Ana Sayfa / Capsler / Bilgisayarımızın Kamerasıyla Gözetlenmemiz Mümkün mü?

Bilgisayarımızın Kamerasıyla Gözetlenmemiz Mümkün mü?

Bilgisayarımızın Kamerasıyla Gözetlenmemiz Mümkün mü?

Dizüstü bilgisayarların kameralarının hepimiz için potansiyel bir çekince oluşturduğu iddia ediliyor. Feysbuk’un sahibi Zuckerberg bile önlemini almış durumda. Peki bu mevzuda ne yapabiliriz?

Dizüstü bilgisayarlarda bulunan dahili kameralar pek oldukca insan için yaşamı kolaylaştıran bir detay olmasıyla birlikte bir stres deposu da. Pek oldukca insan gözetlenmekten korkmuş olduğu için bu kameraları bantlayarak kapatmayı tercih ediyor. Peki buna gerek kalmış mıdır?

Geçtiğimiz yıl Feysbuk’un sahibi Marc Zuckerberg’in paylaşmış olduğu bir fotoğrafta, arka planda görünen bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlyarak kapattığı fark edilmişti. Zuckerberg şeklinde bilgisayar dünyasının en büyük ve en iyi korunan isimlerinden birinin bile kamerasını kapatmayı tercih etmesi akıllara sual işaretleri gelmesine sebep oldu.

“PARANOYAK OLMANIZ TAKİP EDİLMEDİĞİNİZ ANLAMINA GELMEZ”

Marc Zuckerberg, bu mevzuda oldukca malum o sözü tekrarlıyor ve “Paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez.” diyor. Zuckerberg, muhtemelen güvenliğini bozmaya çalışan gelişmiş tehditlere herkesten fazla haiz olsa da, düzgüsel insanların da bu itimale kayıtsız kalmaması gerekiyor.

FBI DİREKTÖRÜ BİLE KAPATIYOR

FBI Direktörü James Comey de kameranın üstüne bir parça bant koyduğunu itiraf ediyor “Bu sebeple kameralarımın üstünde bir parça bant bulunduğunda daha akıllı görüyorum” diye de komiklik yapıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde şifreleme uzmanı Matthew Green ise kullanmadığını belirtip “Niçin mi?” diye kendine soruyor ve “Bu sebeple aptalım” diye yanıtlıyor. “Bunu ciddiye almamak için mazeretim yok fakat bunu meydana getiren beni çıplak görmekle cezalandırılmış olacak” diyor.

APPLE KULLANICILARI DAHA AVANTAJLI

Zuckerberg şeklinde Apple kullanıcıları ise bu mevzuda birazcık daha rahat olabilir. Bir çok Windows dizüstü bilgisayarının aksine, bir Mac’in web kamerasının tarafındaki ışık donanımının derinliklerinde denetim edilir ve bu yüzden uyarı lambası açılmadan web kamerasını açmak oldukca zor olsa gerek. Fakat doğal ki olanaksız değil…

YÜZDE 21 KAPATIYOR

Meydana getirilen araştırmalara gore insanların yüzde 21’i kameralarını bu şekilde kapatmayı tercih ediyor. Çin’de ise bu oran yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Bu kaygı temelsiz değil şu sebeple siber suçlular kamera yardımıyla fotoğrafınızı çekbiliyor ya da ortamdaki sesi dinleyebiliyorlar. Bunu hemen sonra şantaj amacıyla kullanan hackerların insanlardan para sızdırdığı, şifrelerini öğrendiği, tehlike arzettiği ya da fotoğrafları internette yayarak zor duruma soktukları biliniyor.

EN GARANTİ YOL

Bazı güvenlik yazılımları kullanarak bu riskleri azaltmak mümkün. Sadece ne olursa olsun risk sıfır değil. Bu sebeple en ilkel yol şeklinde görünen kamerayı fizyolojik olarak kapatma seçeneği, hala en güvence çözüm olarak görünüyor. Doğal “Beni kim ne yapsın” demiyorsanız…

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bu habere de bakabilirisiniz

Dedelerin Komik Küfürlü Kavgası :)

Dedelerin Komik Küfürlü Kavgası :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.2.1
CLOSE
CLOSE
Copied!