Dünyanın En Tuhaf Seri Katili: Ed Gein

Tüm seri katillerin hikayeleri garip olsa da Ed Gein’in bu konudaki yeri oldukça ayrı.

Edward Theodore Gein, hem seri katil hem de bir gömüt hırsızı. Oldukça dominant bir anne ile büyüyen Gein’in o güne kadar oldukça düzgüsel seyreden yaşamı, 39 yaşlarında annesini kaybettikten sonrasında tümüyle değişmiş olur.

HER ŞEY ANNESİ ÖLÜNCE BAŞLADI

Aslına bakarsanız içine kapanık birisi olan Gein, babası ve abisinden sonrasında dünyadaki tek yakını olan annesini de kaybedince kendini tamamen yalnız hissetmeye adım atar ve git gide tuhaflaşır. Tek arzusu ölen annesini hayata geri döndürmektir. Bunun için anatomi ile ilgilenmeye adım atar. Öğrendiklerini uygulamak için emek harcamalar yapması gerekmektedir ve bunun için tek seçeneği mezarlıklardır. Böylece gömüt hırsızlığına adım atar. Geceleri evinin yakınındaki mezarlıktan cesetler çıkartıp üzerlerinde deneyler yapar.

KADIN BEDENİNİ TAKINTI HALİNE GETİRİR

Hanım bedenine karşı ilgisi artar ve bu bir yerden sonrasında kendisinde takıntı haline gelir. Bir süre sonrasında artık annesini diriltemeyeceğinin farkına varır ve işler oldukca başka, garip bir boyuta geçer. Anası ile benzer yaşta, benzer vücuda haiz bir bayanı öldürür ve sonrasında derisini yüzer. Bu derinin üstüne annesinin giysilerini giyip dolaşmaya adım atar. Annesini geri getiremeyeceğini anlayınca onun yerine geçmeye karar vermiştir. Kendisini hadım etmeye karar verse de buna cesaret edemez ve hanım bedenine duyduğu saplantılı ilgiyi hanım giysileri giyerek gidermeye çalışır. Hanım vücuduna duyduğu merak onda garip bir takıntı halindedir fakat yaşamı süresince hiçbir hanım ile beraber olmamıştır.

İNSAN DERİSİNDEN SÜS EŞYALARI YAPMAYA BAŞLAR

Bir yerden sonrasında insan derisi işlemede ustalaşan Gein, çaldırmış olduğu insan bedenlerinden kestiği derilerle süs eşyaları halletmeye adım atar. Yakalandı süre evinde, çöp kutusundan koltuğa, kemerden bardak altlığına kadar insan derisinden yapılmış pek oldukca nesne bulunur. Hem öldürmüş olduğu insanlardan hem de mezarlıktan çaldırmış olduğu bedenlerden parçalarla evini dekore eden Gein yakalandığında içerideki görünüm korkunçtur. Katliam işlerken tek amacının evini süslemek bulunduğunu söyler.

ABD’nin en garip katillerinden önde gelen Ed Gein, tüm bunlara karşın şizofreni tanısı ile hapishane yerine akıl hastanesine gönderilir ve yaşamının kalan kısmını orada geçirir. Onun bu garip hikayesi Alfred Hitchcock’un meşhur filmi Sapık’tan, Kuzuların Sessizliği’ne kadar pek oldukca popüler kültür öğesine esin vermiş ve hikayesi değişik şekillerde kurgusallaştırılarak kullanılmıştır.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE