsun. Ligin en tempolu ve en keyif veren oyununu Phoenix Suns oynuyordu. Şimdi D’Antoni sizin coach’unuz oldu ve artık bu sistemi siz oynayacaksınız. Sen bu oyuna kendini uyumlu hissediyormusun ?
Açıkçası ben süratli basketbol oynamayı oldukça seviyorum. Hem fizik hem de atletik özelliklerim sebebiyle de bu sistemin bana oldukça uygun bulunduğunu düşünüyorum. Phoenix’de Shawn Marion olsun, Boris Diaw olsun power forvet pozisyonunda dakika aldılar. Ben onlardan size olarak daha iyi durumda olduğuma inanıyorum. Normal olarak onların atletik özellikleri daha çok. Sadece ben NCAA’de Florida forması giyindiğim dönemde de aynı basketbolu oynadım. Bu yüzden bir mesele yaşayacağımı kesinlikle düşünmüyorum. D’Antoni’nin sistemini izlerken heyecanlanan biri olarak, bunun bir parçası olacağım için mutluyum.

Son iki sezonda bireysel anlamda iyi rakamlar yakaladın. Coach Isiah Thomas sana mühim dakikalar verdi. Mike D’Antoni ile beraber artık bir adım daha ileri atabilirmisin ?

Normal olarak ki bunun olabileceğini düşünüyorum. Sadece bunun bir tek oyuncunun elinde bulunduğunu söylemek hakkaten zor. Bu sebeple sizin yeteneklerinizi gösterebilmeniz için sahada kalmanız gerekiyor. Eğer ben dakika alabilirsem, bunu en iyi şekilde değerlendireceğime inanırım. Bu sebeple ben kendime güveniyorum. Yeteneklerime inanıyorum. Ve bu ekip için mühim bir oyuncu olduğumu düşünüyorum. Ben NBA’da oynadığım her yıl yükselen bir grafik çizdim. Daima rakamlarımı yukarı çekmeye başardım. Bun grafiğimi yeni sezonda da sürdürmek isterim.

Önümüzdeki yaz döneminde senin kontratın sona erecek. Senin ilk seçeneğin New York’mu olacak yoksa önüne gelecek olan öteki teklifleri değerlendirmek istiyormusun ?
Açıkçası benim ilk gayem burada kalmak ve bu takımın bir parçası olmak olacak. Bu sebeple ben New York şehrini ve bu insanların bana olan ilgisini oldukça seviyorum. Ek olarak Madison Square Garden da hakkaten esrarengiz bir ortam. Ben kariyerimi burada devam ettirmek ve bu takımın efsaneleşmiş oyuncularından biri olarak anılmak isterim.

Isiah Thomas bu organizasyonda Başkanlık ve son olarak da coach’luk yapmış oldu. Sadece kendisinden beklenen başarıyı bir tülü yakalayamadı. Devamlı olarak eleştiri oklarına hedef oldu. Sence organizasyon içinde yanlış giden şeyler nelerdi ?
Sonuçta biz bir aileyiz. İçeride hem iyi hem de olumlsuz şeyler yaşanabiliyor. Sadece bizim saha haricinde yaşadıklarımız oldukça fazla gün ışığına çıktı. Bu da bizi ister istemez oldukça negatif etkiledi. Umuyorum ki gelecek yıl bu biçim vakalar yaşamayacağız ve konsantrasyonumuzu daha oldukça oyunumuza vereceğiz. Açıkçası bizim tek düşüncemiz maç kazanmak olmalı. Bu sebeple maçları yitirmek ve bilhassa de New York şehrinde kaybeden bir ekip olmak hakkaten oldukça zor ve çekilmez bir durum.

Basketbol Operasyonları Sorumlusu Donnie Walsh, 2010 yılında LeBron James yada Dwyane Wade’iNew York şehrine getirmeyi planlıyor. Bu yapılanma ve kabul edilen yıldız oyuncular hakkında neler söylemek istersin ?
Hem LeBron James’in hem de Dwyane Wade’in mühim kontratları bulunuyor. 2010 senesinde neler olacağını şimdiden konuşmak normal olarak zor. Sadece bu oyuncularla beraber oynamayı hepimiz ister. Donnie Walsh, organizasyon olarak mühim başarıları hedefliyor. Bu yüzden de bu tip oyunculara kent olarak ihtiyacımız bulunuyor. Eğer LeBron yada Wade bu takımın bir parçası olursa hakkaten oldukça mutlu olurum.

Eralp DEMİRKUL (Derleyen)- 26 Haziran’da New York Madison Square Garden’da gerçekleşecek NBA Draft’tinde ilk iki bayağı seçilmesine kati gözü ile bakılan ve daha NBA’ye girmeden bir oldukça kişinin dikkatini çeken Michael Beasley , Chicago’nun resmi sitesinin düzenlemiş olduğu bir röportajda dört gözle beklenen soruları yanıtladı.

 Antremanlar iyi mi geçiyor ?

Oldukça iyi geçti. Sokabileceğimi umduğum kadar şut sokamadım fakat gene de iyiydi. Eğlendim ve bana drillerin bu denli zor olabileceğinden kimse bahsetmemi şti.*Sadece kesinlikle keyif aldım. Beklediğin bir şey olunca, bunun şartları altında pek bir karanlıkta kalıyorsun. Bu yüzden de yalnızca buraya gelip, iyi oynamayı umut etmelisin.

– Miami yada bir başka NBA takımının idmanlarına çıkma yönünde herhangi bir planın var mı? 

Aslına bakarsak bu gece Miami’ye gitmek için ayrılıyorum, kısaca yarın sabah orada olacağı m. Beni ne süre idmana çı karacaklarından tam olarak güvenli değilim, fakat Çarşamba ve Perşembe orada olacağım.Kısaca şu anda yalnızca Bulls ve Heat var.

İdmanın esnasında buradaki şampiyonluk flamalarına uzunca bir süre baktın. Şu anda olduğun pozisyonda, burada olmak iyi mi bir*his ?

Bu hususi bir duygu. Hepimiz buranın tarihini biliyor–iki kez üç şampiyonluğun üst üste geldiği dönemler ve tarihin en iyi oyuncusu ve gene ilk 50’den bir başka oyuncu . Hepimiz bu ekibi biliyor ve şimdi burada olmak ve de bunu bizzat görmek yalnızca coşku katıyor.

– Draft’e katılma kararından bu yana, ne tür bir alıştırma takvimi kullandın ?

Günde üç kez çalışıyorum. Hafta içinde de her gün. Haftasonlarını ise daha oldukça kendi kararlarım üstüne değerlendiriyorum ve genel anlamda pazar günü dinleniyorum. Fakat Pazartesi’nden Cuma’ya bir kez ağı rlık çalışıyorum ve her gün iki kere sahada idman yapıyorum.

– Sahada herhangi bir yarış olmadan idman yapmak sana daha mı fazla savaşım ruhu katıyor ?

Karşında oynayacağın birinin olmasının keyifli bulunduğunu düşünüyorum ve diğeri drill yada buna benzer bir şey yapıyorsa kendi kendine adımlarını daha yavaş atabilirsin. Fakat kendi kendime çalışmaktan da hoşlanıyorum. Bu benim için güzel ve uzun solukta daha oldukça işe yarayacak diye düşünüyorum.
– Draft yaklaştıkça kendi karakterin hakkında daha oldukça sual yanıtlıyorsun.

Peki lise süresince ve bir yıl da Kansas State’te geçirdikten sonrasında neler öğrendin ?Kişisel anlamda ne kadar ileri gittiğini düşünüyorsun ? 

Yalnız kendim olmayı öğrendim . Hayatımda bazı hatalar yaptım ve muhteşem değilim .Yaşıyorum ve öğreniyorum. Fakat kendim olmaya devam edeceğim. Kişiliğimi değiştirmeyeceğim. Ne süre ciddi olunacağını ve ne süre eğlenileceğini biliyorum. Gülümseme görmeyi seviyorum; devamlı bir şeyleri o kadar da ciddiye almamalısınız. İnsanları eğlenirken görmekten hoşlanıyorum ve gülmeyi seviyorum. Bu da benim kişiliğim.

– Kansas State’te kolej yaşamına alışma durumunu tanıyabilir misin ?

Manhattan mükemmeldi. Buraya ilk geldiğimde şüphelerim vardı. Kent daha ilkin bulunduğum şehirlere oranla küçüktü ve uyum sağlamak birazcık süre aldı. Fakat kasabadaki ve kampüsteki hepimiz bana akrabalarım şeklinde davrandı. Bu da hoşuma gitti. Dürüst olmak gerekirse, adeta Manhattan’da kendime yeni bir ev buldum ve bu daima benim bir parçam olacak.

-Gerçek anlamda Manhattan’da bir yıldız haline geldin. Ünlü bir profilden birazcık uzak durmayı yeğleyen biri olarak bu durum zor muydu ?

Kimi zaman bir rock yıldızı şeklinde hissettiğim oldu, fakat gene de güzeldi. Çılgınca bir şeydi zira derse yada bir başka yere giderken tesadüfen bir insan gelip ismimi kullanıpbana seslenebiliyor. İlk başta, ‘sen de kimsin ?” düşüncesindeydim adeta. Fakat zaman içinde alıştım ve hakkaten keyfini çı kardım.

– Frank Martin bir oyuncu olarak gelişimine iyi mi destek oldu ve aranızdaki dostluk nasıldı ? 

Frank’i en iyi arkadaşlarımdan biri olarak görüyorum.Kısaca o bu biçim bir koç. Frank size hayatınızda destek olmak ister, bu yalnızca basketbolla sınırı olan değil. Bana bunu her gün beraberimde yanımda götürmeyi öğretti ve ek olarak beni kimse için değişmemem mevzusunda teşvik etti. Her gün yalnızca kendim olmamı ve sıkı çalışmam icap ettiğini bana söyledi.

– 1996’dan bu yana Wildcats’i ilk kez NCAA turnuvasına taşımak senin için ne beyan etti ?

Bu benim için oldukça şey ifade ediyor. Bilhassa şu anda sezona yeniden baktığımda. Zamanı bilmek, 25 senedir Kansas’ı evlerinde yenemediğimizi, 12 senedir bu turnuvaya giremediğimizi ve orada 24 y ıldır kazanamadığımızı bilmek, bu tüm sezonu hepimiz için fazlasıyla hususi bir hale getirdi. Turnuvada istediğimiz kadar ileri gidemedik, fakat her şey de dahil, bir oldukça şey başarmış olduk. Her insanın beklediğinin aksine daha iyi iş çıkardık.

Sen de ayrı bir yere haiz bir maç yada hususi bir an mevcut mu ?

Evimizde KU’yu yenik etmek. Bizim için müthiş bir galibiyetti ve daima hatırlayacağım bir şey. 20-0 ile gelmişlerdi ve galip gelmeyi bekliyorlardı fakat bizim kaybedeceğimiz hiçbir şey yoktu. Yüreğimizi koyup oynadık ve galibiyeti elde ettik.

Kevin Durant ile daha evvel dost olduğunuz biliniyor. Onunla aranız iyi mi ?

Kevin en iyi arkadaşlarımdan bir diğeri. Aynı AAU takımında beraber oynadık. PG Jaguars ve peşinden bir çeşit kavşak yaşadık. Fakat onunla fazlasıyla konuşuyorum, neredeyse her gün. Onunla aynı yerdeniz; bu yüzden de ara sıra hep beraber çal ıştık. Aynı yolu yürüdük–ikimiz de D.C.’den Big 12’e ve kolej basketbolunda bir yıl oynadık–ve bana bir oldukça nasihat verdi. Alçakgönüllü kal; bu en mühim şeydi. Kevin bildiğim en alçakgönüllü ve tavsiyesi dinlecek insandır. Bana alçak gönüllü olmamı söyler zira bu şekilde olunca herşey yolunda gidebilir. Bu yüzden de sıkı çalışın ve her insana saygılı davranın.

Oyun stilinin Chicago Bulls koçu Vinny Del Negro’ya benzediğini düşünüyor musun ? Ya da benzemeye çalıştığın bir başka NBA oyuncusu var mı ?

Olabilir doğal olarak fakat daha oldukça güce dayalı oynamaya niyetliyim. İçeri girerken, bir oyuncunun üstünden basket bulmaktan hoşlanırım, Kevin’ın atabildiği şutlar şeklinde. Şut atabileceğimi düşünmeyi de seviyorum fakat post’ta da oyun yapmak hoşuma gidyor. Carmelo [Anthony] bir kaç senedir takip ettiğim bir oyuncu, fakat onun şeklinde oynamak zor. Göze hoş gelen bir oyuna haiz ve benden daha akıcı oynuyor. Gene de kendim şeklinde oynamayı yeğlerim.

NBA seviyesinde pozisyonunun nasıl biteceğini düşünüyorsun? Daha oldukça 3 numara ya da 4 numara oynayacağını hissediyor musun ? 

İki pozisyonda da oynayabileceğimi düşünüyorum; oynayacağı m takımın oynamama gereksinim duyacağı bir pozisyonda olacak kısaca. Hakikaten gitmeye ve savaşım etmeye hazırım. Ne pozisyonda ve ilk beş mi yada benchten’mi önemli değil. Sabırsızlanıyorum.

Solak olmak sana herhangi bir avantaj sağlıyor mu ? 

Pozitif yanları bulunduğunu düşünüyorum. Sağ elimle oldukça top sürüyorum ve oyuncular kimi zaman sol elimle şut attığımı unutuyor . Buna dikkat edemiyorlar ve bunun peşinden sağıma geçiriyorum. Bu yüzden beni bu yolda oynatıyorlar ve peşinden soluma giderek onları şaşırtabiliyorum. Beni korumak için çaba sarfeden biri olduğunda kimi zaman işimi kolaylaştıran şeylerden biri de bu.

Ustalaşmış seviyede başarı göstermiş biri olmak adına oyununun hangi yönleri üstüne gitmen icap ettiğini hissediyorsun ?

Benim yaşımda olduğunuzda, herşey üstüne çalışmanız gerekiyor. Bana sorarsanız, muhtemelen mental uyumun fiziki olanlardan daha önde olmasıyla ilgili. Şutumdan top hakimiyetime, özgür atışlarıma, tüm bu alanlarda daha iyi olmalıyım.-

John Paxson ve Vinny Del Negro (Yanda-Foto) ile görüşme şansın oldu. Bu iki isimle ilgili izlenimlerin neler ? 

Hakikaten oldukça iyi insanoğlu. Dünyaya bunun için gelmemi ş olduklarını düşündüm. Pazartesi gecesi akşam yemeği yedik ve birazcık söyleşi ettik. Birazcık basketbol, fakat bu daha oldukça bir çeşit meraka dayalı sohbetti. Onlar bana sorular sordu, ben de onlara. Oldukça zevkliydi, ve beklediğimden daha oldukça ilgi görüyorum. –

Şu andaki Bulls ekibine iyi mi bir uyum sağlayabilirdin diye düşünüyorsun ? 
İyi bir low-post tehdidi olabilirdim diye düşünüyorum. Fakat bununla birlikte iç-dış dengesini de sağlayabilirim.Ekip guardları üstünden baskıyı birazcık alabileceğimi ve kendi ribaundlarımı söküp alabileceğimi de düşünüyorum. Buraya gelmek isterim. Chicago inanılmaz zamanı ve gelenekleri ile müthiş bir kent. Umuyorum, kısa sürede gene güzel bir takıma haiz olacaklar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE