Ne Gömmek Ne de Yakmak, Yeni Moda Cenazeyi Sıvılaştırmak!

ABD’de bir süredir kullanılan cenazeyi sıvılaştırma uygulaması, son zamanlarda daha da yaygınlaştı. Uygulama, gömülmek ve yakılmak seçeneklerine bir alternatif sunuyor.

ABD’de, öldükten sonrasında bedeninize ne yapılacağı ile ilgili bir süredir yeni bir seçenek var. Bundan ilkin insanoğlu gömülmek yada yakılmaktan birini tercih ediyorlardı. Bir süredir sıvılaştırma da seçenekler içinde.

ASLINDA ÇOK ESKİ BİR TEKNİK

‘Sudaki ateş’, ‘yeşil yanma’ ya da ‘alevsiz yakılma’ şeklinde isimlerle de çağrılan bu yöntem, geçtiğimiz günlerde California’da yasallaştı ve böylece 15. eyalette de ölüm sonrası seçenekler arasına girmiş oldu. Son zamanlarda gittikçe popülerleşen sıvılaştırma, kimyasal olarak alkali hidrolize olarak malum bir yöntem aslına bakarsak. Oldukça uzun senelerdir kadavralar ya da ölen hayvanlar için uygulanan sıvılaştırma, bir süredir tüm cenazeler için kullanılabilir olmaya başladı.

SIVI, KANALİZASYOAN VERİLİYOR

Bunun için hususi olarak tasarlanmış makinelerin içinde meydana getirilen işlemde, bir alkalin yada bir alkalin toprak metalinden türetilmiş olan tuz birleştiriliyor. İnsan vücudunun yüzde 65’i su, kalan yüzde 20’si ise kan, kas ve kolajen de dahil olmak suretiyle protein. Alkali, vücudun proteinlerini ve yağlarını parçalıyor. Böylece kişiden geriye yeşilimsi kahverengi, steril bir sıvı kalıyor. Kemikler ise toz haline getiriliyor. Toz haline gelen kısım ölen kişinin yakınlarına verilirken, işlem sonrası ortaya çıkan sıvı ya kanalizasyon sistemine aktarılıyor ya da gübre olarak yeşil alanlarda kullanılıyor.

ÇEVRE İÇİN DAHA FAYDALI

Yöntemin çevre ve maliyet açısından diğerlerine bakılırsa daha efektif olduğu söyleniyor. Bu işlemi gerçekleştiren iki değişik model makine olduğu ve fiyatlarının 150 bin dolar ile 220 bin dolar olduğu belirtiliyor.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE