Ana Sayfa / Capsler / 600 Yıllık Gizemli Voynich El Yazmalarının, Hangi Dilde Yazıldığı Çözülemiyor!

600 Yıllık Gizemli Voynich El Yazmalarının, Hangi Dilde Yazıldığı Çözülemiyor!

600 Yıllık Gizemli Voynich El Yazmalarının, Hangi Dilde Yazıldığı Çözülemiyor!

Yüzlerce yıl öncesinden kalma Voynich elyazmaları, bilinmeyen ve bir türlü çözülemeyen şifreli bir dilde yazıldığı için gizemini korumaya ve araştırmacıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Dünyanın en gizemli kitabı, kuşkusuz Voynich elyazmaları adında olan metinler. Kitap, 1912 senesinde bir sahaf tarafınca ortaya çıkartılmış ve bu sebeple elyazmalarına onun adı verilmiş.

HANGİ DİLDE YAZILDIĞI ÇÖZÜLEMİYOR

Kitabın gizemi ise hangi dilde yazılmış bulunduğunun çözülememesinden geliyor. Bugüne dek pek oldukca tarihçi, antropolog ve dilbilimci bu mevzuda pek oldukca çaba gösterse de kitabın sırrı hala çözülemedi. Metnin tamamen uydurulmuş kelimelerden oluştuğu iddiası ise malum dillere özgü kurallar barındırdığı için, elyazmalarını inceleyen dilbilimciler tarafınca reddedildi.

BAZI SAYFALARI KAYIP

15 santimetre’ye 22 santimetre ebatlarındaki kitap 240 sayfa fakat bazı sayflarının yitik olduğu ve aslolan metnin 270 sayfa civarında olduğu tahmin ediliyor.

600 YILLIK

Başta bunun Vonich adlı sahafın bir kandırmacası olduğu düşünülse de ileriki yıllarda meydana getirilen karbon tesi sonucunda elyazmalarının 15. yüzyılın başlarında, 1404–1438 yılları arasındaki bir dönemde yazılmış bulunduğunu gösterdi.

TUHAF ÇİZİMLER VAR

Kitap, hem de ne anlatmak istediği tam olarak anlaşılamayan pek oldukca çizim de içeriyor. Bazı yıldız çizimleri, banyo icra eden bayanlar, değişik bitkiler şeklinde elle çizilmiş ve boyanmış illüstrasyonların anlamı, metinde yazanlar bir türlü çözülemediği için hala sır olarak duruyor. Amerikan Botanik Konseyi Dergisinde gösterilen bir makalede ise, kitaptaki nebat çizimlerinden birinin Meksika kökenli bir nebat bulunduğunun tespit edilmiş olduğu açıklanmıştı.

İTALYA’DA YAZILMIŞ

Kriptologların yapmış olduğu çözümlemeler kitabın rastgele yazılmış anlam ifade etmeyen harfler olmadığını gösteriyor olsa da malum hiçbir dile benzemeyen kelimelerin üstünde uzun seneler çalışılmasına karşın anlamlı bir netice elde edilemedi. Kitabın Rönesans döneminde, İtalya’da yazıldığı düşünülüyor.

BAZI KELİMELER DEŞİFRE EDİLDİ

Bir süre ilkin Bedfordshire Üniversitesinden Stephen Bax, 600 senelik gizemli kitaptaki bir kaç kelimeyi deşifre ettiğini söylemiş oldu. Yosun kelimesi ve bazı yıldız isimlerini çözebildiğini açıklayan araştırmacı, hala kitabın içinde ne olduğunun tahmin edilemesinin mümkün olmadığını söylüyor. Arapça ve başka Semitik dillere aşina olan araştırmacı, bunun kendisine oldukça destek bulunduğunu ifade ediyor.

10 kelimeyi deşifre edebildiğini açıklayan Bax, metnin bir koddan ziyade organik bir dilde yazılmış, tabiat ile ilgili bilimsel bir sav bulunduğunu öne sürüyor.

“ÇÖZÜLEMEZ”

Kitap bugün ABD’deki Yale Üniversitesinde koruma altında tutuluyor. Yale Üniversitesi, 2001 senesinde metni çözmekten vazgeçmiş, Amerikalı gizyazı uzmanı William Friedman da aylar devam eden çabaları sonucunda kitabı “çözülemez” olarak nitelendirmişti. Kitabın bazı formüller barındırdığı düşünülmekte olsa da bu garip ve gizemli elyazmalarını, Leonardo Da Vinci’den uzaylılara kadar ilişkilendiren pek oldukca kuram ortaya atıldı.

 

 

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bu habere de bakabilirisiniz

Dedelerin Komik Küfürlü Kavgası :)

Dedelerin Komik Küfürlü Kavgası :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

192.168.2.1
CLOSE
CLOSE
Copied!