“First Lady İç Çamaşırlarını Dağıtıyor” Diyen Gazeteci Gözaltına Alındı!

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin eşinin, destekçilerine giyilmiş gecelik ve iç çamaşırlarını bağışladığını iddia eden gazeteci gözaltına alındı.

Zimbabve’de News Day adlı gazetenin muhabiri Kenneth Nyangani, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin eşi Grace Mugabe’yle ilgili yazdığı haber sebebiyle gözaltına alındı.

“KULLANILMIŞ GECELİK VE İÇ ÇAMAŞIRLARINI BAĞIŞLIYOR”

Haberde Grace Mugabe’nin eşinin partisine üye olanlara meydana getirilen elbise yardımları içinde Grace Mugabe’ye ilişik kullanılmış gecelik ve iç çamaşırlarının da bulunduğunu bilgisi yer alıyordu.

İFTİRA SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI

Gazeteci Nyangani’nin avukatlığını üstüne alan Simbabve İnsan Hakları için Avukatlar Örgütü ZLHR’den meydana getirilen açıklamada, Nyangani’nin karacılık suçu işlediği iddiasıyla gözaltına alındığı açıklandı.

İÇ ÇAMAŞIRLARININ FIRST LADY TARAFINDAN KULLANILMIŞ OLDUĞUNU YAZDI

News Day gazetesi pazartesi günü iktidardaki Zanu PF partisi milletvekillerinden Esau Mupfumi’nin öncülük etmiş olduğu bir bağış kampanyası hakkında haber yapmıştı. Haberde Mupfuni’nin, partililere kullanılmış kıyafatler dağıttığı ve dağıtım esnasında insanlara, bu kıyafetlerin şahsen Devlet Başkanı Mugaba’nin eşine ilişik bulunduğunu söylediği yer almıştı.
Haberde Mumpfumi’nin dağıtım esnasında “Sizin için iç çamaşırlarım da var, sizinkilerin pek iyi durumda olmadığı söylendi bana. Bu yüzden gelin ve payınıza düşeni alın” sözlerine sarf etmiş olduğu bilgisine yer verildi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: GAZETECİYİ DERHAL SERBEST BIRAKIN

Internasyonal Af Örgütü gazeteci Kenneth Nyangani’nin söz mevzusu haber sebebiyle gözaltına alınmasını, ülkedeki gazetecilere gözdağı vermek için meydana getirilen planlı bir fiil olarak nitelendirdi ve Nyangani’nin derhal özgür bırakılmasını istedi.

EŞİNİN YERİNE ÜLKENİN BAŞINA GEÇMEK İSTİYOR

Yurtdışına yapmış olduğu alışveriş turlarıyla da tanınan 52 yaşındaki Grace Mugabe, 93 yaşındaki eşi Robert Mugabe’nin siyasal mirasını devralmak ve ülkenin başına geçmek istiyor.

37 YILDIR ÜLKEYİ AYNI KİŞİ YÖNETİYOR

Afrika’nın güneyinde yer edinen Zimbabve 37 senedir Robert Mugabe tarafınca yönetiliyor. Zimbabve’deki mevcut ekonomik kriz sebebiyle nüfusun bir çok ikinci el giysileri tercih etmek zorunda kalıyor.

Aralarında iç çamaşırların da bulunmuş olduğu ikinici el kıyafetlerin büyük kısmı Zimbabve’ye batı ülkelerinden gidiyor ve Mozambik üstünden ulaştırılıyor.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE