Sırrı Bilinmeyen Balıklar! Bu Balıkları Yiyenin Başı Dertten Kurtulmuyor

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde “Balıklı göze” diye malum çeşmede iyi mi ve nereden geldiği bilinmeyen balıkların sırrı çözülemiyor. Yöre halkı o balıklardan yiyenlerin iflah olmadığını söylüyor.

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde “balıklı göze” diye malum çeşmede iyi mi ve nereden geldiği bilinmeyen balıkların sırrı çözülemiyor. Yöre halkı, o balıkları yiyenlerin iflah olmadığı, başına her türlü musibetin geldiğini ve çeşmede bir tek üç tane olan balıkların hiçbir şekilde azalmadığını ve çoğalmadığını vurguluyor.

BELEDİYE BAŞKANI O ÇEŞMENİN HİKAYESİNİ ANLATTI

İlçenin İkioğul mahallesindeki balıkların sırrıyla ilgili data veren Belediye Başkanı Şahin Yılancı, yörede anlatılan efsaneleşmiş ile ilgili olarak “Ben de bu mahallede yaşıyorum. Bir rivayete bakılırsa bu mahallede yaşayan bir adam ne kadar pinti ise gelini ve eşi de o denli cömertmiş. Gelin ve kaynana her defasında olduğu benzer biçimde tandırda yapmış olduğu ekmekleri gene komşularına dağıtınca bu duruma oldukça kızan adam gelini ve eşini tandır ateşinin içine atmış. O tandır aniden yerden kaynayan suya, gelin ve kaynana ise balığa dönüşmüş. Gelin de hamileymiş. Bu sebepten her defasında iki balık görünür sadece üçüncü balık ise oldukça nadiren görünür. Oysa tandır biçimindeki yerden kaynayan suyun dibi net bir halde görünür şekildedir. Yüz senelerdir burada malum ve inanılan budur” bilgilerini verdi.

“BALIKLARI YİYENİN BAŞI DERTTEN KURTULMUYOR”

Dededen kalma evlerinin bahçesinde bulunan “balıklı gözenin” birçok esrarengiz vakalara şahit olduklarını ifade eden Canan Aktuna ise balıkları yiyenlerin bin bir türlü problem yaşadığını ve buna karşın balıkların asla eksilmediğini söylemiş oldu. Aktuna “Bu ev bizim ata dede evimiz. Çocukluğumda buraya gelip arzu tutanlar yakarma edenlerden geçilmezdi. Şimdilerde gene gelenler oluyor fakat eskisi kadar değil.

“BALIKLARIN SAYISI ARTMIYOR, EKSİLMİYOR”

Burada tandır benzer biçimde yapılmış bir gözenin içinde yerden kaynayan bir çeşmenin içinde yaşıyorlar. Ben bildim bileli iki tane. Fazlaca nadiren kimi zaman üç tane oluyorlar. Fakat hiçbir şekilde ne dört ne de bir taneye düşüyorlar. Bir keresinde buradan evine boru ile su almak isteyen vatandaşın biri su borusuna sıkışmış olan balığı yiyor. Fakat başına gelmedik problem kalmıyor. Fakat balık gene de gözede eksilmiyor” ifadelerini kullandı.

Balıkların bulunmuş olduğu çeşmeye hala gelip yakarma edildiğini söyleyen Hüsniye Aktuna ise “Daha evvelde gelip dileklerinin kabul olduğuna inanlar var. O kişiler gelip hala şükür için yakarma ediyorlar. Ben de bildim bileli bu balıklar hiçbir şekilde azalıp çoğalmıyor. Dedelerimizin, ninelerimizin anlattıklarına bakılırsa de bu balıklar hep aynı şekildeymiş” diye konuştu.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE