Kuzey Kore’den Kaçan Kadın Askerden Şok Eden İtiraflar: Kadınlara Tecavüz Ediliyor

Kuzey Kore’den kaçan eski bir bayan asker, dünyanın en büyük dördüncü ordusunda stres ve beslenme yetersizliği sebebiyle hanımefendilerin regl olamadığını, tecavüzün ise pek oldukca hanım asker için yaşamın bir parçası bulunduğunu söylüyor.

Ortalama 10 yıl askerlik icra eden ve 10 yıldan uzun bir süre ilkin Kuzey Kore’den ayrılan Lee So Yeon adlı hanım, 20’den fazla hanımla paylaşmış olduğu koğuşundaki anılarının hala canlı bulunduğunu söylüyor. Yeon o günleri şu şekilde konu alıyor: “Oldukça terliyorduk. Döşeklerimiz çeltik kabuğundan yapılmaydı ve bu yüzden vücut kokularımız döşeklere siniyordu. Asla hoş değildi.

“ÜZERİMİZE YILANLAR DÜŞÜYORDU”

Yeon en zor şeylerden birinin temiz suya ulaşım bulunduğunu söylüyor:

“En zor şeylerden biri de duş almaktı. Sıcak su yoktu ve dağdan akan bir suya bağlı bir borunun altında yıkanıyorduk. Borudan kurbağalar ve yılanlar düşüyordu üzerimize.”

HER GÜN YEMEK YİYEBİLMEK İÇİN ASKER OLMUŞ

Bir üniversite profesörünün kızı olarak ülkenin kuzeyinde doğan So Yeon, bugün 41 yaşlarında. Ailesindeki pek oldukca adamın asker olduğu Yeon, 1990’larda ülkeyi vuran kuraklık ve niçin olduğu kıtlık sebebiyle en azından her gün yiyecek yiyebilmek için askerliğe gönüllü olmuş.

Kuzey Kore’nin Gizli saklı Devrimi kitabının yazarı Jieun Baek, “Kıtlık bilhassa bayanlar için zor bir döneme yol açtı” diyor ve ekliyor: “Daha çok hanım işgücüne katıldı ve daha çok hanım fena işlem, rahatsızlık ve tecavüze maruz kaldı.”

“ANLATILANLARA TEREDDÜTLE YAKLAŞMAK LAZIM”

Jieun Baek, Lee So Yeon’un anlattıklarının daha ilkin duydukları hikayelere paralellik gösterdiğini söylüyor sadece Kuzey Kore’den kaçanların anlattıklarına şüpheyle yaklaşmak icap ettiğini vurguluyor: Baek, “Kuzey Kore’den gelen bilgilere dair büyük bir talep var. Bu durum ülkeden kaçan kişilerin basına abartılı hikayeler anlatmasını teşvik ediyor, bilhassa de konuştukları basın kuruluşu onlara para verecekse. Kuzey Kore’den kaçtıktan sonrasında basına konuşmayı reddedenler bu ‘kariyeristleri’ epey eleştiriyor. Bunu unutmamak lazım.” diyor.

Öte taraftan Kuzey Kore’nin resmi kaynaklarından gelen bilgiler ise yalnızca propaganda olmanın ötesine geçemiyor. BBC, Lee So Yeon’a bu söyleşi için para ödememiş.

ASKERLİK ÖNCE HOŞUNA GİTMİŞ

17 yaşlarında askerliğe yazılan Lee So Yeon, başlangıçta ordudaki yaşamı sevmiş oldu. Kendisine bir saç kurutma makinasının verilmesi hoşuna gitmişti, her ne kadar elektrik kesintileri yüzünden kullanmaya oldukca fırsatı olmasa da.

TEMİZLİK VE YEMEK İŞİ KADINLARIN

Bayanlar ve erkekler için günlük rutinler neredeyse aynıydı. Kadınlara daha azca fizyolojik egzersiz yaptırılıyordu. Fakat adamların muaf tutulduğu temizlik ve yiyecek pişirme şeklinde görevleri de yapmak zorundaydılar.

100 Soruda Kuzey Kore kitabının yazarı Juliette Morillot “Kuzey Kore geleneksel bir ataerkil cemiyet ve geleneksel cinsiyet rolleri varlığını sürdürüyor” diyor ve ekliyor: “Bayanlar ttukong unjeongsu, kısaca ‘tencere kapağı şoförü’ olarak görülüyor. Kadınlara ‘Ilişkin olduğunuz yer olan mutfakta kalınca’ diyorlar.”

PEDLER BİRDEN FAZLA DEFA KULLANILIYORDU

Sıkıntılı egzersizler ve azalan yiyecek porsiyonları Lee So Yeon ve öteki askerler üstünde zaman içinde tesirini göstermeye başlamış. “Altı aydan sonrasında yetersiz beslenme ve stres sebebiyle regl olamamaya başladık” diyor So Yeon ve ekliyor: “Kadın askerler regl olmamaktan memnundu. Bu sebeple regl olduklarında daha çok güçlük yaşıyorlardı. Ordu regl olan askere hususi bir düzenleme getirmemişti. Hijyenik pedler birden fazla kez kullanılıyordu. Kadın askerler erkeklere gözükmeden bunu yapabilmek için erkenden kalkıyordu.”

Bir saha çalışmasından kısa süre ilkin dönen Juliette Morillot, 20 yaşındaki bir bayan askerin 2 senedir regl olmadığını söylediğini aktarıyor.

KADINLARA 7, ERKEKLERE 10 YIL ZORUNLU ASKERLİK

Lee So Yeon gönüllü olarak orduya katılmış olsa da 2015 senesinde Kuzey Kore 18 yaşını geçen tüm hanımefendilerin askerlik yapmasını mecburi kıldı. Yasaya bakılırsa bayanlar 7, erkekler ise 10 yıl mecburi askerlik meydana getirecek.

Öte taraftan Kuzey Kore hükümeti olağan dışı bir adım atarak hanım askerlere Daedong marka en kaliteli hijyenik pedlerden dağıtılacağını deklare etti. Jieun Baek, bu durumun hanımefendilerin karşılaştıkları zorluğu telafi etmek için atılmış olabileceğini söylüyor: “Bayanların koşullarının fena olduğu düşüncesinin önüne geçmek için bu adımı atmış olabilirler. Bayanların ‘Yaşasın, bizimle ilgileniyorlar’ demesi için yapılmış olabilir.”

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 2016 senesinde yapmış olduğu, Kuzey Koreli güzellik ürünlerinin Lancome, Chanel ve Christian Dior şeklinde küresel ürünlerle rekabet etmesine yönelik çağrısının peşinden, Pyongyang Products adlı lüks kozmetik parkasının ürünleri kısa süre ilkin bazı hanım havacılara dağıtılmıştı.

KIRSALDA TUVALET DAHİ BULUNMUYOR

Buna karşın kırsal kesimlerde askerlik icra eden hanımefendilerin bir kısmının hala wcye erişimi bulunmuyor. Morillot’a konuşan bazı bayanlar adamların önünde gereksinimlerini gidermek zorunda kaldıklarını, bunun da onları daha korumasız hale getirdiğini söylüyor.

KADINLARIN YÜZDE 40’I ASKERDE

18-25 yaş arası hanımefendilerin yüzde 40’ının orduda bulunmuş olduğu tahmin ediliyor. Kadınlara askerliğin 2 yıl ilkin mecburi kılınmış olması sebebiyle bu oranın gelecek yıllarda da artması umut ediliyor. Hükümet ülke bütçesinin yüzde 15’ini orduya ayırdığını söylese de araştırma kuruluşlarına bakılırsa bu oran yüzde 40 olabilir.

TECAVÜZ ÇOK YAYGIN

Hem Baek hem de Morillot’a bakılırsa orduda cinsel tacize çoğunlukla rastlanıyor. Morillot, saldırı konusunu araştırmaya başladığında hanımefendilerin “başkalarının başına gelen olaylardan” bahsettiğini fakat kendilerinin tecavüze uğramadığını söylediğini belirtiyor.

Lee So Yeon da 1992 ile 2001 içinde orduda geçirdiği süre içinde tecavüze uğramadığını fakat pek oldukca arkadaşına saldırı edildiğini söylüyor:

“Komutanımız mesai bitiminde odasında kalır ve altındaki hanım askerlere saldırı ederdi. Bu hep devam etti.”

SUÇ CEZASIZ KALIYOR

Kuzey Kore ordusu ise cinsel tacizi ciddiye aldığını söylüyor ve tecavüzden yargı giyen erkeklere 7 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Juliette Morillot, çoğu zaman kimsenin ifade vermek istememesi sebebiyle tecavüzcülerin cezasız kaldığını söylüyor.

ORDUDAKİ TACİZ KÜLTÜRÜ ATAERKİLLİKLE ALAKALI

Morillot’a bakılırsa cinsel tacizler hakkında sessiz kalınması “Kuzey Kore toplumunun ataerkilliğiyle” ilişkili. En savunmasız bayanlar ise yoksul ailelerden gelen ve inşaat tugaylarında görevlendirilen, minik baraka yada kulübelerde barındırılan bayanlar: “Ev içi sertlik olağan karşılanıyor ve yakınma edilmiyor. Aynı durum orduda da geçerli. Öte taraftan aynı rahatsızlık kültürünün Cenup Kore ordusunda da bulunduğunu vurgulamam lazım.”

Lee So Yeon, 28 yaşlarında ordudan ayrılmış. Ilkin ailesiyle daha çok zaman geçirebileceği için sevinen Yeon, bir süre sonrasında dışardaki hayata ayak uyduramadığını ve maddi açıdan zorlandığını farklıymış. 2008 senesinde ise Cenup Kore’ya kaçmaya karar vermiş. İlk denemesinde Çin sınırında yakalanarak bir yıl süresince tutsak kampına gönderilmiş. Hapisten çıktıktan kısa süre sonrasında yapmış olduğu ikinci denemesinde ise Tumen nehrinden yüzerek Çin’e ulaşmış. Sınırda bir aracı kendisini karşılayarak Çin üstünden Cenup Kore’ye geçmesini elde etmiş.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE