İkna Yeteneği Sayesinde 50 Yılda 500 Hayat Kurtardı

Avustralyalı Don Ritchie, okyanusa uzanan falezlerin yanı başındaki bir evde oturuyordu. Seneler içinde, buraya intihar etmek için gelen yüzlerce insanı vazgeçirmeyi başardı.

Avustralya’nın okyanus kenarındaki GAP bölgesi, görkemli doğası kadar yüksek falezleri sebebiyle intiharlarıyla da meşhur. Hatta bölge, dünyada en fazla intihar teşebbüsünde bulunulan yerlerin başlangıcında geliyor. Bu bölgedeki dik yamaçlardan kendini okyanusa bırakanlar içinde bir oldukca meşhur isim de var.

1964 YILI DÖNÜM NOKTASI

Hem bölgenin hem de ölmek isteyen pek oldukca insanoğlunun kaderi ise1964 yılından sonrasında değişmiş. Sebebi ise Don Ritchie’nin falezlere giden patika yol üstündeki bir eve taşınmış olması. O günden itibaren kendini boşluğa bırakmak isteyenlerin ilkin onu ikna etmesi gerekmiş.

“Oturup olan biteni seyretmem mümkün değildi” diyen Ritchie, ortalama 160 kişiyi intihardan vazgeçirmeyi başarmış. Sadece ailesine gore kendisi tevazu yapıyor ve bu sayı minimum 500 civarlarında.

TEK YAPTIĞI ONLARA SORULAR SORMAK

Ritchie’nin tek yapmış olduğu ise evinin önünden geçip ölüme yürüdüğünü düşündüğü insanların yanına giderek “Destek olabilir miyim?” diye sormak. Ondan sonra onları evine çay içmeye çağrı ederek uzun sohbetler etmiş ve çoğunu bu fikrinden geri döndürmeyi başarmış.

GAP’İN MELEĞİ

Avustralya Onur Madalyası’na da layık görülen Ritchie 2010 senesinde Senenin Vatandaşı ödülünü de kazanmış. Hatta zamanında intihardan vazgeçirdiği bazı insanoğlu, seneler sonrasında geri dönerek, onlara ikinci bir yaşam şansı vermek için gösterdiği çabadan dolayı kendisine teşekkür etmişler. Don Ritchie’nin lakabı da Angel of the Gap (GAP’in Meleği) olarak kalmış ve senelerce o şekilde anılmış.

“MUAZZAM BİR FARK YARATTI”

2010 senesinde Mahalli Kahraman da duyuru edilen Ritchie için ödülü veren müessese şu şekilde demiş: “Zor zamanlarda kibar sözleri ve insanları evine çağrı ederek onlara yardım edişi ile çok büyük bir fark yarattı. Don bu şekilde kolay bir fiil ile muhteşem bir işe imza atıp pek oldukca yaşam kurtardı”. GAP’in Meleği Ritchie, 2012 senesinde, 86 yaşlarındayken hayata veda etti sadece güç anlarda, samimi bir yardım elinin neleri değiştirebileceğini de tüm insanlığa kanıtlamış oldu.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE