Çözmek İsterken Daha da Büyüttüğümüz Problemler: Kobra etkisi

Bir problemi çözmek için atılan adımlar kimi zaman o problemi daha da büyütebilir. Hatta çözüm önerileri ters teperse, başladığınız noktadan daha geriye bile düşebilirsiniz. Aynı bir zamanlar Hindistan’da olduğu şeklinde…

Mevcut sorununuza bir çözüm buldunuz fakat bu çözüm problemi çözmek şöyleki dursun, daha da büyük bir problem haline getirdi. Böylece probleminizi sonlandırmak isterken içinden çıkılamaz bir hale getirdiniz. İşte buna kobra etkisi (cobra effect) deniyor. Sebebi ise Hindistan’da yaşanmış bir vaka.

HİNDİSTAN’DAKİ KOBRALAR ENDİŞE UYANDIRMIŞ

Hindistan’ın hemen hemen bir İngiliz sömürgesi olduğu yıllarda, merkezi hükümet ülkedeki yılanların çokluğundan rahatsız olur. Delhi şehrindeki zehirli kobraların fazlalığından kaygı duyan yetkililer ortaya bir düşünce atar. Hindistan vatandaşlarına, yakalayıp kendilerine getirdikleri her kobra yılanı için ödül vereceklerini söylerler. Böylece kent zaman içinde yılanlardan temizlenecektir.

UYANIKLAR DEVREYE GİRER

Başta bu düşünce iyi işleyip yılanlar azaltılsa da bir yerden sonrasında işler tersine dönmeye adım atar. Kobra başına para verilmesi bazı uyanık vatandaşların aklına bir düşünce getirir. Çiftlikler kurup yılan yetiştirecek, sonrasında ise “Bu tarz şeyleri yakaladık” diye götürüp yetkililere teslim edeceklerdir. Aniden Delhi’de, irili ufaklı pek oldukca kobra çiftliği ortaya çıkar. Bir süre sonrasında bu durum yetkililer tarafınca fark edilir ve uygulamaya son verilir. Artık kobra beslemenin bir getirisi kalmamış, hatta bu işi yapanlar için extra bir maliyet haline gelmiştir. Bunun üstüne vatandaşlar besledikleri kobraları doğaya salmaya adım atar. Kısa süre sonrasında şehirdeki kobra nüfusu birkaç katına çıkar ve durum eskisinden de fena bir hal alır.

SONUÇTA YILAN SAYISI ARTMIŞ

Hükümetin zehirli kobra yılanlarından kurtulmak için attığı adımın sonucu olarak şehirdeki kobra sayısı azalmak şöyleki dursun daha da artmıştır. Her ne kadar uygulama saçma ya da anlam ifade etmeyen olmasa da çözüm için meydana getirilen şey problemi daha da büyütmüştür. Bu sebeple bu duruma, Hindistan’da yaşanmış olan bu vakadan ilhamla ‘kobra etkisi’ adı verilmiştir.

BİR BENZERİ DE VİETNAM’DA YAŞANMIŞ

Benzer bir vaka da Fransız sömürgesi altındaki Vietnam’ın Hanoi şehrinde yaşanmıştır. Bu kez şehirdeki farelerden şikayetçi olan yetkililer, aynı uygulamayı hayata geçirerek, yakalanıp kendilerine teslim edilen fare başına ödeme yapacaklarını açıklamışlarlar. Sadece fareleri imha etmek de extra bir harcama oluşturduğundan halka bir tek kuyruklarını getirmelerinin kafi olacağı söylenir. Bir süre sonrasında fark edilir ki şehirde bir sürü kuyruksuz fare dolaşmaktadır. Halk fareleri yakalayıp kuyruklarını koparttıktan sonrasında daha çok üremeye devam etmeleri için kanalizasyona geri bırakmaktadır. Bu uygulama da aynı diğerinde olduğu şeklinde problemi çözmek yerine daha da büyütmüştür.

Kimi zaman iyi niyetle meydana getirilen çözüm denemeleri, bundan çıkar sağlamak isteyen insanoğlu tarafınca istismar edilebilir. Kobra etkisi, hayatımızın her alanında başka formlarda çoğunlukla karşımıza çıkıyor. Biz fark etsek de etmesek de…

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE