Bu Anıtın Tam Halini Görmek İçin Senede Sadece Tek Bir Gününüz Var

ABD’de gaziler için inşa edilmiş olan bu anıtı, senede yalnız tek bigün ve tek bir saatte ziyaret ederseniz bir tüm olarak görebiliyorsunuz.

ABD’de bulunan bir anıtı tam haliyle ziyaret etmek istiyorsanız senede yalnız tek bigün şansınız var. Kalan 364 günde ise anıt, noksan olarak sizi bekliyor olacak.

GÜNEŞLİ GÜNDE GİTMENİZ LAZIM


Arizona’da bulunan Anthem Gazileri Anıtı, ABD silahlı kuvvetlerindeki askerlerin hizmetleri ve fedakarlıklarını onurlandırmak amacıyla dikilmiş. Anıtı bir tüm olarak görebilmek için fazlaca hususi bir zamanda orada olmanız gerekiyor. Sadece maalesef bu da kafi değil. Hem de o günün güneşli olması da lazım.

11 KASIM, 11’İ 11 GEÇE


11 Kasım ABD’de Gaziler Günü. Bu anıtı ziyaret etmek için ideal süre da 11 Kasım, saat 11:11. Tam bu dakikada, anıtı oluşturan sütunların içinden geçen elips şeklindeki boşluklar güneşi zemine iletiyor. Burada bulunan mozaiğin üstünde ise Birleşik Devletler Büyük Mührü var.

MÜHRÜN AYDINLANMASIYLA ANIT TAMAMLANMIŞ OLUYOR


ABD’nin bir arada hizmet veren beş şubesinin birliğini temsil eden beş direğin ortasındaki boşluktan süzülen güneş ışığı tam olarak o gün o saatte yerdeki mühürün üstüne düşüyor ve orayı aydınlatıyor. Böylece yerdeki mührün görünür olmasıyla anıt tamamlanmış oluyor.

DÜZENEK 500 SENE DAHA ÇALIŞACAK

Anıt büyük bir titizlikle inşa edilmiş. Anıtın mühendisi Jim Martin, yapının 100 senelik verilerin istatistiki averajı alınarak inşa edildiğini söyleyerek önümüzdeki 500 yıl süresince ışığı muntazam bir halde geçirecek şekilde ayarlandığını söylüyor.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE