Çılgın Adam, Basit Bir İddia Uğruna Araçların Ortasına Uçak İndirdi

Thomas Fitzpatrick isminde adam bir iddia uğruna, hem de iki kere, o denli sıkıntılı bir şeyi o denli büyük bir risk alarak gerçekleştirmiş oldu ki havacılık toplumunda kendine büyük fanatik kitlesi edindi.

Thomas Fitzpatrick isminde bir adam, 30 Eylül 1956 gecesi öyleki bir şey yapmış oldu ki, tüm ABD günlerce onu konuştu. Hem de bunu iki yıl sonrasında yine ederek, ününü iyice perçinledi.

ŞEHRİN GÖBEĞİNE İNDİ

30 Eylül gecesi Manhattan’ın, St. Nicholas Caddesi’ne bir tayyare indi. Işıkları kapalı bir şekilde, şehrin göbeğindeki vasıta ve yaya trafiğine açık bir caddeye inen tayyare her insanın ağzını açık bırakmıştı. Telsizi de kapalı olan uçağı kullanan, sonradan Tommy Fitz adıyla bilinecek olan Thomas Fitzpatrick’ti.

İDDİAYA GİRMİŞTİ

Uçağı New Jersey’deki Teterboro Havalimanından kaldırmıştı. İndirdiği yer ise aynı günün akşam saatlerinde içki içtiği barın da olduğu caddeydi ve Fitz uçağı barın derhal önünde durdurmayı başarmıştı. Uçağı izinsiz olarak havalandırmıştı ve kör kütük sarhoştu. Sonradan anlaşıldı ki barda içtiği dostlarıyla iddiaya girmiş ve New Jersey’den New York, Manhattan’a 15 dakika içinde gelebileceğini iddia etmişti.

100 DOLAR CEZA İLE KURTULDU

Fitz, kendisiyle dalga geçen arkadaşlarından intikam almak için havalimanından bir eğitim uçağını kaçırmıştı. Polis tarafınca gözaltına alınan Tommy Fitz, yalnız para cezası ile kurtulmayı başardı sadece bir caddeye hiç kimseye zarar vermeden başarı göstermiş bir şekilde tayyare indirerek oldukça ünlenmişti.

AKILLANMADI, TEKRAR YAPTI

Fitz’e bu ün yetmemiş olacak ki, tam 2 yıl 4 gün sonrasında, 1958 yılının soğuk bir gecesinde aynı caddenin üstünden gene motor sesleri duyuldu. Gözlerini yukarıya diken Manhattan sakinleri, bir uçağın St. Nicholas’ın üzerine doğru alçaldığını görmüş oldu. Fitz başka bir uçağı gene başarı göstermiş bir halde caddeye indirmişti. Aynı havalimanından kaçırılmış olduğu uçakla son aşama zor bir inişi gerçekleştiren insanın öne sürülen nedeni gene bir iddiaydı. İçtiği barda, iki yıl önceki vakası anlatmış fakat müşteriler ona inanmamıştı. Fitz de gitmiş, aynı havalimanından bir uçağı alıp barın önüne indirmişti. Bu kere 6 ay hapis ile cezalandırıldı fakat kabiliyeti bir kez daha hayranlık uyandırmıştı.

MUCİZEVİ YETENEĞİ HAYRANLIK UYANDIRDI

Thomas Fitzpatrick’in gece kör karanlıkta, otomobillere ve yayalara açık bir caddeye, iki kez başarıyla indirmesi havacılık uzmanları tarafınca hayranlık uyandırıcı bulunmuş oldu. Fitz’in bu olağanüstü performansı ve bir uçağı sırf bir iddia uğruna kaçırıp caddeye indirecek riski alması halkın da sevgisini kazanmasına sebep oldu.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE