Erzincan’daki Bu Köyde Ağaçlardan Meyve Yemek Tek Şartla Helal!

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Dikmen Köyü’nde yol süresince asılan “Bu köydeki ağaçlardan zarar vermeden meyve yiyebilirsiniz helaldir” yazılı tabelalar dikkat çekiyor.

Erzincan’a 115 İliç ilçesine ortalama 40 kilometre uzaklıktaki 45 haneli Dikmen Köyü’nde köy derneği ve halkın ortaklık ile ortalama 3 kilometrelik yol güzergahına 700 meyve fidanı dikildi. Köylüler tarafınca sulaması ve bakımı meydana getirilen fidanlar meyve vermeye başlayınca köy derneği yönetimi garip bir karar aldı.

“AĞAÇLARA ZARAR VERMEDEN MEYVE YİYEBİLİRSİNİZ”

Anayoldan köye çıkan ortalama 7 kilometrelik yola ‘Bu köydeki ağaçlardan zarar vermeden meyve yiyebilirsiniz helaldir’ yazılı tabelalar asıldı. Köye gelenleri direklere asılı bu tabelalar karşılıyor.

700 MEYVE FİDANİ DİKTİLER

İstanbul’da oturan ve yaz aylarını köyünde geçiren 60 yaşındaki Mülazim Karaca, köy derneğinin desteğiyle köy ve çevresinde ağaçlandırma emek vermesi yaptıklarını ifade ederek, köye çıkan yola ortalama 700 meyve fidanı diktiklerini söylemiş oldu.

“HERKES YİYEBİLİR YALNIZ AĞAÇLARA ZARAR VERMEMEK ŞARTIYLA”

Köylerini güzelleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Karaca, “Köyümüz iki ilçeyi bağlayan yol güzergahı üstünde olması sebebiyle ziyaretçimiz fazlaca oluyor. Yolun iki tarafına dikilen meyve ağaçlarından gelip geçen hepimiz istediği şekilde yiyebilir, yalnız ağaçlara zarar vermemek şartı ile. Canı çeken hepimiz güzelce yesin” diye konuştu.

“İSTİYORUZ Kİ KÖYE GELENLER DE YEŞİLE DEĞER VERSİN”

Köyde oturan Ali Karaca ise “Zarar vermemek şartı ile helal olsun yazılı tabelalar astık. Köyümüzün çevresine elma, armut, şeftali, kiraz, dut benzer biçimde içeşitli meyve ağaçları dikerek yeşillendirdik. Ağaçlandırmaya ehemmiyet veriyoruz. İstiyoruz ki köyümüze gelen misafirlerimiz de bizim kadar yeşile kıymet versin” dedi.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE