Dünya’nın En Derin Noktasındaki Hayvanların Bile Midesinden Plastik Çıktı

Gezegenin en derin noktası olan Mariana Çukuru’ndan okyanusun pek oldukca başka noktasına kadar meydana getirilen araştırmalarda, canlıların midelerinden bileşik lifler çıkması, plastik kirliliğinin boyutlarını gözler önüne serdi.

Gittikçe artan plastik kirliliği sebebiyle yeryüzünün en ulaşılamayan noktalarında, deniz ve okyanusların 11 kilometre derininde, gezegenin en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda dahi canlıların midelerinden bileşik lifler çıkması bilim insanlarını şaşırttı.

SONUÇLAR ENDİŞE VERİCİ

Newcastle Üniversitesi akademisyenleri tarafınca yürütülen araştırmada plastik kirliliği mevzusunda “oldukca kaygı verici bulgular” ortaya çıktı. Araştırma Pasifik Okyanusu’nun en derin noktalarında yaşayan hayvanlar üstünde meydana getirilen araştırmada muhtemelen plastik şişe, ambalaj ve bileşik kıyafetlerden meydana gelen plastik lifler bulunmuş oldu.

EN UZAK YERLER BİLE ETKİLENDİ

Araştırmanın başlangıcında bulunan Dr. Alan Jamieson, bulguların dehşet verici bulunduğunu ve plastik kirliliğinin yer yüzünün her köşesine yayıldığını kanıtladığını söylemiş oldu ve “Plastik kirliliği her yere o denli nüfuz etmiş ki artık yeryüzünün en uzak ve ulaşılamayan köşesi dahi bundan kaçamıyor” dedi.

SORUN, KÜRESEL

Pasifik Okyanusu’nun genelinde, Mariana, Japonya, Izu-Bonin, Peru, Şili, New Hebrides ve Kermadec açıklarında, dünyanın en derin noktası olan Mariana çukuru da dahil, okyanusun derin noktalarında meydana getirilen araştırma hakkında informasyon veren Jamieson şu şekilde devam etti: “Denizlerin 11 km derinindeki hayvanlardan bile plastik lifler çıkması probleminin boyutunu ortaya koyuyor. Ek olarak bu bulgulara ulaştığımız yerlerin sayısı da azca değil. Birbirinden binlerce kilometre uzak noktalarda aynı bulgulara ulaşmamız bunun bölgesel değil küresel bir problem bulunduğunu teyit ediyor.”

8,3 MİLYAR TON PLASTİK ÜRETTİK

Bu senenin başlarında bilim adamları dünya genelinde musluk sularının yüzde 83’ünde plastik kalıntısı bulmuşken, başka bir araştırma ise kaya tuzu ve balıklarda da plastik bulgularına rastlamıştı. 1950’lerden bu yana insanlığın 8.3 milyar ton plastik ürettiğini belirten bilim adamları bu durumun gezegenin kalıcı olarak kirlenmesi riski oluşturduğunu aktarıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE