Görme Engelliler Neden Kansere Yakalanmıyor?

Bir Türk doktorun emek harcamaları gösteriyor ki görme engellilerin kansere yakalanma oranı fazlaca düşük ve bunun sebebi karanlıkta salgılanan bir hormon.

Kanser, bilimin umar bulmak için en fazla emek ve para harcamış olduğu hastalıklardan biri. Devamlı ‘kansere umar bulunmuş oldu’ haberleri çıksa da hemen hemen elimizde tüm kanser türlerini tedavi edecek bir reçete yok. Sadece son yıllarda, görme engelli insanların kansere diğerlerine bakılırsa fazlaca daha ender yakalanıyor olması kanser emek harcamaları için değişik bir perspektif sağlamış oldu.

ARAŞTIRMA BİR TÜRK DOKTORUN

İngiltere’nin Newcastle Üniversitesinde kanser araştırmaları icra eden Tevfik Dorak adlı Türk doktorun bu konudaki emek harcamaları ilgi uyandıracak cinsten. Karanlık ve kanser içinde bir ilişki olup olmadığı üstüne çalışan Dorak, araştırmaları sonucunda garip sonuçlar elde etmiş.

SEBEP MELATONİN HORMONU

Kanserin görme engelli insanlarda fazlaca ender görülmesinin melatonin ile ilgisi olduğu düşünülüyor. Melatonin, insanoğlunun biyoritmini belirleyen, oldukça önemliş bir hormon. Işığa duyarlı hücreler tarafınca salgılandığı için gece artıyor, aydınlık altında ise oldukça azalıyor. İnsanın biyolojik saatini denetim eden melatoninin önemi, son çalışmalarla daha iyi fark edilmiş durumda.

Türk doktora bakılırsa, bağışıklık sistemi üstünde etkili olan melatonin karanlıkta salındığı için görme engellilerde uzun ve tertipli melatonin salgısının kanser riskini azalttığı düşünülüyor. Melatoninin ek olarak hücre yenileme, yaşlanmayı geciktirme şeklinde tesirleri de var.

KARANLIK SAATLERDE UYUMAK ÖNEMLİ

İstatiski veriler de görme engellilerin kansere yakalanma oranlarının diğerlerine bakılırsa fazlaca düşük bulunduğunu gösteriyor. Bunun altında yatan ihtimaller içinde başka nedenler de araştırılmakla beraber aydınlık tarafınca bastırılmayan melatoninin bunda birinci sebep olduğu düşünülüyor. Uzmanlar, tertipli uyumanın önemine dikkat çekerek, gece saatlerinde uyunmasını şiddetle tavsiye ediyor.

Fareler üstünde meydana getirilen bir araştırmada, kör köstebek farelerinin öteki kemirgenlere bakılırsa averaj 7 kat daha uzun yaşadığının tespit edilmesinin de bu emek harcamaları desteklediği düşünülüyor.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE