İngilizlerin Atalarının Siyah Tenli ve Mavi Gözlü Olduğu Ortaya Çıktı

İngiltere’de bulunan en eski tüm haldeki iskelet üstünde meydana getirilen DNA testi, İngilizlerin atalarının “koyudan siyaha giden” bir ten rengine ve mavi gözlere haiz olduklarını ortaya çıkardı.

İngiltere’de meydana getirilen bir araştırma, İngilizlerin atalarının siyah tende olabileceğini ortaya koydu. Ülkede bulunan en eski tüm haldeki iskelet üstünde meydana getirilen DNA testine nazaran İngilizlerin ataları “koyudan siyaha giden” bir ten rengine ve mavi gözlere sahipti.

BUKLELİ SAÇLARI VARDI

Teste nazaran, 9 bin yıl ilkin yaşamış bu kişinin bukleli siyah saçları ve geniş elmacık kemiği vardı.

20’li yaşlarında öldüğü tahmin edilen söz mevzusu kişinin yaşamı, Ada’da devamlı yerleşimin başladığı zamana denk gelmesi sebebiyle bu şahıs ilk çağdaş İngiliz kabul ediliyor.

İNGİLİZLERİN ATASI

İngiltere’de daha ilkin yerleşik düzene geçmeye çalışan insan topluluklarının tamamının yok olduğu ve günümüzdeki İngilizlerin söz mevzusu kişiyle aynı kökenden geldiği kaydediliyor.

AÇIK TEN TAHMİN EDİLENDEN YENİ

Ulusal Tarih Müzesi ve Londra Üniversitesi tarafınca meydana getirilen araştırmaya nazaran, Şimal Avrupalılar içinde açık renk ten tahmin edilenden oldukça sonrasında bir döneme rastlıyor.

Londra Üniversitesi’nden Yoan Diekmann “Doğru şeklinde görünen, İngiliz hisseden kişilerin beyaz tene haiz olması gerektiği algısı, süre içinde değişmeyecek bir doğru değil” diyor.

Pennsylvania Üniversitesi’nde genetik üstüne çalışan ve projede yer almayan Iain Mathieson, bulguların açık renk tene ilişkin genlerin oluşumuna dair çalışmalarla örtüştüğünü söylüyor.

AÇIK TEN 7-8 BİN YIL ÖNCE ORTAYA ÇIKMIŞ

Daha ilkin insanların ortalama 40 bin yıl ilkin Afrika kıtasından Avrupa kıtasına göç ederken açık renk tene haiz olmaya başladıkları düşünülmekteydi.

Son araştırmalar ise açık renk tenin son 7-8 bin yılda ortaya çıktığını gösteriyor.

Uzmanlar, güneş ışığının azca olduğu yerlerde daha çok D vitaminini emebilmek için insan vücutlarının beyazlaştığını düşünüyor.

TÜM BİLİNENLER DEĞİŞTİ

İskelet, 1903 senesinde Somerset bölgesindeki bir mağarada bulunmuştu. Önceki temsillerinde söz mevzusu şahıs, açık tende biri olarak betimlenmişti.

Uzmanlar Mezolitik dönemde bugünkü İngilere sınırlarında 12 bin insanoğlunun yaşadığını tahmin ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE