Mafya İtirafçısı, “Babaların Babası”nı Söyledi: Dostumdu Ama Cehenneme Gidecek

Katolik kilisesi cuma günü ölen Cosa Nostra patronu Toto Riina’ya kamuya açık bir cenaze töreni yapılmayacağını deklare etti. Riina’nın eski dostu ise ölen mafya lideri hakkında bilinmeyenleri söyledi.

Yaşam boyu hapis cezasını çekerken cuma sabaha karşı tedavi görmüş olduğu hastanede ölen “babaların babası” lakaplı Cosa Nostra patronu Toto Riina’ya Katolik Kilisesi’nden “engelleme” geldi. İtalyan Katolik Kilisesi, Riina için kilisede kamuya açık bir cenaze töreni yapılmasının söz mevzusu olamayacağını deklare etti.

KİLİSE AFOROZ ETMİŞTİ

Geçmişte mafya üyelerine hoşgörme göstermekle suçlanan Katolik Kilisesi, bilhassa son yıllarda ise mafyayı sert şekilde kınamaya başladı. Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun 2014’te, ‘Ndrangheta mafyasının merkezi olan Calabria bölgesine ziyaretinde mafyayı “afaroz etmesi” de mühim bir dönüm noktası oldu.

HALKA AÇIK CENAZE SÖZ KONUSU OLAMAZ

İtalyan Katolik Kilisesi’nin yönetim birimi olan İtalyan Piskoposlar Konferansı’ndan meydana getirilen açıklamada, Papa’nın mafya üyelerini aforoz etmiş olduğu hatırlatılarak “Riina için halka açık bir cenaze töreni yapılması söz mevzusu olması imkansız” denildi. Riina’nın memleketi olan Corleone nahiyesinin bağlı olduğu Monreale Piskoposluğu da, “Sadece ailesi isterse mezarlıkta aileye hususi bir yakarış edilebilir” dedi.

“DOSTUMDU AMA CEHENNEME GİDECEK”

Öte taraftan, Toto Riina’nın eski cezaevi arkadaşı da olan, minimum 20 cinayetten görevli mafya itirafçısı Gaspare Mutolo, Roma’da gazetecilerle buluşarak “eski dostunu” söyledi. Bugün 77 yaşlarında olan Mutolo, 51 yaşlarındayken mafyadan ayrılarak devletle ortaklık hayata geçirmeye başlamış ve koruma programına alınmıştı.

Roma’daki Yabancı Basın Derneği’nde yüzü maskeli olarak kameralara konuşan Mutolo, Riina’nın yaşamını kaybettiğini öğrendiğinde neler hissettiğini şu şekilde aktardı: “Acıma hissi duydum. Riina benim için bir tek ‘babaların babası’ değildi, bununla beraber bir dosttu da. Mafya dünyasında hayatta kalmama yardım etmişti. Ama bir cehennem var ise cehenneme gideceğini düşünüyorum. Binlerce insanı öldürdü ve Sicilya’yı mahvetti.”

“ÇOK GADDARDI”

1965’te Riina ile hapiste tanışan Mutolo, cezaevindeyken birlikte dama oynadıklarını ve birbirlerine sempati beslemeye başladıklarını söyledi. Mutolo, Riina’yı “babaların babası” olmaya götürmüş olan özelliklerini sayarken de “Karizmatikti, aptal değildi fakat müthiş parlak zeka de değildi, fakat oldukca gaddardı” dedi.

“MAFYANIN KURALLARINI DEĞİŞTİRDİ”

Riina’dan ilkin mafyanın “değerleri” ve katı kuralları bulunduğunu söyleyen Gaspare Mutolo, “Mesela hanım ve küçüklere dokunulmazdı. Riina bu kuralı yıktı. Eskiden mafya yalnızca husumeti olan kişileri öldürürdü, Riina ise alakasız insanların da öldüğü terör eylemlerini başlattı. Devlet görevlilerine suikastler düzenledi. Bu katliamlarına karşı çıkanları da öldürtüyordu” diye konuştu. Mutolo, mafyanın eskiden mesela “yanlış meydana getiren” bir polis memurunun vazife yerinin değiştirilmesi için amirleriyle ya da üst düzey siyasal yetkililerle temasa geçtiğini, Toto Riina’nınsa direkt suikaste başvurduğunu belirtti.

YENİ “BABALARIN BABASI” SEÇİLECEK

Senelerdir hapiste de olsa Toto Riina’nın ölene kadar Cosa Nostra için oldukca mühim bulunduğunu söyleyen Mutolo, şimdi ise yeni bir “babaların babası” seçileceğini belirtti. Mutolo, “Şu anki dengeleri yakından bilmiyorum fakat babaların babası hep Palermolu olmuştur, gene Palermolu birinin seçileceğini tahmin ediyorum” dedi.

“MAFYASIZ BİR POLİTİKA HAYAL EDEMİYORUM”

Mafya itirafçısı, “Mafyasız bir Sicilya hayal edebiliyor musunuz?” sorusuna da “Mafyasız bir siyaset hayal edemiyorum” diye cevap verdi. Mutolo, “beyaz yakalılar” söylediği politika ve iş dünyasının mafyayla bağlantılı üst düzey adları için “suikastçilerden bile beterler” dedi.

Mutolo ek olarak, Sicilya’da iş meydana getiren her büyük girişimcinin mafya ile bağlantıya geçmek zorunda bulunduğunu da söylemiş oldu ve mafyayla bağlantılı olduğu iddiaları bulunan eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin de buna bir kural dışı teşkil etmediğini belirtti.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE