Bilim Adamları Dinozorların Nesli Tükenmeseydi Ne Olacağını Açıkladı

Gök taşının dünyaya çarpmasıyla nesli tükenen dinozorlar ile ilgili “Hala yaşıyor olsalardı neler olurdu?” sorusuna bilim adamlarından çeşitli senaryolar üretildi.

Dünyaya göktaşı çarpmamış ve dinozorlar ortadan kalkmamış olsaydı insanoğlu ve öteki canlılar onların varlığından iyi mi etkilenirdi?

15 KM ÇAPINDAKİ GÖKTAŞI CANLILARIN %75’İNİ YOK ETTİ

66 milyon yıl ilkin 15 km çapındaki bir göktaşı dünyaya çarptığında yarattığı tesir 10 milyar Hiroşima bombası gücündeydi.

Bu radyoaktif ateş topu binlerce kilometrelik alanı yakıp kavurmuş, 25 kilogram’dan büyük kara hayvanları, yeryüzündeki canlı türlerinin yüzde 75’i ortadan kalkmıştı.

BUGÜN DİNOZORLARDAN GERİYE SADECE KUŞLAR KALDI

Dinozorlardan ise geriye bir tek bugün kuş olarak bildiğimiz uçan türleri kalmıştı.

Fakat tarih değişik gelişmiş olsaydı ne olurdu? Dinozorların Öldüğü Gün (The Day the Dinosours Died) adlı BBC belgeselinde işte bu sorulara cevap aranıyor.

BİR KAÇ DAKİKA GEÇ YA DA ERKEN DÜŞSE DİNOZORLAR YAŞARDI

Bilim insanları, göktaşı birkaç dakika daha geç ya da erken gelmiş olsaydı Meksika’nın Yucatan bölgesindeki sığ sulara değil, Atlantik ya da Pasifik okyanusunun derin sularına isabet etmiş olacaktı. Böylece çarpma şiddetinin bir kısmı giderilmiş ve aylarca, hatta senelerce atmosferi boğan sülfür çökeltilerinin dağılması sınırlanmış olurdu.

İNSANLAR EVRİLEBİLİR MİYDİ?

Bu durumda da büyük bir tsunami ve tahribat olur ve birçok canlı ortadan kalkar, fakat kim bilir bazı büyük dinozor türleri hayatta kalabilir, yenileri gelişebilirdi. Uzmanlar, dinozorların varlığının devam etmesi halinde insanların evrilme şansı olup olmadığını da tartışıyor.

“GÖKTAŞI ÇARPMASAYDI DA DİNOZORLAR YOK OLACAKTI”

Bazıları göktaşı çarpmamış olsaydı da iklimdeki soğuma sebebiyle dinozorların yok olmaya mahkum olduğuna inanıyor. Bristol Üniversitesi’nden paleontolog Mike Benton’a bakılırsa, son 40 milyon senedir memelilerde yeni türler ortaya çıkarken dinozorların sayısı esasen azalıyordu.

Bazıları ise Hindsitan’daki Deccan Platosu yanardağlarındaki patlamalar sebebiyle 66 milyon yıl ilkin dinozorların bir kısmının esasen ortadan kalkmış olacağına, fakat hayatta kalanları tehdit edecek başka bir dönem olmadığına inanıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DİNOZORLARI DA ETKİLEYECEKTİ

Peki dinozorların varlığını sürdürmüş olacağını varsayarsak evrimlerini hangi faktörler etkileyecekti?

İklim değişikliği en büyük mesele olurdu. 55 milyon yıl ilkin hava sıcaklığı günümüzden 8 aşama daha sıcaktı ve dünyanın büyük kısmı yağmur ormanlarıyla kaplıydı. Bu nebat bolluğunda uzun boyunlu saropod dinozoru hızla gelişip erken yaşta üremeye ve bedenleri giderek küçülmeye başlardı. Cenup ABD’da 40 metre uzunluğundaki titanozorlar ise çoktan ortadan kalkmıştı.

OTOBUR DİNOZORLAR KÜÇÜLECEKTİ

Bazı uzmanlar bitkilerdeki evrimin dinozorları da etkileyeceğini, çiçekli bitkilerin artması sebebiyle otobur dinozorların bunlarla besleneceğini ve bu bitkilerin sindirimi daha kolay olacağı için bedenlerinin küçüleceğini öngörüyor.

Çiçekli bitkilerle beraber meyveler de ortaya çıkmış, memeliler ve kuşlar bunların tohumlarının dağılmasına destek olmuştu. Maymuna benzer dinozorlar bu durumda avantajlı hale gelip gelişebilirdi.

FARKLI DİNOZOR TÜRLERİ ÜREYECEKTİ

Bir başka mühim vaka ise 34 milyon yıl ilkin Cenup ABD ile Antarktika kıtalarının ayrılmasıydı. Bu süreçte Antarktika’da buzullar oluşmuş, dünya soğuyup kurulaşmış, çayırlar yaygınlaşmıştı.

Bu ortamda otobur memeliler yaygınlaşmış, çayırlarda otlayan toynaklı memeliler çeşitlenmiş, onlarla beslenen etoburlar da çoğalmıştı.

Bu durumda çayırlara uygun özellikler geliştirmiş olan dinozor türleri evrilmiş olabilirdi.

Günümüze daha da yaklaşırsak son 2,6 milyon senedir dinozorlar birçok buzul çağına şahit olacaktı. Esasen mezozoik dönem sonunda Şimal Kutup Dairesi’nde dinozorların yaşamış olduğu biliniyor. Uzmanlar buzul çağda tüylü dinozor türlerinin gelişmiş olacağına olasılık veriyor.

YERALTI DÜNYASINA GEÇİŞ YAPABİLİRLERDİ

Bazıları ise birazcık daha yaşasalardı bazı dinozorların yılan ve kertenkeleler benzer biçimde yeraltı dünyasında uzmanlaşmış olacağına inanıyor.

Dinozorların gelişebileceği bir başka alan da okyanuslar olurdu. Dere ve deniz kenarlarında bazı dinozor fosillerine rastlandı. Kimi türler memeli balinalar benzer biçimde tamamen okyanusta yaşama evrilebilirdi.

GÖK YÜZÜ DEV KUŞLARLA DOLU OLACAKTI

Karada dinozorların yaşamaya devam etmiş olduğu, gökyüzünde uçan sürüngenlerin, denizde ise ihtiyozor türü dinozorların geliştiği bir ortamda memelilerin ve kuşların kaderi iyi mi değişirdi?

66-100 milyon yıl öncesinde mezozoik dönem sonunda kuşlar esasen çeşitli türlere ayrılmıştı. Madagaskar, Mauritius ve Yeni Zelanda uçamayan dev kuşlar ve Dodolarla dolu olabilirdi.

MEMELİLER DİNOZORLARIN ÖLMESİYLE GELİŞTİ

Fakat memelilerde durum değişik. Memeliler 160 milyon senedir var olsa da göktaşı çarptığında hemen hemen bedenen ufak canlılardan oluşuyorlardı ve fazla yaygın değillerdi. Bazı uzmanlar göktaşı ile dinozorların ortadan kalkmasının memelilerin gelişme şansını artırdığına inanıyor.

Bazıları ise dinozorların varlığının büyük hayvanları tehdit ettiğini kabul etse de, yarasa, kemirgen, ufak etoburlar ile tırmanan primatların daha da çeşitlenmiş olabileceğini söylüyor. Dinozorlar varken de hominid adında olan insansı canlılar ortaya çıkabilirdi.

Tıpkı atalarımız tehlikeli büyük hayvanlarla baş edecek stratejiler geliştirdiği benzer biçimde onlar da aynı şeyi yapabilirdi. Mezozoik devrin kanlı bir dönem olduğu düşünülür, fakat yırtıcı hayvanlar seyrek bir halde dağılmıştı ve yollarına çıkılmadığı sürece onlardan korunmak mümkündü.

DİNOZORLAR YAŞASAYDI DAHA ZEKİ OLACAKLARDI

Memelilerde zeka mümkün ise dinozorlarda da zeka gelişebilir miydi? 1982’de Kanada Tabiat Müzesi’nin yayımladığı bir rapora bakılırsa bu şekilde bir olasılık vardı.

Papağan, karga ve primatlara eşdeğer düzeyde karmaşık beyne ve sorun çözme becerisine haiz dinozorlar gelişebilirdi. Fakat insan zekasına yakın bir zeka beklenmiyor.

Dinozorlar günümüze kadar gelebilir miydi sorusuna verilen cevap ise evet. Fakat insanların nüfus artışı ve yayılması sebebiyle iyi mi ki mamutlar ve büyük canlıların soyu tükendiyse dinozorlarda da birkaç tür haricinde aynı netice ortaya çıkabilirdi. Bu türler de Avustralya ve Alaska benzer biçimde nüfus yoğunluğunun azca olduğu bölgelere özgü kalabilirdi. Minik türler ise güvercinler, sıçanlar ve martılar benzer biçimde kent ortamlarına uyum elde etmiş olabilirdi.

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE