Japon Gazetecinin Ölümü 4 Sene Sonra Aydınlandı! Çok Çalışmaktan Ölmüş

Japonya’da 2013 senesinde kalp yetmezliğinden ölen gazetecinin, son bir ayda 159 saatten fazla emek vererek bir tek 2 gün izin kullandığı ve oldukça çalışmaktan dolayı öldüğü ortaya çıktı.

Japonya’da 2013 senesinde yaşamını kaybeden hanım gazetecinin, aşırı çalışmaya bağlı olarak kalp yetmezliğinden yaşamını kaybetmiş olduğu ortaya çıktı.

1 AYDA 159 SAATTEN FAZLA MESAİ

Japonya’da devlet televizyonu NHK’nın muhabirlerinden Miwa Sado’nun aşırı çalışmaktan dolayı yaşamını kaybetmiş olduğu ortaya çıktı. 2013’te kalp yetmezliğinden ölen 31 yaşındaki Sado’nun son bir ayda 159 saat fazla mesai yapmış olduğu ve bir tek iki gün izin kullandığı açıklandı.

”AİLESİNİN RAHATSIZ OLMASINI İSTEMEDİK”

Sado’nun eski patronu, ölüm sebebinin yetkililer tarafınca tespit edildiğini sadece ailesini rahatsız etmemek için bugüne dek kamuoyundan gizli saklı tuttuklarını savundu.

Politika muhabiri olan Sado, ölümünden önceki ayda üst üste düzenlenen Tokyo belediye seçimlerini ve meclis seçimlerini izlemişti. Meclis seçimlerinin bitmesinden üç gün sonrasında yaşamını kaybetmişti.

Yaşamını kaybeden gazeteci Miwa Sado

HÜKÜMET ÜZERİNDEKİ BASKI ARTTI

Sado’nun ölüm sebebinin ortaya çıkmasıyla, ülkedeki iş yasaları mevzusunda hükümet üstündeki baskı da artmış durumda. Zira Japonya’da aşırı emek verme kaynaklı ölümlerin sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Ülkede Mart 2015-Mart 2016 aralığında 2 binden fazla kişinin aşırı çalışmakla ilgili sıkıntılar sonucu intihar etmiş olduğu biliniyor.

DEPRESYONA GİRMİŞTİ

Son olarak, Dentsu reklam şirketinin 24 yaşındaki çalışanı Matsuri Takahashi’nin haftalar boyu 100 saatten fazla mesai yaptıktan sonrasında intihar etmesi tepki çekmişti. Takahashi’nin uzun emek verme saatleri sebebiyle depresyona girdiğine hükmedilmişti.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE