Sadece Kadınların Yaşadığı Bir Köy: Umoja

Umoja adlı bu köye adamların girmesi yasak. Köy, saldırı mağduru bayanlar tarafınca 27 yıl ilkin kurulmuş.

Kenya’da bulunan Umoja adlı köyde bir tek bayanlar yaşıyor. Köy, 1990 senesinde mahalli İngiliz askerleri tarafınca tecavüze uğrayan 15 hanım tarafınca kurulmuş. Süre içinde köyün nüfusu; çocuk birlikteliği, hanım sünneti, aile içi sertlik, saldırı ve benzeri fizyolojik ya da ruhsal her türlü şiddete maruz kalmış bayanları da içine alacak şekilde genişlemiş. Bu köye adamların girmesi kesinlikle yasak.

FECİ ŞEKİLDE DÖVÜLMÜŞ AMA VAZGEÇMEMİŞ

Bu fikri ilk ortaya atan ise Rebecca Lolosoli adlı bir karı. Köylü hanımlarla hanım hakları ile ilgili konuşan ve onları cesaretlendiren Lolosoli, sırf bu yüzden ona ders vermek amacındaki bir grup adam tarafınca feci şekilde dövülmüş. Kenya’da yaşayan Samburu halkı oldukça ataerkil bir topluluk. 5-10 civarı ailelerden oluşan gruplar halinde yaşayan bu yarı göçebe halkta, bayanlar tamamen ikinci plana itilmiş durumda. Köy ile ilgili mevzular tartışılırken hanımefendilere söz hakkı bile tanınmazken, toplantılarda içeride bulunmalarına bile izin verilmiyor. Bu şekilde bir ortamda hanım haklarını müdafa cesareti gösteren Rebecca Lolosoli karşılığında hastanelik olsa da bu durum artık canının tak etmesine ve harekete geçmeye karar vermesine sebep olmuş.

HALKIN TUHAF GELENEKLERİ VAR

Samburu halkının kendine özgü, garip gelenekleri var. Belli bir yaşa gelen ufak kızlar babaları tarafınca yaşlı, savaşçı bir adama geçici süreyle emanet ediliyor. Bir süre o insanla yaşaması ihtiyaç duyulan kızların hamile kalmaları yasak. Eğer öyleki bir şey olursa çocuklarını aldırmak zorundalar.

ÜRETTİKLERİNİ SATARAK GEÇİNİYORLAR

Lolosoli, köyü kurduktan sonrasında erkeklerden pek oldukca kez tehdit almış olduğu halde oldukça emin davranmış ve fikrinden vazgeçmemiş. Kendisine ve köye meydana getirilen saldırılar bile onu yolunda döndürmeye yetmemiş. Köyde 2016 yılı itibariyle 47 hanım ve 200 çocuk yaşıyor. Umoja’da yaşayan bayanlar oldukça mütevazı ve sakin bir yaşam sürüyor. Safari için yakındaki bir kamp alanına pek oldukca gezgin geliyor ve Umojalı bayanlar da kendi ürettiklerini onlara satarak geçimlerini sağlıyor. Köydeki hanımefendilerin bir görevi de çevredeki köyleri ziyaret edip bayanları bilinçlendirmek için emek harcamalar yürütmek.

HEPSİNİN HİKAYESİ AYRI BİR DRAM

Köyün sakinlerinden 38 yaşınaki Jane, hayvanları otlatıp odun taşımış olduğu esnada üniformalı 3 askerin tecavüzüne uğramış ve bunu kocasına anlattığında almış olduğu yanıt dayak yiyecek olmuş. Bunun üstüne çocuklarını da yanına alarak köyden firar etmiş ve buraya gelmiş. Başka bir karı ise 11 yaşlarındayken babası tarafınca bir inek karşılığında 57 yaşındaki bir insanla evlenmeye zorlanmış ve düğününden bigün sonrasında kaçarak bu köye yerleşmiş. Umojalı hanımefendilerin hepsinin buna benzer hikayeleri var. Kurmuş oldukları yeni hayatlarında artık erkeklere yer yok ve bu sayede kendilerini daha güvende hissettiklerini söylüyorlar.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE