İsveç’te Tuhaf Bir Kampanya! Aşırı Sağcılar Haç Yerine Ay-Yıldız Önerdi

Aşırı sağcılar, İsveç bayrağındaki haçın kaldırılıp yerine aynı renklerde ay-yıldız koyulmasına yönelik bir web kampanyası başlattı.

Aşırı sağcılar İsveç bayrağındaki haçın kaldırılıp yerine aynı renklerde ay-yıldız koyulmasına yönelik bir web kampanyası başlattı. Aşırı sağcıların tuzağına bekledikleri kadar şahıs düşmezken, bu durumun kampanyanın örgütlendiği 4chan sitesinin tesirinin azaldığı anlamına gelebileceği ifade edildi.

“İSVEÇ BAYRAĞI KARANLIK GEÇMİŞİMİZİ HATIRLATIYOR”

Avaaz.org sitesinde başlatılan kampanyada aşırı sağcılar, solcuların söylemini öykünmek etmeye emek harcayarak şu mesajı paylaştı: “İsveç bayrağı karanlık ve baskıcı geçmişimizi hatırlatıyor. Sığınmacılar ve göçmenler Hristiyan Haçı altında yaşamaya zorlanıyor. Oysa bu sembol Haçlı Seferleri’nin ve İsveç’in geçmişinde milyonlarca masum İslami yaşamın katliamlarla sonlandırılmasının simgesidir ve bu yüzden sığınmacılar ve göçmenler kendilerini güvende hissedemiyor. İsveç hepimiz için güvenli bir yer olmalı.”

AŞIRI SAĞCILARIN FİKRİ

4chan sitesindeki ileti panoları incelendiğinde bu fikrin solculardan değil aşırı sağcılardan çıkmış olduğu anlaşıldı. Sitedeki ileti panolarında, Pazartesi’den beri “Operation Swedistan” (İsveçistan Operasyonu) adı altında bu bayrağın yayılmasına yönelik kampanya yürütülüyor.

Bu kampanyayı başlatan sağcılar, kampanyanın yayılmasının sonunda İsveç’in Hristiyan bayrağını savunmaya destek olacağını öne sürüyor ve öteki kullanıcılara “İsveç bayrağını korumak için çaba sarfeden her insana ‘ırkçı ve yabancı düşmanı’ şeklinde yorumlar yazın, ‘İsveç’in hepimiz için güvenli bir liman olmasını istemiyorsunuz’ deyin” mesajları veriyor.

KAMPANYA KALDIRILDI

Aşırı sağcı kampanya, siteden kaldırılmadan ilkin birkaç bin imza toplamayı başardı. 4chan 2016’daki ABD başkanlık seçimi süresince de aşırı sağcı paylaşımların ortaya çıkmış olduğu bir platform görevi görmüştü. BBC Trending’in Avaaz’la iletişime geçmesinin peşinden imza kampanyası kaldırıldı.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE